Pre správnu funkčnosť stránky, používame iba nevyhnutné cookies súbory.
Taktiež používame dodatočné súbory cookies ( zlepšujú napr. funkčnosť stránky, YouTube videí, zdielanie postov...), akceptovaním súhlasíte s ich používaním.
Mnohí majitelia panelákových bytov sa už dávno rozhodli zvýšiť kvalitu svojho bývania a povedali svoje rozhodné „nikdy viac“ uniformite, ktorou boli stavané panelové domy v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Počet kompletných rekonštrukcií sa v posledných rokoch prudko zvýšil.
Málokto, kto zvládne zobrať na seba náklady s nimi spojené, chce ešte bývať v neupravených, starých, ošumelých a hlavne úplne nevyhovujúcich bytoch, na ktorých netesnia okná a strašia v nich umakartové jadrá.
Rekonštrukcia bytu
Odkiaľ začať? No v prvom rade by vám malo ísť o výmenu okien s ohľadom na tepelné straty, ktoré vám inak hrozia v jesennom a zimnom období. Výmena okien nie je časovo náročná. Firma, pre ktorú sa rozhodnete je jej väčšinou schopná v priebehu dní. Samozrejme, výmene predchádza starostlivý výber typu okien a už spomínanej firmy, ktorej práce zveríte.
To pre aký typ okien sa rozhodnete, záleží na úplne na vás. Ak ste na tom finančne dobre, pravdepodobne sa rozhodnete pre drevené eurookná, ale väčšina majiteľov panelákových bytov vymenilo staré okná za plastové s 5-komorovým systémom. Najlepšie je prispôsobiť farbou ich vonkajší dizajn celkovému vzhľadu paneláku, ale akú fóliu si vyberiete pre ich dizajn z interiérovej strany, zostáva na vás. Či už ostatnú vaše okná biele, alebo budú povrchom pripomínať eurookná. V žiadnom prípade si nezabudnite vyriešiť problém parapetov a žalúzií. Myslite na to, že príliš široké vnútorné parapety zabraňujú správnemu prestupu tepla od vykurovacích telies a žalúzie doporučujeme, v každom prípade, retiazkové.
Firma, u ktorej si výmenu objednáte, príde okná najprv presne vymerať a o niekoľko dní vám príde okná vymeniť. Predtým však ešte urobí opatrenia proti znečisteniu bytu, prikryje podlahy, kvalitná firmy by mala zakryť i nábytok, popr. ak je to potrebné, zaistiť aj jeho presunutie. Až po týchto prípravách by mali montéri pristúpiť k vybúraniu starých okien.
Ak ste sa rozhodli pre nové okná, vrhnite sa už rovno aj na výmenu starých liatinových radiátorov, ktorých vnútro už môže byť zanesené vodným kameňom a inými nečistotami. Moderné panelové alebo doskové radiátory sú menšie, majú lepší dizajn a v neposlednom rade, aj lepší výkon, ktorý sa dá pohodlne regulovať. Ich výmena si tak isto vyžaduje prítomnosť odborníka.
Ak vymeníte okná i radiátory súčasne, rekonštrukcia sa oplatí dvojnásobne. Zmena je totiž citeľná nielen fyzicky, ale aj ekonomicky... No a najideálnejšia situácia nastáva vtedy, keď výmenu starých okien a radiátorov časovo vhodne zladíte s prácami na zatepľovaní plášťa vášho panelového domu.
Po oknách a vyhrievacích telesách bude pravdepodobne nasledovať rekonštrukcia jadra a kuchyne, pri ktorej by mnohí z vás iste chceli vyriešiť aj ich často nevhodné priestorové riešenie. V prílišnom popustení uzdy vašej fantázie, vám však celkom iste zabráni umiestnenie stúpačiek. Skôr ako tento problém rozoberieme, pripomíname, že na dispozičné zmeny, sprevádzané zásahmi do nosných stien, musíte vlastniť vyjadrenie o statike a samozrejme, následné stavebné povolenia.
Ak upravujete len priečky, ktoré nie sú nosné, posúdenie ani stavebné povolenie nepotrebujete, potrebujete však súhlas majiteľa alebo správcu budovy a to aj vtedy, ak ste vlastníkom rekonštruovaného bytu vy.
Pri plánovaní dispozičného riešenia bytu skúste využiť prvky, akými sú napr. zasúvacie dvere, ktoré sa zasúvajú do puzdier alebo steny a pomôžu vás šetriť miesto. Umakartové jadrá sa nahrádzajú sadrokartónovými panelmi, ktoré sa vkladajú do hliníkových konštrukcií. Medzi nimi sa nachádzajú medzery, do ktorých sa ukladá napr. izolačný materiál, ale i rozvody vody a elektrického prúdu, takže v tomto priestore vám obmedzenia vašich predstáv hrozia len zriedkavo.
Moderný kúpeľňový nábytok a sanita umožňuje zariadiť kúpelne kompletne, ich neštandardné tvary dovoľujú pracovať aj s menším priestorom a zariadiť kúpeľňu všetkým potrebným. A ak sa práve rozhodujete, či pri úprave bytu spojíte WC s kúpeľňou, tak vám vopred radíme, nie.
Tento krok odporúčame nanajvýš tým, ktorí žijú v jednoizbovom, plošne veľmi malom byte, žijú sami a nehodlajú túto situáciu nijako meniť. Vo viacčlenných rodinách spojenie kúpeľne so záchodom jednoznačne nedoporučujeme, nakoľko vo väčšine bytov sa nenachádza tzv. hosťovské WC a tým pádom, by si členovia rodiny mohli pri vykonávaní svojich hygienických a „životných“ funkcií“ dosť výrazne prekážať - najmä v rannej „špičke“.
Pri rekonštrukcii kuchyne a kúpelne prichádza na rad aj riešenie podláh. Aj tu platí, že rozhodnutie o ich materiálovom riešení je na vás. Nemali by ste však pri ich pokladaní zabúdať aj na zvukovú izoláciu. Počúvať klepkanie opätkov z bytu nad vami, by nebolo ani pre vás veľmi príjemné...