Pre správnu funkčnosť stránky, používame iba nevyhnutné cookies súbory.
Taktiež používame dodatočné súbory cookies ( zlepšujú napr. funkčnosť stránky, YouTube videí, zdielanie postov...), akceptovaním súhlasíte s ich používaním.
Pri každom kúrení v krbe dochádza k rozpínaniu jeho materiálov a ich opätovnému návratu do pôvodného stavu. Tento proces sa nazýva tepelný šok a je dôvodom častých štrukturálnych zmien stavebných materiálov, ktoré strácajú pevnosť, popraskajú a časom sa rozpadnú. Následkom sú nielen estetické vady, ale v horších prípadoch môže dôjsť aj k nebezpečiu požiarov.
Teploty v kozube dosahujú až okolo 800°C, preto sa na stavbu krbu doporučuje používať len špeciálne stavebné materiály určené na výstavbu ohnísk a obstavby krbov. Slovenský trh ponúka pestrú paletu špeciálnych stavebných materiálov od klasických žiaruvzdorných prefabrikovaných tvaroviek, cez moderné materiály akými sú napr. skamolexové platne, až po žiaruvzdorné omietky.
Na obklad sa najčastejšie používa keramika, prírodný alebo leštený kameň a pomerne často aj ušľachtilé kovy ako chróm, nikel atď. Mnohé z kozubov sa obkladajú dokonca aj drevenými prvkami, tie však možno položiť len na správne odizolovaný podklad. Nehorľavá plocha pred krbom by mala korešpondovať z jeho celkovým vzhľadom. Najčastejšie sa na jej zhotovenie využíva keramická dlažba a kameň, výnimkou nebýva ani tvrdené sklo.
Krby (kozuby) z prírodného kameňa Moderná architektúra pozná mnoho druhov konštrukcií a typov krbov. Popri novodobých dizajnoch sa mnoho staviteľov domov vracia aj ku klasike a rozhoduje sa pre kamenný krb, ktorý býva zvyčajne dômyselnou dominantou interiéru. Jeho popularita spočíva zrejme v možnosti prispôsobiť sa rôznym interiérovým štýlom a hlavne, kameň je materiál, ktorý nás vracia k prírode a pomáha dotvárať maximálny pocit pohody. Pravdou však je i fakt, že tento prírodný materiál vynikajúco odoláva teplu a deštrukcii. Pri stavbe krbov sa najviac osvedčil aj vďaka svojej farebnej škále- pieskovec, ďalej vápenec a samozrejme mramor a žula, ktoré sú však drahšie a preto sa častejšie využívajú len ako doplnkový materiál.
Rozhodnutie, či pôjde o otvorený krb alebo sa staviteľ rozhodne pre krbovú vložku, zostáva už na ňom samom. V každom prípade sa ale oplatí prehodnotiť stavebné náklady, výhody či nevýhody oboch systémov a hlavne ich výkon. Netreba zabúdať na fakt, že účinnosť otvoreného krbu dosahuje len výšku maximálne 15 %, kým u krbovej vložky až 80 %.
Pri stavbách krbov svoju kvalitu potvrdili hlavne krbové vložky celoliatinové najmä pre ich vynikajúce žiaruvzdorné vlastnosti.