ÚvodKúrenieKúrenie a ohrev vodyPitná voda ako samozrejmosť

Pitná voda ako samozrejmosť

 

Pitná voda patrí spolu so vzduchom medzi základné a najdôležitejšie látky pre život. Obsahuje veľa zložiek, ktoré majú priaznivé účinky na naše telo, duševnú pohodu a prispieva tiež k správnemu fungovaniu procesov v ľudskom tele. Môže však obsahovať aj baktérie a mikroorganizmy, ktoré dokážu s naším telom pekne zamávať. Jednou z nich je baktéria "Legionella pneumophila".

 

K nákaze Legionellou dochádza pri vdýchnutí aerosólu vody, v ktorom môžu byť obsiahnuté jej baktérie. Vodný aerosól sa tvorí všade tam, kde sa voda mieša alebo tečie. Najčastejším miestom možnej nákazy je domácnosť. Každý z nás si doma pred varením umýva potraviny, každodenne čistí zuby, umýva ruky, kúpe a sprchuje sa... Legionella je vnútrobunkový parazit, ktorý vniká do ľudských buniek a tam sa následne rozmnožuje. Najlepšie sa jej darí v prostredí s teplotou medzi 25 °C až 50 °C. Väčšina orgánov vyžaduje teplotu okolo 37 °C, a preto sú aj naše dýchacie cesty a pľúca ideálnym prostredím pre jej množenie. Legionárska choroba má podobný priebeh ako zápal pľúc, a preto je veľmi ťažké ju v zárodku rozpoznať. Baktéria nepredstavuje veľké riziko pre zdravých ľudí. Problém nastáva u ľudí s oslabenou imunitou vystavených extrémnemu množstvu baktérií. Najviac ohrození sú pacienti po operáciách, ľudia užívajúci lieky na potlačenie imunity a osoby nad 40 rokov.

 

Medzi rizikové faktory, vedúce k vzniku a šíreniu baktérie Legionelly patria:

 

• teplota vody medzi 25 °C až 50 °C;

• nehybnosť, stagnácia alebo nízky prietok vody;

• vysoká mikrobiálna koncentrácia;

• prítomnosť biofilmov, vodného kameňa, usadenín, kalu a iné;

• poškodené inštalatérske materiály ako sú gumové tesnenia.

 

Z tohto prehľadu je zrejmé, že pre zníženie rizika nákazy legionárskou chorobou je potrebné sa zaoberať aj tak základnými prvkami, ako sú potrubné rozvody, ktorými je voda ku koncovému užívateľovi privádzaná. Rozvody vody totiž môžu ľahko z kvalitnej vody urobiť vodu hygienicky nevyhovujúcu a závadnú.

 

Zvárať, spájkovať alebo lisovať

Zváranie a spájkovanie spojov potrubných rozvodov patrí medzi najčastejšie techniky spájania. Ich veľkou výhodou je tuhosť a tesnosť. Avšak, odbornosť a dlhoročné skúsenosti profesionálneho zvárača nie sú vždy zárukou dokonale tesného spoja - hlavne v miestach veľmi zlého prístupu. Zváranie a spájkovanie je činnosť s otvoreným ohňom, ktorá vyžaduje špeciálne nástroje, požiarny dozor a je nepoužiteľná v priestoroch s výbušnou atmosférou. Zváraním plastového potrubia sa zužuje vnútorný priemer potrubia, pri zváraní kovov sa môžu dovnútra uvoľňovať zvyšky materiálu a iné častice, ktoré neskôr poslúžia ako živná pôda pre rast biofilmov a baktérií, vrátane Legionelly.

 

Aby bola zachovaná tuhosť a tesnosť spojov a zároveň došlo k odstráneniu hlavných nevýhod zváraných spojov, bolo žiaduce vyvinúť novú metódu spájania - lisovanie. Medzi priekopníkov v lisovacej technike patrí aj spoločnosť Viega, ktorá väčšinu svojich produktov nenavrhuje inak ako pre metódu spájania lisovaním. "Lisovanie je rýchle, jednoduché a bezpečné. Pri lisovaní navyše nedochádza k tak veľkému zúženiu vnútorného priemeru potrubia ani k uvoľňovaniu zvyškov materiálu. Naše tvarovky sú navrhnuté tak, aby pri vkladaní a spájaní rúrok nedochádzalo k poškodeniu tesnenia a jeho následnému uvoľneniu do potrubia. Tým nedávame priestor baktériám k ich rozmnožovaní na zvyškoch uvoľneného materiálu alebo tesnení," upresňuje Kateřina Klimšova zo spoločnosti Viega.

 

Lisovaciu techniku môže bez problémov používať každý odborný remeselník, bez nutnosti špeciálnej kvalifikácie, stačí absolvovať školenie. Pomocou lisovacích nástrojov, čeľustí a prstencov sa dostane aj na ťažko prístupné miesta. A aby mal stopercentnú istotu o tesnosti všetkých spojov, môže sa v prípade použitia tvaroviek Viega spoľahnúť na bezpečnostný prvok, tzv. SC-Contur. Ten sa stará o to, aby omylom nezlisované spojky boli pri tlakovej skúške okamžite rozpoznateľné voľným okom. Samotné lisovanie je záležitosťou troch pracovných krokov: odrezať, odhrotovať, zlisovať - čím dochádza k úspore až 80 % času oproti zváraniu.

