Nie je tomu tak dávno, ako bola myšlienka na podkrovné kuchyne zavrhovaná už v zárodku. Veď komu by sa chcelo nosiť po schodoch jedlo, kávu, čaj na prízemie, kde je jedáleň? Zrejme naozaj nikomu. Prišla však doba, kedy podkrovná kuchyňa vystúpila do popredia. Podkrovná kuchyňa je riešením napríklad v domácnostiach obývaných viac ako jednou rodinou alebo v nájomných domoch a panelových domoch, kde je možné využiť podkrovný priestor. Vhodný návrh, premyslený v tomto ohľade, nám pomôže vytvoriť funkčné a efektívne usporiadanie tejto miestnosti.
Netvrdíme, že sa podkrovné kuchyne stali skutočným hitom. Ale na popularite naozaj naberajú. V skutočnosti je to aj vďaka tvorcom strešných okien, kvôli ktorým sa tmavé miestnosti zrazu naplnili množstvom prirodzeného svetla. Donedávna bol práve problém so svetlom hlavnou prekážkou podkrovnej kuchyne.
Čo je potrebné vedieť pri plánovaní podkrovnej kuchyne?
Ešte predtým, ako začneme plánovať svoju podkrovnú kuchyňu, musíme zvážiť niekoľko dôležitých otázok. V prvom rade by sme mali zvážiť, koľko času denne strávime v kuchyni. Je tiež potrebné určiť, koľko peňazí chceme alebo môžeme vynaložiť na rekonštrukciu a vybavenie rohovej kuchyne.
Projekt bude závisieť od nášho rozpočtu. Pre mnohých ľudí je kuchyňa najdôležitejšou miestnosťou v dome, preto zaberá väčšinu podkrovia. Sú aj takí, ktorí neradi varia a nevenujú tejto miestnosti príliš veľkú pozornosť, takže pre takýchto ľudí postačí malá kuchyňa so základným vybavením. Bez ohľadu na to, do ktorej skupiny patríte, podkrovná kuchyňa musí byť v prvom rade priestranná, funkčná a svetlá. Samozrejme, splniť tieto podmienky v podkrovnom priestore nie je jednoduché, ale nie nemožné. Stačí "vymaľovať" steny svetlými farbami, nainštalovať veľké strešné okná a je to. Aby bol zaistený dostatok prirodzeného svetla v podkrovných miestnostiach, mal by v súlade s platnými pravidlami pre strešné okná 1 m2 zasklenia osvetliť 8–10 m2 podlahovej plochy.
Voda, plyn, elektrina
Žiadny dom sa nezaobíde bez prístupu k teplej a studenej vode a likvidácii odpadových vôd. Priemery vodovodnej inštalácie sú malé a nie je nutné ich inštalovať so spádom, takže obvykle nie je problém s dodávkou vody do miesta, kde plánujete v kuchyni umiestniť drez a umývačku.
Kanalizačné potrubie zase vyžaduje inštaláciu so spádom, aby odpadová voda voľne prúdila do stokovej siete. Ideálne je, ak sa viete napojiť do odpadovej siete priamo. Pokiaľ je podkrovná kuchyňa umiestnená ďaleko od nej, bude nutné použiť mini-čerpaciu stanicu na čerpanie odpadových vôd na vhodnú vzdialenosť. V závislosti na tom, či sme nainštalovali varnú dosku, plyn alebo indukciu, musíme si pamätať na príslušnú inštaláciu – plyn alebo elektrinu. Nezabudnite tiež, že miestnosť musí byť riadne vetraná. V dnešnej dobe už nie je problém priviesť elektrinu, plyn, vodu a odviesť odpad kamkoľvek a odborná firma určite nájde to pravé riešenie.
Návrh
Vo fáze navrhovania podkrovia v dome, najmä kuchyne v podkroví, treba vziať do úvahy, že v tejto miestnosti robíme veľa práce v stoji. Výška šikmých plôch je preto dôležitá, aby sme mohli napríklad pohodlne pripravovať jedlo na pracovnej doske alebo vstávať od stola. Možno pri navrhovaní podkrovnej kuchyne budete musieť vziať do úvahy vytvorenie tzv. ostrovu s kuchynským drezom a sporákom alebo varnou doskou. Okrem toho majú sklony v kuchyni vplyv na to, či si budeme môcť kúpiť štandardný kuchynský nábytok alebo iba na objednávku.
V prípade podkrovných kuchýň je potrebné plánovať tak, aby ste využili aj posledný centimeter. Ak ste nútení zaobísť sa bez horných kuchynských skriniek, skúste sa zamyslieť aspoň nad policovým systémom. Nezabudnite tiež, že v žiadnej kuchyni by nemala chýbať chladnička, varná doska a odsávač pár. Mnoho domácností sa však dnes tiež nezaobíde bez rúry a umývačky riadu. A ak vám chýba špajza, mali by ste tiež myslieť na potravinovú skriňu.
Dôležitá je širšia pracovná doska. Pokiaľ zvolíte klasickú šesťdesiatku priamo pod šikminou, môžete sa dočkať pár hrčí na hlave. Odporúčame ju preto rozšíriť do priestoru. Získate viac pracovnej či odkladacej plochy aj dostatok bezpečného miesta pre hlavu.
Foto: novate.ru
Text: Ivan Nôta