Stavbu oporného múru treba začať prípravou kvalitných základov. Je jedno, či sa jedná o múrik suchý alebo murovaný, jeho základy by mali siahať do hĺbky približne 40 cm.
Hĺbka by mala byť priamoúmerná jeho výške, minimálne sa mala rovnať viac ako jednej tretine výšky múrika, ktorá v ideálnom prípade nepresahuje 80 cm. Základy by mali stáť na vrstve štrku, ktorá bude v prípade potreby odvádzať vodu.
Na stavbu suchého oporného múru ušetríte na materiále pre spojivo. Na prvý rad kameňov použite tie najväčšie kusy tak, aby boli spolovice zapustené do zeme. Múrik by mal stáť vo vzdialenosti asi 40 cm od svahu, každým radom sa k nemu priblížte asi o 4-5 cm. Sklon približne 10° vám zaručí, že sa nebude nakláňať dopredu.
Po ukončení každého radu nasypte do priestoru vzniknutého medzi múrom a svahom štrk alebo štrk zmiešaný so zeminou. Pomáha to k lepšej stabilite. Kamene ukladajte tak, aby na seba vzájomne nadväzovali, prekrývali sa a nevznikali medzi nimi medzery tvoriace kríž.
Niektoré kamene uložte do radu nie pozdĺžne ako ostatné, ale priečne a ich dlhšou stranou ich osaďte smerom do svahu. Priečne uložené kamene múrik zastabilizujú do svahu, čím získa na pevnosti. Jeho jednotlivé rady by mali postavené z rovnako vysokých kusov. Posledný rad ukončite o niečo širšími plochými kameňmi, ktoré budú mierne prečnievať cez predposledný rad.
Pri vysádzaní oporného múrika to s rastlinami neprežeňte. Veľmi dobre ukáže, keď zostane niekoľko jeho jednotlivých kameňov viditeľných.
Foto: greenconcept.ch, svz.de, garten-anders.com
Autor: redakcia