Schodiská - základnou otázkou je aká konštrukcia a aký materiál
Jednou z najdôležitejších otázok, ktorú si kladieme, keď sa rozhodujeme pre tvar a výšku schodov je voľba správneho materiálu.
Z hľadiska konštrukčného i úžitkového patrí drevo zrejme k najčastejšie používaným surovinám, s ktorých sa schody vyrábajú. Pravdou však je aj to, že existujú iné alternatívy, ktoré nám v tom - ktorom prípade prídu viac vhod. V podstate máme na výber ešte spomedzi betónu a kovu, alebo ich vzájomných kombinácií. Drevo sa v zásade hodí do všetkých interiérov, je však najdrahšou alternatívou, trocha lacnejšie nás vyjde, ak si schody necháme zhotoviť z betónu a drevom ich len obložíme. Ako obklad sa najlepšie hodí bukové alebo dubové drevo, pretože je odolnejšie ako drevo borovicové, ktoré je síce lacnejšie, ale aj mäkšie.
Existujú aj varianty obkladov schodísk z dyhy, ktoré patria do tej najnižšej cenovej skupiny. Ďalšie možnosti, ktoré nám kov, alebo betón v kombinácii napríklad so sadrokartónom ponúka sú nepreberné - od schodísk obložených prírodným kameňom, či dlažbou až po schodiská "zabalené" do koberca. V každom prípade však nesmieme zabudnúť na veľmi dôležitú súčasť schodiska - a tou je schodiskové zábradlie a to nielen kvôli bezpečnosti, ale aj kvôli pohodliu, ktoré ocenia najmä staršie osoby.
Odporúčaná výška zábradlia je od 90 do 110 centimetrov a hlavne ak máte doma malé deti, by nemala byť vzdialenosť medzi stĺpikmi zábradlia väčšia ako 15 centimetrov, aby sa deti pomedzi ne nemohli prepchať, alebo ich nemohli používať ako rebrík a neprepadli cez ne. Zábradlie môže mať aj sklenené výplne, ale musia byť z bezpečnostného skla, aby sa nerozbili a to ani v prípade pádu osoby. Popri stene je pozdĺž schodiska vhodné nainštalovať madlá, aby sme sa nechytali pri chôdzi steny. Odporúčaná vzdialenosť madla od steny je 4 centimetre.
Foto: www.ostap73.ru