Základnou indíciou pri výbere podlahy by mala byť jasná predstava o estetických a funkčných vlastnostiach, ktoré od krytiny požadujete. Krása, tak často považovaná za samozrejmosť, je len jedným z aspektov, ktoré podlahy môžu poskytnúť. Ale práve vzhľad rozhoduje o tom, ako sa budete v interiéri cítiť. Zoznámte sa s najnovšími trendmi.
Podlahovú krytinu je potrebné vyberať podľa vlastností materiálov, teda nielen zvrchu, ale aj "zospodu". Medzi kritériá môžu napríklad tiež patriť požiadavky zdravotné: v ponuke sú krytiny odporúčané pre alergikov či s protišmykovým povrchom pre starších ľudí, alebo napríklad s antistatickým povrchom, ak si vaše dieťa doma zriadilo počítačové centrum a ďalšie.
S výberom materiálu, jeho úžitkovými vlastnosťami súvisia tiež požiadavky na dnes už bežné kúrenie v podlahe - či už elektrické alebo teplovodné. Nie každá podlahová krytina je vhodná pre sálavé teplo. Množstvo výrobcov sa však už týmto trendom prispôsobuje a možno povedať, že ako nášľapné vrstvy pre podlahy so zabudovaným kúrením sa dá využiť prakticky akýkoľvek z tradičných materiálov. Ale pozor, nie akýkoľvek výrobok!
Priechod môžete dať aj svojmu ekologickému cíteniu a voliť tiež medzi prírodnými materiálmi, akými sú masívne drevené podlahy, parketové vlysy alebo linoleá vyrábané len z prírodných komponentov. Medzi také krytiny patria aj laminátové plávajúce podlahy. Ich povrch je vizuálne upravovaný pomocou moderných technológií. Uvážený výber, podľa potreby konzultovaný s odborníkmi, môže z vašej podlahy urobiť pohľadový skvost aj užívateľsky komfortnú súčasť interiéru.
Minerálny trend
Betón a kameň, klasika a trvalá konštanta interiérovej architektúry, sú vám k dispozícii so svojimi nekonečnými variáciami a schopnosťou premeniť drsný materiál v príjemné, oku lahodiace prírodné textúry. Betón je matný, chváli sa poréznou štruktúrou, hrubými líniami a opotrebovaným vzhľadom. Veľmi zaujímavý je nový rad farebných odtieňov, ktoré výrazne rozširujú tradičnú paletu šedej. Vďaka tomu dokáže tento materiál nájsť širšie uplatnenie v interiéroch a významnejší podiel na celkovej atmosfére.
Podobnou cestou kráča aj prírodný kameň, ktorý striasol všetku pretvárku a predvádza "minerálny vzhľad", inšpirovaný samotnou podstatou prírody: v kombinácii so zemou, takmer ako uhlie, pokrytý drobnými škrupinkami a fosíliami a podobne. Kameň sa vracia do svojho prirodzeného prostredia.
Surová elegancia prírodného dreva
Čisté, útulné a zmyslové. Taký je trend, ktorý velí zabudnúť na voskované podlahy, lakované dosky a leštené parkety: drevo sa zbavuje všetkých rafinovaností a kráča naspäť k základom. Podlahoviny prijímajú tmavšie farby, na prvý pohľad sú viditeľné tradičné, elegantné odtiene. Interiéry tiahnu k 100% prírodnému vzhľadu, bez akýchkoľvek lakov a ozdôb. Drevo prináša nádych luxusu a oslobodené od svojich pút tak získava väčšiu hĺbku. Tvorcovia týchto podláh ponúkajú milované drevo do vašich domovov s cieľom vdýchnuť im neopakovateľnú atmosféru, podobne ako to robí drevený súdok, keď pomáha dať červenému vínu jeho unikátnu chuť.
Podlaha ako obklad
Novým smerom, ktorým sa vydávajú ako výrobcovia drevených podláh, tak aj dizajnéri v interiérových štúdiách, je využitie materiálov na podlahy k obkladu stien a stropov. Dominantná úloha drevenej podlahy sa tak ešte umocňuje.
Podlahové palubovky sa k stene väčšinou lepia na pevno, alternatívou môže byť pripevnenie na rošt. Nemenej efektné je tiež využitie viacvrstvových paluboviek ku kompletnému obloženiu schodísk. Dosiahne sa tým veľmi čistého, jednoliateho priestorového efektu. Dôležitý je dobrý nápad a predstavivosť.
Textilný trend
Pasca pre špinu a prach - tak si iste mnohí z vás pamätajú doby, kedy jednoznačne vládol koberec. Ale úplne opúšťať ich mäkkú náruč je nielen škoda, ale pri súčasnej ponuke aj tak trochu nerozum. Napríklad súčasný textilný trend vzdáva hold autentickému rázu kobercov a ponúka luxusnú a elegantnú podobu tkanín v duchu odevov a tkanín sedemdesiatych rokov 20. storočia. Noblesa vtedajších kobercov vyčarila na dnešných podlahách nevšedné obrazy, ktoré celkom ladia s dnešnými potrebami.
Geometrický trend ako znovuobjavená láska k optickému klamu
Maliarstvo aj architektúra klamú naše zraky už od čias antických umeleckých diel a zvlášť tých, označovaných ako Tromp-l'oeil - francúzsky oklam oko. Záujem o optické klamy pretrval s nezmenenou silou do dnešnej doby a udomácňuje sa aj na podlahách interiérov. Vysoko štylizované geometrické útvary, inšpirované prírodou, vytvárajú klamlivé 3D efekty a očarujúce ilúzie. Konečný výsledok ovplyvňuje hrúbka každého riadku a zložky, využívajúc široké spektrum nástrojov - od obľúbených motívov Tromp-l'oeils z 90. rokov minulého storočia až po jemné čipkové efekty.
Dubový trend
Rustikálne spracované povrchy dubových dosiek sú in. Výrobcovia ponúkajú bohatú škálu drevín vrátane exotických, momentálne má ale jednoznačnú prevahu dub. Dôvodov je niekoľko. Dub je dobre dostupná, odolná a praktická drevina, ktorú možno kvalitne opracovávať čo do farieb i štruktúry povrchu. V popredí sa drží veľkoformátové prevedenie vo svetlých odtieňoch, obľúbené sú bielené a šedivé tóny.
Dnes používané techniky farbenia či morenie vrátane exkluzívneho údenia dodávajú krytine obľúbený sýto tmavý vzhľad, atraktívnou úpravou je kefovanie a rezanie povrchu. Všetky tieto techniky sú v prípade dubového dreva bezproblémové. Dub má aj skvelé úžitkové a tepelnoizolačné vlastnosti, oproti buku a javoru je stabilnejší pri umiestnení nad podlahové vykurovanie (viacvrstvovej konštrukcie).
Kým prirodzenosť dreviny najviac podtrhuje ošetrenie olejom, najodolnejšie a menej náročné sú naopak laky. Olejovanú podlahu je potrebných minimálne 1x ročne znova napustiť, lakované povrchy túto starostlivosť nevyžadujú. Od vysoko lesklých lakov sa sortiment uberá k produktom matným a supermatným (s minimálnou lesklosťou len 4 - 6%), ktoré sa stali ideálnym kompromisom medzi prirodzeným vzhľadom a nenáročnosťou na údržbu.
Foto: www.4living.ru, www.peredelka.tv, www.interiorexprorer.ru, internet Autor: Ivan Nôta