ÚvodInteriér a nábytokSádrokartónPráca so sadrokartónom nie je zložitá

Práca so sadrokartónom nie je zložitá

Základným prvkom suchej výstavby sú sadrokartónové dosky. Dá sa z nich postaviť stena, sadrokartónová priečka alebo napríklad zaizolovať a prestavať podkrovie. Práca s ním je jednoduchá a výsledný povrch je tak robustný, že sa naň dajú pripevniť poličky alebo závesné skrinky.

 

Práca so sadrokartónom nie je zložitá

 

Ako na sadrokartón? V nasledujúcich riadkoch si opíšeme hlavné činnosti, ktoré vás budú čakať pri práci s ním.

 

Výber

 

Na začiatku je dôležité nepodceniť výber správneho sadrokartónu. Napríklad v radových domoch nemožno v podkroví použiť iný sadrokartón ako  červený, ktorý má vyššiu odolnosť voči vysokým teplotám pri požiari. Do kúpeľne je ideálny zelený - je impregnovaný a má teda zvýšenú odolnosť voči vlhkosti. Ten bežný sadrokartón je biely alebo šedý, predáva sa ale tiež modrý typ s vysokým zvukovým útlmom. Pre tvarované stropné podhľady je potrebné použiť sadrokartónové dosky, ktoré možno ohýbať.

 

Nosná konštrukcia

 

Sadrokartón je vlastne doska, ktorá musí byť niečím nesená. Pre tento účel sa predávajú chytré systémové komponenty tenkostenných nosných SDK profilov z hliníka vrátane kotviaceho materiálu, alebo ho možno ukotviť na drevené rošty. Medzi základné príslušenstvo sadrokartónových konštrukcií patria:

 

- krokvové závesy, nastavovacie strmene, priame závesy, pérové rýchlozávesy

- spojky profilov, drôty s okom, perové spojky, krížové rýchlospojky, uhlové kotvy

- viac typov skrutiek, zatĺkacie a kovové hmoždinky

 

Izolácia nosnej konštrukcie

 

Pri stavbe zo sadrokartónu je tiež dôležité vybrať správny typ izolácie, ktorá vyplní nosnú konštrukciu. Podstatné je voliť nielen konkrétny typ, materiálovú skladbu a fyzikálne vlastnosti, ale aj hrúbku. To všetko podľa toho, ako je potreba izolovať teplo a zvuk.

Od izolácie sadrokartónovej podlahy očakávate dostatočný kročajový útlm, od izolácie priečok zasa ochranu pred hlukom zo susedných miestností, od izolácie stropných podhľadov a obvodových stien vrátane šikmých striech minimalizáciu úniku tepla.

 

Ako pracovať so sadrokartónovou doskou

 

Dôležité je mať pripravené príslušné náradie. Sem patrí vodováha, vŕtačka, vrtáky, skrutkovače, meracie pomôcky, nože s vymeniteľným ostrím, nožnice na plech, píla chvostovka, brúsne mriežky, hoblík na hrany, nerezové hladítko, špachtľa a nebožiec.

 

Práca so sadrokartónom nie je zložitá

 

Dosky sa režú nožom. Najprv sa nareže lícový povrch dosky, potom sa doska otočí a zlomí. Zložitejšie výrezy zvládne chvostová píla. Otvory pre skrutky ľahko urobí nebožiec - ručné pravotočivý vrták o rôznych priemeroch. Hrany rezov sa upravujú pomocou hoblíka na hrany.

 

Vŕtanie do sadrokartónu

 

Vŕtanie do sadrokartónu má svoje pravidlá. Ku konštrukcii sa pripevňujú skrutkami typu TN. Do kovovej konštrukcie musí byť hĺbka zaskrutkovania skrutky skrz kovový profil aspoň 10 mm, to znamená, že k jednoduchému oplášteniu doskou s hrúbkou 12,5 mm použijete TN skrutky dlhé 25 mm. V prípade drevenej podkonštrukcie je potrebné, aby hĺbka zaskrutkovania do dreva bola aspoň taká ako hrúbka dosky, avšak minimálne 20 mm.

 

Práca so sadrokartónom nie je zložitá

 

Tmelenie škár a hrán skrutiek

 

Postup tmelenia sadrokartónu je jednoduchý. Najprv siahnite po práškových škárovacích tesniacich materiáloch, ktoré sa po zaschnutí prebrusujú, pre finálnu vrstvu sa používajú tmely pastové. Výstužné pásky nalepte na suché dosky a pretmeľte ich. Môže sa tiež použiť sklená páska, ktorá sa vkladá do tenkej vrstvy čerstvo naneseného tmelu a potom sa pretiahne ľahko hladidlom s tmelom. Tmel po zaschnutí prebrúste brúsnou mriežkou, pozor však na to, aby nebola porušená výstužná páska a priliehajúce povrch sadrokartónových dosiek. O niečo ťažšie je tmelenie vnútorných kútov a vonkajších rohov, rovnako ako napojenie tmelových dosiek na okolité konštrukcie - obzvlášť tam môže v budúcnosti dôjsť k prasklinám a poškodením, ak nebudete postupovať správne.

 

Práca so sadrokartónom nie je zložitá

Foto: www.rsk23.ru

Autor: Ivan Nôta

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

3938