Stavba kamenných schodov

Schody sú dôležitou súčasťou nerovného terénu. Plnia zároveň dve funkcie. Jednak tú praktickú, ktorá vyplýva z toho, na čo sa schody používajú. Druhá funkcia je estetická. Schody slúžia ako dekoratívny prvok. V žiadnom prípade nie je na mieste považovať ich za nutné zlo. Naopak stavbu schodov treba naplánovať tak, aby vhodne zapadli do okolitého prostredia, aby svojim vzhľadom tvarom a veľkosťou nerušili, ale aby sa stali prirodzenou súčasťou terénu.

Stavba kamenných schodov

Celkové prostredie, kde budú kamenné schody umiestnené, predznamenáva výber materiálu pre stavbu. Treba mať na pamäti, že schody musí byť pohodlne schodné aj pre deti a starších ľudí, nesmú v zime kĺzať, musia sa nechať ľahko očistiť a hlavne musia byť dostatočne pevné a odolné.

Stavba kamenných schodov

Postup

Terén, kde schodisko vznikne, predurčuje jeho tvar: ideálny stav je, ak vznikne na betónovej pevnej ploche, odkiaľ sa na kamenné schody bude vstupovať. Naznačujú to už vyšliapané miesta v hline. Ako materiál bude vhodná napríklad žula,opuka a podobné tvrdé kamene. Betón zaručí dostatočnú pevnosť.

Pred začatím prác zmeriame prevýšenie svahu. Dlhšiu latu položíme vodorovne tak, že jej jeden koniec spočíval  na vrchole svahu. Vodováhou zaistíme vodorovnú pozíciu. Na druhom konci postavíme zvislo ďalšiu latu, ceruzkou na ňu označíme miesto, kde sa pretína s latou vodorovnou. Označené miesto zmeriame, čím dostaneme prevýšenie. Je tiež možné rovno pridržať u zvislej laty meter. Kamenné schody bývajú vysoké okolo pätnástich centimetrov. Ak je prevýšenie napríklad 75 centimetrov, zodpovedalo by piatim schodom.

Prvými pracovnými nástrojmi, ktoré použijeme sú krompáč a lopata, ktorými je nutné odstrániť korene tráv a skopať svah. Od úpätí schodov k ich koncu sa musí svah zrovnať do šikma. Predstavme si obrátený trojuholník, kde základňa je tou šikminou, ktorú musíme docieliť.

Rovinu podesty je nutné priebežne sledovať a merať vodováhou.  

Stavba kamenných schodov p2.JPG

Stavba kamenných schodov začína odspodu. Prvým, respektíve nultým schodom je podesta. Ako podložia slúži tenká vrstva piesku. Tvorí dilatáciu medzi hlinou a betónom.

Na piesok nasypeme väčšie kamene. Kamene pohrabeme do jednej vrstvy tak, že presahujú plochu budúcej podesty.

Teraz začíname s vlastnou betonážou. Základ, na ktorom bude prvý schod, musí byť dostatočne pevný. Namiešaný betón vlejeme na kamene a murárskou lyžicou vpravíme do medzier a nahrubo urovnáme.

Stavba kamenných schodov p4.JPG

K dosiahnutiu roviny použijeme primeranú latu a vodováhu.

Pretože podestu bude oddeľovať od okolitého terénu múrik, jej prvý rad položíme do čerstvého betónu. Stačia kamene menej súmerné, tie lepšie si schováme na vlastné kamenné schody.  Ak výška bočných dielcov nezodpovedá výške schodu, musia sa bočné steny oporného múra schodov dobetónovať na úroveň nasledujúceho radu oporného múru. Rozmery sa musia presne vypočítať na mieru daným podmienkam.

Stavba kamenných schodovAkonáhle leží prvý rad múrika, urovnáme na čisto povrch podesty. Použijeme murárske hladidlo, drevené alebo z plastu. Priebežne kontrolujeme vodováhou, ale povrch by mal byť rovný po predchádzajúcich operáciách.

Je čas položiť rad kameňov vytyčujúci tvar a výšku prvého schodu. orientácia ku strane nemusí byť riešená ako priama línia, často sa používa orientácia riešená polkruhom. Kamene sú približne rovnako vysoké. Rozdiely sa dajú riešiť hlbším zapustením silnejších schodov do betónu. Pretože plocha podesty je dosť veľká, je dobré nechať betón zavädnúť a pokračovať trebárs druhý deň. Zatiaľ môžeme pripraviť kamene ako podklad pre druhý schod.

Priestor medzi prvým a druhým radom kameňov vyplníme betónom. Do neho tiež kladieme vždy nasledujúci rad schodov. Ak robíme oblúkové schodisko, prvé dva schody budú najširšie. Prakticky vymedzujú ich stočenie k strane, tým sa riadime pri určovaní ich šírky.

Po zabudovaní radu kameňov ďalšieho schodu do betónu nižšieho schodu všetko opakujeme: navezieme štrk asi päť centimetrov pod úroveň radu kameňov. Zalejeme betónom, riadne vymastíme škáry medzi opukovými kameňmi, zapravíme ďalší rad kameňov ... Kamenné schody možno postaviť za jeden deň. Čerstvého betónu sa nemusíme báť, pretože šliapať môžeme po kameňoch.

Po dokončení vlastného schodiska zo zvyšných kameňov postavíme bočný múrik.

Všetky škáry dôkladne vymažeme betónom (natlačíme ho murárskou lyžicou alebo rukou), následne vytrieme štetkou namočenou vo vode. Zrovnajú sa a dokonale splynú s kameňmi.

 

Foto: yandex.ru, youtube.com

Autor: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

4899