Keď sa koncom roka 2022 dokončí 45. poschodie na veži Eurovea, bude to nielen zavŕšenie obrovského projektu, ale aj historický míľnik.
Bude to moment, keď sa do zoznamu mrakodrapov prvýkrát zapíše aj prvý mrakodrap na Slovensku, na čo je potrebné, aby budova dosiahla výšku aspoň 150 metrov.
Ale čo ponúkne najvyššia budova v krajine návštevníkom? A kde sa umiestni medzi mrakodrapmi na európskom kontinente? Poďme sa na to spolu pozrieť.
Čo Eurovea ponúkne návštevníkom
Projekt Eurovea je rozdelený do dvoch fáz, známych ako Eurovea 1 a Eurovea 2.
Prvá fáza bola jedným z najväčších stavenísk, aké kedy na Slovensku boli, s rozlohou 4,6 hektára, vyše 24 tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov a 235 bytových jednotiek. Hlavou atrakciou je nákupné centrum Galleria, kde je široká ponuka, počnúc kinom a bazénom, až po kasíno pre tých, ktorí by sa chceli trochu potrénovať v stratégii blackjacku.
Druhej fáze dominuje stavba veže Eurovea, budovy, ktorá pokorila niekoľko národných rekordov. Je jadrom rozšírenia pôvodného komplexu a má zdvojnásobiť celkovú plochu a zvýšiť počet bytov o ďalších 500 a pridať aj 2000 nových parkovacích miest.
Veža Eurovea meria 168 metrov, má 47 nadzemných podlaží, čím si vydobyla oficiálny status „mrakodrap“ podľa medzinárodných noriem.
Stavebné práce na rozšírení začali v roku 2019, keď sa do práce pustila firma J&T Real Estate. Odvtedy rastie rýchlosťou jedno podlažie za 11 dní a v júni 2022 sa stala najvyššou budovou na Slovensku. Okoloidúci si môžu aktuálny počet podlaží pozrieť na digitálnej tabuli na lešení, alebo v dokumentárnom filme, ktorý natočil oceňovaný režisér Jaro Vojtek.
Čerešničkou na torte tohto developmentu je jeho špičková lokalita. Návštevníci si môžu vychutnať pohľad či už na Dunaj alebo krásne Staré Mesto. Aj to čiastočne vysvetľuje, prečo už je vyše 90 % bytových jednotiek v novej stavbe predaných. Ostávajúcich 10 % bude k dispozícii len čo sa práce na stavbe dokončia.
Obyvatelia si určite budú užívať jednu z najúchvatnejších lokalít na realitnej mape mesta.
Ako obstojí v porovnaní s inými európskymi budovami
Podľa Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH) je Bratislava 201. mestom na svete, kde stojí mrakodrap, a kráča v šľapajach Hongkongu (kde ich je 550), Londýna (30) a neďalekej Viedne (3).
No napriek svojej úctyhodnej výške Eurovea ešte stále trochu zaostáva za najvyššími budovami na kontinente.
Zapíše sa síce ako jedna z 50 najvyšších budov v Európskej únii, takže predbehne turínsku budovu Intesa Sanpaolo a parížske dvojičky Société Générale Twin Towers, ktoré majú výšku 167 metrov a sú na 52. mieste rebríčka.
No z globálneho pohľadu je Eurovea skôr nevýrazná. Nemá ani polovičnú výšku ako budovy na prvých 100 miestach celosvetového rebríčka a iba približne tretinovú výšku veže Taipei 101 v Taiwane, ktorá je so svojimi 508 metrami na 11. mieste. Veža Merdeka 118 v Kuala Lumpure je štyrikrát vyššia.
Nad tým všetkým kraľuje najvyššia budova sveta Burdž chalífa v Dubaji. Vysoká je 820 m, čo je dvojnásobok výšky veže Haeundae LCT Sharp Landmark v Soule, 39. najvyššej budovy na svete. Aby ste získali predstavu, koľko to je, predstavte si päť veží Eurovea na sebe a odmyslite si približne 20 metrov.
No čo je trochu strašidelné – architekti budovy ešte nepovedali posledné slovo.
Eurovea fáza 3?
Napriek skromným výsledkom v porovnaní s najvyššími budovami sveta sa nedá popierať, že komplex Eurovea je pôsobivý development – no že by mohlo prísť ešte niečo?
Vzhľadom na ekonomické výzvy, pred ktorými Európa aktuálne stojí, a obrovské náklady na realizáciu Eurovea 2 to vyzerá nepravdepodobne, aspoň v blízkej budúcnosti.
Obyvatelia Bratislavy si zatiaľ budú môcť užívať špičkové centrum umenia a zábavy, s vedomím, že sú v najvyššej budove krajiny.