ÚvodDomy a bytyRekonštrukcie, údržbaPríprava na lepenie obkladov v interiéri

Príprava na lepenie obkladov v interiéri

Lepenie obkladov Lepenie obkladov v interiéri môže prebiehať hneď niekoľkými spôsobmi, záleží len na vás, pre ktorý spôsob sa rozhodnete. Väčšina z vás si zrejme vyberie pravdepodobne spôsob zvislej pokládky, ktorá je využívaná najčastejšie, najmä pri svojpomocnom lepení. Tento spôsob je vhodný najmä pri lepení obkladov menších rozmerov, ktoré potom vyzerajú veľmi dobre aj v menších miestnostiach.

 

Elegantne pôsobia aj kachličky lepené diagonálne. Toto ukladanie, akoby do kosoštvorcov, sa hodí najmä do moderných interiérov a miestností väčších rozmerov.  Tento spôsob lepenia obkladov si však už vyžaduje určitú prax s obkladaním a nevýhodou je väčší odpad, ktorý vzniká pri rezaní jednotlivých obkladačiek na požadovaný rozmer.

 

Ak potrebujete opticky zväčšiť priestor, mali by ste siahnuť po lepení obkladov do „väzby“. Pri tejto technike ukladáte obkladačky tak, že každý nový rad obkladačiek začnete ukladať o polovicu obkladačky ďalej ako v rade predchádzajúcom. Takto nalepené obkladačky pripomínajú svojou skladbou uloženie tehlového múru.  

Lepenie obkladov, podkladJedným z najdôležitejších krokov pri lepení je príprava podkladu, pretože jeho stav spolurozhoduje o kvalite práce. Obklady sa smú aplikovať len na suché povrchy, ktoré neobsahujú mechanické nečistoty či zbytky po predchádzajúcom lepení.  Pôvodné omietky teda očistite od všetkých dekoračných vrstiev. Steny očistite tiež od mastnoty i prachu. Samozrejme, v prípade potreby musíte ošetriť aj steny, ktoré sú napadnuté plesňami.

 

Podľa nasiakavosti podkladov ich potom musíte navlhčiť alebo až naimpregnovať polymérovou disperziou zriedenou s vodou v pomere jedna k jednej. Ak sa chystáte obkladať kuchyňu či práčovňu, ale predovšetkým kúpeľne a sprchovacie kúty, naneste na podklad hydroizolačnú vrstvu.

Ak plánujete obkladačky lepiť na pôvodný podklad a niektoré staré dlaždice sú rozbité alebo uvoľnené, musíte ich odstrániť a buď opäť nalepiť, alebo vzniknuté miesto zaplniť renovačnou hmotou.  Ak boli pôvodne použité obkladačky s hladkým povrchom, najprv povrch zdrsnite a pred samotným lepením obkladačiek ešte napenetrujte adhéznym náterom. Tento náter nechajte dobre obschnúť aj 3-4 hodiny. Penetračný prostriedok nanášajte aj v prípade, že chcete obklady lepiť na sadrokartón, drevotriesku a podobne.

 

Obklady by sa nemali lepiť na čerstvý a mokrý betón, ale na poter, ktorý však treba nechať niekoľko týždňov vyzrieť. Týždeň až dva treba nechať vyschnúť aj nové omietky. Čas vyzretia či schnutia je priamo závislý od hrúbky materiálu.

 

Ďalším krokom pred lepením obkladov je vyrovnanie nerovností pomocou tmelov alebo malty. Dobrou pomocou môžu byť aj samonivelačné stierky. Vyrovnávať musíte tak, aby na dĺžke 2 metrov, dosahoval maximálny rozdiel len 2 mm.

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

14585