Na to, aby votrelec prekonal nezabezpečené dvere postačuje väčšinou niekoľko sekúnd. Z hľadiska bezpečnosti majú totiž niekoľko slabých miest, ktoré sa automaticky stávajú terčom ich útoku. Sú to napríklad už spomínanú samotné krídla dvier, ich pánty, uzamykací mechanizmus a v neposlednom rade aj zárubňa. Stačí ich teda len vyraziť, rozkopať alebo jednoducho vysadiť z pántov pomocou páčidla.
Úlohou bezpečnostných dverí, je v prvom rade sťažiť cestu lupičovi a predĺžiť čas potrebný na prekonanie tejto prekážky, preto musia byť v prvom rade dostatočne pevné a odolné. Skutočne bezpečné dvere majú zosilnenú konštrukciu a sú vystužené po celej ploche, aby sa na žiadnom mieste nedali prekopnúť. Ako výstuž sa používajú najmä kovové plechy hrubé 2-3 mm a špeciálne výplne, ktoré zároveň plnia aj protipožiarnu a protihlukovú funkciu.
Bezpečnostné dvere by mali dokázať odolávať plameňom minimálne 30 minút. Povrch dverí by mal byť zhotovený z masívneho dreva, poprípade z laminátu a dvere by mali byť vybavené rázvorovým uzamykacím systémom s minimálne 15 istiacimi čapmi – istiacimi bodmi a najmä kvalitným bezpečnostným zámkom. Uzamykanie dverí je totiž ich základnou funkciou, zabezpečené kvalitným dverným kovaním.
Ich vyrazeniu zabráni spevnenie zárubne oceľovým pásom pozdĺž celého obvodu dvier a proti vypáčeniu zase pôsobí obitie rámu kovovým profilom z vnútornej strany tak, aby sa prekryla škára medzi rámom a dverami. V súčasnosti vyrábané zárube majú už bezpečnostné prvky vbudované rovno od výroby a sú zosilnené v kritických miestach, akými sú napríklad oblasti závesov. Tieto zárubne nemožno roztiahnuť a prekonať či lepšie povedané obísť tak uzamykací mechanizmus dverí.
Súčasťou konštrukčného jadra býva kvalitný zámok s cylindrickou vložkou, ktorý je navyše chránený bezpečnostným kovaním v tvare kľučky, gule alebo madielka.
Výhodou týchto moderných zariadení je schopnosť seba preprogramovania v prípade použitia pôvodného kľúča, ale s novým kódom. Pri strate alebo krádeži kľúčov si tak majiteľ objektu môže byť istý, že sa do neho nedostane nepovolaný návštevník. Nakoľko číselných kombinácií kódu sa môžu vytvárať milióny, je tak každý zámok úplný unikát. Originálne kľúče sa dajú rozmnožovať len pokiaľ sa ich majiteľ dokáže preukázať vlastníckou kartou.
Bezpečnostné dvere sa podľa stupňa ochrany delia na niekoľko bezpečnostných tried. Na rozdiel od minulosti, kedy sa ich kvalita označovala písmenami napr. A-C a určovala stupeň bezpečnosti proti násilnému prekonaniu, v súčasnosti sú triedy označujú číslovkami od 1 do 4.
Meradlom pri rozdeľovaní výrobkov do bezpečnostných tried je čas a náradie, ktoré vlamač potrebuje na prekonanie dverí. Bezpečnostná trieda 1 znamená jednoduchú ochranu a napr. bezpečnostná trieda 4 veľmi vysoký stupeň ochrany. Pre bytové jednotky nachádzajúce sa na vyšších poschodiach postačujú bezpečnostné dvere triedy 2, pre rodinné domy sa doporučuje montáž dverí bezpečnostnej patriacich do bezpečnostnej triedy 3 až 4.
Foto: www.3elle.it, www.stahlbau-kromus.at, www.toatm.com, www.handballtunisie.org