- na výrobu sa využíva overená technológia ako pri výrobe obkladov
- PS zrub je celofarbený, mrazuvzdorný betón triedy C25/30
- verná imitácia kamennej stavby
- farbostály
- obsahuje vytesňovač vlhkosti
- možnosť kombinovať s obkladom Kameň Zrubový
- rýchla inštalácia, ľahká údržba, vysoká variabilita
- celý plotový systém pozostáva z múrikových a stĺpikových dielov
- k PS zrub sa vyrábajú stĺpikové aj múrikové kresané čapice
MÚRIK
Na stavbu MÚRIKA sa využíva 18 vzhľadovo rôznych kusov v troch rozmeroch (krátky 15,5 x 10,8 cm, stredný 23,5 x 10,8 cm a dlhý 39 x 10,8 cm. Maximálnu výšku múrika odporúčame 80 cm.
STĹPIK
Na stavbu STĹPIKA rozmeru 32 x 32 cm sa využíva 8 vzhľadovo rôznych celých kusov rozmeru 24 x 10,8 cm a 2 vzhľadovo rôzne stĺpikové kusy s VÝREZOM pre napojenie múrika. Maximálnu výška stĺpika odporúčame 180 cm.
STĹPIKOVÁ ČAPICA ZRUB
Rozmer: 42 dĺžka x 42 šírka x 7cm hrúbka Váha 1 ks: 22 kg. Bočný opracovaný reliéf je na 4 stranách.
MÚRIKOVÁ ČAPICA ZRUB
Rozmer: 49,5 dĺžka x 23 šírka x 7cm Váha 1 ks: 14 kg. Bočný opracovaný reliéf je na dvoch protiľahlých stranách.
PODKLAD
Stavba plotu sa realizuje na pevný betónový základ podľa stavebnej normy, o šírke 30-35 cm. Následne sa základ polepí asfaltovým izolačným pásom (IPA). V mieste uloženia stĺpikov predvŕtame otvory na betonársku oceľovú výstuž (roxor).
LEPENIE
Pred samotným lepením stĺpikových i múrikových dielov si ich uložíme tak ako ich budeme ukladať a lepiť pri vytváraní jednotlivých radov plotového systému mimo ukladacej plochy. Urýchlime si tak manipuláciu i prácu. Pri tomto cvičnom ukladaní rozmýšľame, ako ukladať diely, tak aby sme zabránili opakovaniu vzoru (môžeme ich otáčať i hore nohami) . Múrikové diely musia byť uložené, tak aby bočné spoje predného a zadného radu neboli pri sebe, ale aby sa opierali o stenu protiľahlého dielu. Týmto spôsobom sa jednotlivé spoje prekryjú a zaistia tak pevnosť múrika.
Pohľad na skladbu plotového systému zhora:
č.1 označuje spojenie múrikových kusov v troch dĺžkach
č.2 označuje stĺpikové kusy celé
č.3 označuje stĺpikové kusy s výrezom
Na vzájomné lepenie dielov odporúčame cementové flexibilné lepidlo, ktoré nanášame v primeranom množstve, aby sme tým zabránili jeho vytlačeniu smerom von. Ak sa nám nedopatrením dostane lepidlo na obklad, ihneď ho odstránime napr. oceľovým kartáčom. Lepidlo nanášame na len spojivové časti. Ako prvé lepíme prvý rad zo stĺpikových kusov a následne pripájame prvý rad múrikových kusov. V mieste napojenia múrikov použijeme dielce s výrezom. V miestach kde už múrik nenapájame, napríklad po 3-4 rade alebo pri poslednom ukončovacom stĺpiku, použijeme už stĺpikové kusy celé.
Pokračujeme v ukladaní dielov múrika i stĺpika, pričom vodováhou kontrolujeme horizontálnu aj pozdĺžnu rovnosť. Pred položením ďalšieho stĺpikového kusa zatrieme vnútorné rohy lepidlom, aby sme zabránili vytekaniu betónovej zmesi, ktorou sa stĺpiky neskôr zalejú. Po dokončení stavby a po zaschnutí lepidla (odporúčame po 24. hodinách) stĺpiky zalejeme betónovou zmesou, max. do výšky 100 cm naraz. Stavbu ukončíme nalepením stĺpikových a múrikových čapíc. Pri lepení múrikových čapíc prebytočné lepidlo, ktoré sa nám vytlačilo zo spojov odstraňujeme po vytvrdnutí špachtlou a začistíme oceľovým kartáčom.
HYDROFOBIZÁCIA
Po začistení a vytvrdnutí lepených spojov doporučujeme ošetrenie hydrofobizačným roztokom na betónové výrobky. Napríklad Lukofob 39 zriedený s vodou v pomere 1:10 (1 diel Lukofobu a 10 dielov vody). Takéto ošetrenie jednou vrstvou chráni povrch a uľahčuje čistenie približne po dobu 5-7 rokov. Na záver plot doplníme o výplň podľa osobných preferencii.
1.9.2020