Pre správnu funkčnosť stránky, používame iba nevyhnutné cookies súbory.
Taktiež používame dodatočné súbory cookies ( zlepšujú napr. funkčnosť stránky, YouTube videí, zdielanie postov...), akceptovaním súhlasíte s ich používaním.
Strešné okná a vikiere pre dobré svetlo v podkroví
Nech je interiér podkrovného bývania akokoľvek členitý a zaujímavý, bez dostatku denného svetla by na svojich obyvateľov pôsobil pochmúrne a u veľkej väčšiny z nich by dokonca vyvolával pocity depresie.
Kvôli pozitívnemu vplyvu na psychiku človeka, by malo podkrovné bývanie mať aspoň jednu zvislú stenu s veľkým oknom. Aj pre túto podmienku sú na stavbu podkrovia najhodnejšie sedlové strechy, pri ktorých stavbe vzniknú dve protiľahlé štítové steny rovné, bez šikmín. Osvetlenia celého podkrovia však, samozrejme, jedno okno na štítovej stene nevyrieši. Norma pre osadenie strešných okien totiž udáva, že súčet ich plochy má predstavovať približne 10 – 15 % podlahovej z plochy miestnosti. Ideálnym riešením je teda podporiť účinok zvislého okna na štíte, systémom strešných okien v kombinácii so svetlíkmi a vikiermi.
Okná v podkroví
Správne umiestneným systémom strešných okien sa dá dosiahnuť i presklenie väčšej časti strechy, čím v porovnaní s vikiermi s rovnakou plochou, prenikne do miestnosti omnoho viac prirodzeného svetla. Interiér s takýmto zasklením pripomína ateliér.
Strešné okná sú omnoho viac vystavované extrémom počasia ako okná klasické. Súčasné výrobky renomovaných dodávateľov však dosahujú veľmi dobrú kvalitu, zabraňujú tepelným stratám a vynikajúco tesnia. Tým zabraňujú nielen vniknutiu prachu, ale aj vlhkosti do interiéru. Ďalším ich pozitívom je zabezpečenie priameho vetrania alebo nepretržitého odvetrávania miestností a to prostredníctvom vhodných systémov otvárania alebo ventilačnými otvormi či klapkou. Systémy otvárania strešných okien sa delia na kyvné, výklopné a výklopnokyvné, ktoré patria medzi najpoužívanejšie, a systémy výsuvné.
Kyvné okná sú charakterizované pevným bodom uprostred rámu a otvárajú sa tak, že sa otáčajú okolo vlastnej osy. Otváranie výklopných okien je upevnené v hornom ráme a ich krídla pri otvorení smerujú von do exteriéru. Výklopnokyvné okná sú kompromisom medzi oboma systémami. Pri otvorení sa najprv vyklopia čiastočne smerom von a potom sa točia podľa vlastnej osy. Najzriedkavejšie používaným systémom je systém výsuvný, jeho konštrukcia je totiž pomerne náročná, čo sa odráža aj na cene takýchto okien.
Pri výbere strešných okien zohráva dôležitú úlohu najmä sklon strechy, ktorý by mal mať vplyv na ich rozmery. Čím je sklon strechy menší, tým smú byť okná dlhšie a naopak.
Aby sa strešné okná dali pohodlne obsluhovať, mali by pri ich osádzaní byť dodržané určité podmienky. Spodná hrana okna a tým pádom aj parapet, by sa mala nachádzať maximálne vo výške 900 - 1200 mm od podlahy. Horná hrana by mala dosahovať výšku od 1800 - 2200 mm. Pri rozhodovaní o výške osadenia treba brať do úvahy aj telesné dispozície členov rodiny.
Príliš vysoko umiestnené strešné okno má za dôsledok nielen problematickú obsluhu, ale aj nižšiu osvetlenosť priestoru. Naopak správne umiestnené okná môžu dokonca, v porovnaní s bežným bytom, šetriť náklady vynakladané na umelé osvetlenie.
Ak sa hovorí o úsporách, potom hrajú podstatnú úlohu aj tepelnoizolačné vlastnosti okien a to nielen rámov, ale i skla. Ich tepelný súčiniteľ U by nemal byť vyšší ako 1,5 W/(m2K).
Pred zmenami počasia je dobré chrániť zvonku strešné okná lemovaním alebo oplechovaním, ktoré sa bežne vyrába z hliníka a jeho povrch sa upravuje lakom.
Vikiere
Vikiere sú v porovnaní so strešnými oknami omnoho náročnejšie na realizáciu a tým pádom aj drahšie. Ich účelom je však nielen prepúšťať do interiéru prirodzené svetlo, ale aj dotvárať jeho výraz ako aj vzhľad celého domu. Výhoda vikierov sa prejaví najmä v lete, pretože sa prehrievajú menej ako strešné okná, čo ich predurčuje najmä k inštalácii na južnú, juhovýchodnú alebo juhozápadnú stranu.