Existuje nespočet dizajnérskych nápadov k tomu, aby ste úspešne vyriešili problém s názvom malá kúpeľňa. Cieľ je jediný - vyťažiť z minima maximum. Predstavíme vám tie najlepšie a osvedčené tipy aj optické triky, ktoré naozaj fungujú.
Aj z malej kúpeľne sa totiž dá vytvoriť oáza pre relaxáciu, a nasledujúce triky zabezpečia, že nebudete pri každom otočení do niečoho narážať, nebudete musieť zakaždým vysťahovať polku kúpeľne, aby ste sa dostali k umývadlu alebo do sprchovacieho kúta, doprajete si komfort dokonalej hygieny a to aj v prípade, že je vaša kúpeľňa takmer mikroskopická.
Ako vyťažiť z minima maximum?
V kúpeľni sa začína a končí každý deň. Preto je dôležité, aby miestnosť bola hlavne funkčná a pohodlná. V mnohých panelákových bytoch dosahujú kúpeľne len 3 až 4 m² a vy do nich chcete umiestniť nábytok, sanitu a poprípade práčku. Roky praxe dokazujú, že táto úloha je uskutočniteľná.
![]() |
![]() |
Čomu musíte venovať pozornosť:
- Tvar miestnosti
- Vodoinštalačné komunikácie, odpad a možnosti ich zmeny
- Umiestnenie dverí, prítomnosť okna
![]() |
![]() |
Predtým, ako začnete uvažovať nad kúpeľňovým dizajnom, rozhodnite sa pre inštalatérske práce. Štýl dizajnu a dostupnosť voľného priestoru závisia od jeho vzhľadu a rozmerov. Dnes výrobcovia vyrábajú široký výber modelov sanity a iných zariadení pre veľké a malé kúpeľne, takže s nákupom nebudú žiadne problémy.
![]() |
![]() |
Vaňa alebo sprchový kút?
Malá kúpeľňa automaticky neznamená vzdať sa vane. Záleží na konkrétnych rozmeroch a pôdorysu kúpeľne. Navyše pri rozhodovaní hrajú úlohu aj zvyklosti a preferencie užívateľov. Vaňa zaberá väčšinou v miestnosti najväčší priestor. Či už zvolíme klasickú, na nožičkách, rohovú alebo asymetrickú, vždy treba počítať s pohodlným vystúpením a možnosťou sa utrieť. Nie je pritom nutné mať vaňu úplne dostupnú po celej dĺžke. Ak ukrojíme kúsok z jednej strany, na druhej naopak niečo pridajme. Vaňu ocenia predovšetkým rodiny s deťmi. Vedzte však, že rohový variant, kedysi toľko módny, v malej kúpeľni úsporu miesta neprinesie. Lepšou voľbou bývajú asymetrické vane.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ak sa rozhodnete zrušiť vaňu, stačí primurovať stenu a na pôvodnom priestore môže vzniknúť bezbariérový sprchovací kút, len s vyškárovanú dlažbou a odtokovým žľabom, uzavretý širokými sprchovými dverami. Prípadne namiesto steny stačí nainštalovať takzvanú walk in sprchovú zástenu, pri ktorej už nie sú sprchové dvere potrebné.
Kam s umývadlom
Malo by sa nachádzať blízko vstupu do kúpeľne. Aký je odporúčaný voľný priestor pred ním? Aspoň 0,9 x 0,6 metra. Tieto dispozície nám zaistia ako pohodlné umývanie rúk alebo čistenie zubov, tak manipuláciu v skrinke umiestnenej pod umývadlom. V stiesnenejších prípadoch môže umývadlo tvoriť súčasť priestoru nad vaňou.
![]() |
![]() |
Toaleta
Všeobecne sa spojenie WC a kúpeľne odporúča v prípadoch, keď kúpeľňu využívajú jeden až dvaja ľudia. No vždy bude platiť, že ak potrebujete komfort v podobe súkromia, hľadajte riešenie, kedy WC v kúpeľni jednoducho nebude.
![]() |
![]() |
Práčka
Minimálny dostatočný priestor pre spotrebič je 0,6 x 0,6 metra. Sám o sebe však zaberie v kúpeľni dosť miesta, takže je na zváženie, či práčku nutne do miestnosti inštalovať. Ak nie je žiadna iná možnosť, existuje systém, pri ktorom je práčka umiestnená pod umývadlom tak, ako bývajú pod ním kúpeľňové skrinky. Odtok umývadla je dômyselne zlúčený s odtokom práčky.
Dômyselne umiestnený kúpeľňový nábytok
Kúpeľňový nábytok neukladajte na zem, ale zaveste na stenu. Odľahčíte tým priestor a kúpeľňa bude pôsobiť vzdušnejšie. V prípade, že vám miesto uberá i otváranie horných dvierok, zvoľte si radšej posuvné otváranie. Ideálne je pre sprchovací kút, zástenu na vani, ale i kúpeľňové dvere, pokiaľ sa otvárajú dovnútra.
![]() |
![]() |
Potom, čo sme nútení pristúpiť ku kompromisu a niektorých vecí sa vzdať, príde ďalšia veľká úloha: ako miestnosť o niekoľkých metroch štvorcových čo najefektívnejšie využiť. Niekedy pritom zabúdame na to najdôležitejšie. Minimálny dostatočný priestor, ktorý jednotlivé prvky vyžadujú.
Keďže je vždy lepšie raz vidieť, ako strokrát počuť, nápady a tipy pre malé kúpelňové priestory nájdete vo fotogalérii.
Foto: www.ruvv-interer.blogspot.com
Autor: Ivan Nôta