Vyrábajú sa z vápna, vody a kvalitného kremičitého piesku a patria medzi tradičné murovacie materiály. Dnes sa ich používanie opäť výrazne rozširuje.
Vápennopieskové tehly sa vyznačujú vysokou objemovou hmotnosťou a extrémnou únosnosťou. Sú preto vhodné predovšetkým k vymurovaniu namáhaných stien a pilierov, vrátane nosnej vnútornej časti obvodových konštrukcií. Vysoká únosnosť tehál umožňuje murovať pomerne tenké nosné steny, a tak zmenšiť zastavanú plochu, a zároveň využiť veľmi dobrých tepelnoizolačných vlastností tohto typu muriva. Nosné murivo z tohto materiálu má vďaka vysokej objemovej hmotnosti enormnú schopnosť tepelnej akumulácie a vysokú tepelnú zotrvačnosť. Vzhľadom k tomu, že vnútornej nosnej vrstve predchádza smerom od exteriéru tepelná izolácia, je teplota vnútorného muriva aj pri nízkych vonkajších teplotách takmer konštantná a veľmi blízka teplote vzduchu v interiéri. Takto kumulované teplo vyrovnáva okamžité teplotné výkyvy v exteriéri alebo v prípade, že sa prestane kúriť.
Vápennopieskové tehly navyše dosahujú najvyššie hodnoty vzduchovej nepriezvučnosti zo všetkých stavebných materiálov na trhu. V spojení s vrstvou tepelnej izolácie sa zvukovo izolačné schopnosti viacvrstvového muriva ešte ďalej umocňujú a vyhovujú aj stavbám s najnáročnejšími požiadavkami na odhlučnenie interiéru.
Z vápennopieskových tehál je možné vymurovať tiež vonkajšiu lícovú vrstvu obvodového plášťa. Výhody tehál pre túto časť konštrukcie spočívajú opäť v ich vysokej únosnosti. Dobrým argumentom pre použitie tohto typu tvaroviek je tiež ich nízka nasiakavosť, mrazuvzdornosť a vysoká odolnosť voči pôsobeniu poveternostných vplyvov, rovnako ako elegantný vzhľad a absolútna tvarová a rozmerová presnosť tehál.
Lícové tehly je možné omietnuť, ale často sa volia práve pre použitie bez omietky. V ponuke výrobcov je výber rôznych farieb a formátov, či už v bielej farbe alebo v odtieni tehlovo červenom či pieskovo žltom, ktorý sa približuje vzhľadu prírodného pieskovca.
Ak sa vápennopieskové tehly a obkladové pásiky používajú v exteriéri, odporúča výrobca ošetrenie týchto prvkov hydrofobizačným náterom.
Foto: www.budma.by, www.stroyres.net, www.sl-96.ru
Autor: Ivan Nôta