 

Meď a ušľachtilá oceľ - najvhodnejšie materiály pre pitnú vodu

Väčšina z nás si meď ihneď spojí s rozvodom elektrického prúdu. Avšak, spolu s železom a zinkom je to jeden z najviac zastúpených stopových prvkov v organizme. Meď prispieva spolu so železom k tvorbe červených krviniek, hemoglobínu, podporuje fungovanie kardiovaskulárneho systému a imunity. Hrá dôležitú úlohu pri stavbe kostného skeletu, spevňuje šľachy. Pomáha aj pri tvorbe kolagénu, elastínu a melanínu, látok zodpovedných za zdravie a krásu pleti. Tiež sa podieľa na syntéze myelínu, ktorému vďačíme za správne fungovanie nervovej sústavy. V tele dospelého človeka sa nachádza približne 100 mg medi a pokiaľ jej nemáme dostatok, dostavujú sa zdravotné problémy.

 

Viega, Pitná voda ako samozrejmosť

Meď je osvedčeným a vhodným materiálom pre rozvody pitnej vody. Uvoľňovanie stopových prvkov má pozitívny vplyv na ľudské zdravie. Je však potrebné zohľadniť, koľko medi v sebe už obsahuje samotná vedená pitná voda, najlepšie laboratórnym testom. (foto: Viega)

 

Meď získavame nielen z potravín, ale aj z pitnej vody, ak jej rozvody obsahujú medené prvky. Chemické zloženie vody totiž určuje množstvo medi, ktorá sa uvoľňuje vplyvom korózie z materiálu potrubia. U niektorých druhov pitnej vody, väčšinou kyslých vôd s vysokým obsahom celkového organického uhlíka je však možné pozorovať zvýšenú rozpustnosť medi. Pri dlhodobejšom vystavení viac ako 1 mg/l medi (čo je najvyššia medzná hodnota daná vyhláškou o pitnej vode, pričom pre predstavu odporúčaná denná dávka medi je 2,5-3 mg/l) môžeme očakávať zdravotné komplikácie u dojčiat a pri 3 mg/l dokonca aj črevné a žalúdočné problémy alebo tzv. medenú horúčku. Pre dosiahnutie optimálnej kvality pitnej vody je nutné vodu v medenom potrubí udržiavať v pH ≥ 7,4 alebo pri celkovom množstve organického uhlíka ≤ 1,5 mg/l v hodnote pH = 7,0-7,4. Meď je preto pre človeka nenahraditeľná a potrebná, ale je nutné ju prijímať v zdravom množstve.

 

Medzi osvedčený a zdravotne vyhovujúci systém z medi, ktorý je možné nasadiť vo všetkých oblastiach použitia, teda aj v oblasti rozvodov teplej a pitnej vody, patrí Viega Profipress. Všetky spojky tohto systému sa lisujú a sú vyrobené z medi a červeného bronzu. Navyše majú vysoko odolný tesniaci prvok z etylén-propylénu, tzv. EPDM.

 

Ušľachtilá oceľ sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou voči chemickej a elektrochemickej korózii. V oblasti technického zariadenia budov sa najčastejšie používa austenitická a feritická oceľ. Pri výbere vhodného typu ušľachtilej ocele pre rozvody pitnej vody je nutné zvážiť druh chemickej dezinfekcie. Nie vždy môžu byť správcom siete dodržané prípustné koncentrácie obsahu chlórdioxidu vo vnútornom vodovodu, ktorý má silné korozívne účinky.

 

Ušľachtilá oceľ

Ušľachtilá oceľ je vďaka svojim skvelým vlastnostiam jeden z najvhodnejších materiálov pre vedenie rozvodov pitnej vody. Bezpečná lisovacia technika zaistí precízne spojenie bez narušovania výborného hygienického prostredia vnútri rúrok. (foto: Viega)

 

Hlavnou zložkou, ktorá zaisťuje odolnosť voči korózii je chróm. Ten vytvára na vzduchu pasívnu vrstvu oxidu chromitého, ktorá chráni materiál a pri jej narušení sa dokáže okamžite obnoviť. U ušľachtilých ocelí by obsah chrómu mal byť min. 10,5 %, pričom obsah uhlíka by nemal presahovať 1,2 %. Ak chceme zvýšiť odolnosť proti korózii, je možné ju navýšiť podielom legujúcich prvkov ako je napríklad nikel alebo molybdén. Odolnosť voči korózii nespočíva len v chemickom zložení, ale aj v správnom tepelnom spracovaní, homogenite a opracovanie povrchu.

Medzi systémy s ušľachtilej oceli, ktoré splňujú tie najprísnejšie hygienické požiadavky patrí Viega Sanpress Inox. Svojim hladkým povrchom a technológiou spracovania a opracovania prispievajú k nižšiemu nárastu biofilmu pre baktérie oproti iným materiálom a k ich jednoduchšej eliminácii. Zahŕňa produkty z austenitickej ocele 1.4401, a z feritickej ocele 1.4521. Obe ušľachtilé ocele možno použiť na pitnú vodu a vďaka vysokému obsahu chrómu a molybdénu sú veľmi odolné voči hrdzaveniu. Ušľachtilá oceľ 1.4401 obsahuje okrem chrómu viac molybdénu a tiež nikel, prvok, ktorý zvyšuje jej korozívnu odolnosť.

 

V poslednej dobe dochádza u verejnosti k nárastu povedomia, pokiaľ ide o zdraviu prospešné vlastnosti jednotlivých inštalačných materiálov, a teda aj o tom, že pre rozvody pitnej vody sa ušľachtilá oceľ javí ako najvhodnejší materiál z hľadiska zdravotnej nezávadnosti.

 

Viac informácií: EM - DESIGN Ing. Miloš Šablatúra, Zvolen

2791