ÚvodHrubá stavbaStavebný materiálPostavte si správnu mikroklímu

Postavte si správnu mikroklímu

 

obr.jpgOchladenie, ktoré priniesli mrazivé jesenné dni, nadobro privrelo dvere a okná našich domov. Takmer nevetráme. Kvalita vnútorného prostredia domu je podrobená tvrdej skúške. Ak ste si však vybrali správny stavebný materiál, spokojne sa nadýchnite a relaxujte v teple.

 

Spôsob, akým stavebný materiál ovplyvňuje mikroklímu vnútri domu, by mal patriť medzi kľúčové kritériá výberu stavebného materiálu. Zatiaľ čo veľkú časť konštrukcií domu môžete časom relatívne jednoducho vymeniť, výmena obvodového muriva je nemožná. Stavba domu je životným rozhodnutím. Rovnako závažné je aj rozhodnutie, aký materiál zvoliť. Ak to s bývaním v dome myslíte naozaj vážne, všímajte si nielen cenu a tepelnotechnické vlastnosti materiálu, ale zaujímajte sa aj o kvalitu života vo vašom budúcom dome.

 

Pre zdravý pobyt v dome sú rovnako dôležité správna teplota aj optimálna vlhkosť vzduchu. Výmenu vzduchu netreba podceňovať ani v zimnom období. Odporúča sa vetrať krátko a intenzívne. Preto je dôležité, aby ste po celý čas, ktorý strávite za zatvorenými oknami, mali zabezpečenú optimálnu tepelno-vlhkostnú mikroklímu. „Teplota vzduchu viac ako 22 °C a relatívna vlhkosť vzduchu nad 60 % vždy vedú k vzniku plesní. Najmä v nevetraných chladných rohoch miestností sa zvyšuje aj percento prežívajúcich mikroorganizmov (napríklad stafylokoky či streptokoky). Dôsledkom je potom zvýšená chorobnosť, hlavne opakované infekcie dýchacích ciest, močových ciest a rozvoj alergických ochorení (alergická nádcha, astma, ekzém),“ potvrdzuje imunoalergologička MUDr. Danka Nováková. Materiál s dostatočnou difúziou vodnej pary zabezpečí v dome vhodnú vlhkosť vzduchu v interiéri. Pohybovať by sa mala v rozpätí od 45 do 55 %. Stena z materiálu Ytong je schopná do seba čiastočne absorbovať nadmernú vlhkosť zo vzduchu, ktorú uvoľní späť, až keď v interiéri hrozí nezdravo vysušený vzduch.

 

Vďaka správnemu výberu stavebného materiálu môžete mať pod kontrolou nielen vlhkosť vzduchu, ale aj správnu teplotu v interiéri. Materiál by mal zaručiť tepelnú pohodu bez výkyvov aj počas extrémnych teplotných rozdielov vo vonkajšom prostredí. Optimálna tepelná akumulácia materiálu Ytong zabraňuje v zime pri bežnej prevádzke domu podchladeniu interiéru, rovnako ako v lete bráni prehrievaniu interiéru slnečnými lúčmi. Teplo a voda sú hlavné atribúty príjemnej mikroklímy v dome. Oba však treba vhodne regulovať. Ideálne hneď na začiatku – správnym výberom stavebného materiálu.

 

Ytong tip

Plesne nespôsobuje len príliš vlhký vzduch. Nebezpečné sú aj tepelné mosty. Ak je stavebný materiál homogénny a má rovnaké tepelnoizolačné vlastnosti vo všetkých smeroch, zabraňuje vzniku týchto kritických miest. Tepelné mosty sa vyskytujú najmä v rohoch miestností, pri styku so stropom a základmi či v prekladoch nad otvormi. Nebezpečné sú nielen zo zdravotného hľadiska, ale aj pre peňaženku. Unikať nimi môže až 20 % tepla.

 

Ytong tip

Ak sa plánujete nasťahovať do novostavby, doprajte si čas na dostatočné vyvetranie prebytočnej vlhkosti z jednotlivých konštrukcií, ako sú steny, podlaha a podobne. Odstránite nadbytočnú vlhkosť, ktorá by vám v dome mohla spôsobovať problémy.

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

6781