Ďalší typ predstavujú dvere výkyvné, hovorí sa im lietačky. Otvoriť sa dajú von aj dovnútra, preto sa výborne hodia do priestorov, kde potrebujete mať priechod z oboch strán.
Odhliadnuc od funkčného hľadiska, zistíme, že tiež dizajn dverí hrá v interiéri dôležitú úlohu. Veľkosť plochy dverného krídla nie je zanedbateľná, nemalou mierou sa tak podieľa na materiálovom i farebnom ladení interiéru.
Farbu a dekor dverí by ste mali vyberať s ohľadom na ostatné vybavenie miestnosti, aby všetko dohromady nepôsobilo ako chaos alebo nebolo naopak príliš nevýrazné. Ideálne je zladiť dvere s krytinou na podlahe: identický dekor aj farba alebo variant „tón v tóne“ pôsobí vždy príjemne. Z čoho môžete vyberať? K dispozícii máte tri základné kategórie. Najviac rozšírenú a väčšinou tiež cenovo najdostupnejšiu kategóriu tvoria povrchy umelé, ktorých povrchovú vrstvu tvorí fólia, laminát, lak alebo farba. Každý zo spomínaných materiálov má svoje špecifiká, výhody i nevýhody. Najmä prvé dve možnosti sú veľmi vyhľadávané, pretože ponúkajú najviac variantov ako z hľadiska farebného prevedenia, tak výberu dekorov a povrchových štruktúr. Vďaka moderným výrobným postupom dokážu lamináty aj fólie napodobniť vzhľad aj povrch obľúbených prírodných materiálov naozaj dokonale. Často až pohmatom zistíte, že ide o vydarenú imitáciu a nie o "originál" dreva a podobne.
Dvere s povrchmi z prírodných materiálov majú svoj pôvab a originálne čaro podobne ako veľké kusy nábytku. Na rozdiel od nábytku sa však z dôvodu príliš vysokej ceny s dverami vyrobenými z masívu stretnete skôr len výnimočne.
Dostupnejšou možnosťou sú dvere dyhované, ktorých povrch je pokrytý kvalitným prírodným drevom o sile približne 0,6 mm. Výnimkou však nie sú ani dvere s povrchom z takzvanej kamennej dyhy, v tomto prípade býva najčastejšie využívaným materiálom bridlica.
No a samozrejme nemôžeme zabudnúť presklené dvere, alebo priamo celosklenené dvere. Moderné technológie kalenia skla z neho dokážu urobiť takmer nezničiteľný materiál, odolný voči bežným bytovým podmienkam aj poškrabaniu napríklad pri čistení špongiou.
Foto: www.budnet.pl
Autor: Ivan Nôta