Penové sklo je definované ako moderný ekologický tepelnoizolačný materiál so širokým využitím v stavebníctve. Pomocou neho sa nahrádzajú bežné stavebné tepelnoizolačné materiály, ako je polystyrén, sklená a minerálna vata, pemza alebo materiály na báze expandovaného ílu. Je možné ho použiť nielen na tepelnú izoláciu či na drenáž a zateplenie soklov stavieb, ale tiež sa s týmto materiálom rieši rekonštrukcia starých domov. Vrátane historických budov.
Keď sú dve rôzne látky kombinované v jednom materiáli, môže to poskytnúť veľmi zaujímavý efekt. Presne to sa stalo s penovým sklom – tu sa spojilo do jedného celku klasické silikátové sklo, ktoré v minulých rokoch stálo vo väčšine okien, a pena, pozostávajúca z malých bubliniek pospájaných tenkými vrstvami tekutiny.
Materiál sa získava zahrievaním silikátovej látky, do ktorej sa zavádza látka, ktorá vytvára plyn. Pod vplyvom zvýšených teplôt sa začne topiť, generátor plynu sa paralelne rozkladá, pričom sa uvoľňujú malé bublinky, sú „zachytené“ horúcou taveninou a sú v nej pevne fixované.
Výroba, využitie a vlastnosti
Výroba penového skla prebieha spracovaním sklenených črepov zo separovaného odpadu pre potreby sklárskeho priemyslu. Sklenený odpad zo separovaného zberu sa na recyklačnej linke vyčistí a rozdrví. Vzniknutá druhotná surovina je ďalej upravená na sklenenú múčku. V následnom výrobnom cykle v peciach za vysokej teploty je múčka napenená tak, že sa počas procesu uvoľňujú malé bublinky. Tie sú „zachytené“ horúcou taveninou a sú v nej pevne fixované. Po riadenom schladení vznikajú kusy penového skla buď vo forme panelu, alebo „štrku“.
Penové sklo je netoxické, tvarovo stále, nehorľavé, odolné voči starnutiu, nenasiakavé, odolné proti poveternostným vplyvom, hmyzu a hlodavcom. Navyše je veľmi ľahké, má výborné izolačné vlastnosti a súčasne je pevné v tlaku. Penové sklo je 100% recyklovateľné. Táto unikátna kombinácia vlastností z neho robí materiál, bez ktorého sa v budúcnosti nezaobíde žiadna moderná ekologická stavba. Jeho použitie zjednodušuje stavebné postupy a najmä znižuje cenu stavby.
Štrk z penového skla je minimálne nasiakavý, má malú vzlínavosť a je možné s ním vytvoriť tepelnoizolačnú vrstvu. Hodí sa pod drevené podlahy aj pod betónové podkladové dosky. Na takú podlahu nie je nutné klásť ďalšiu vrstvu tepelnej izolácie. Nízku objemovú hmotnosť štrku z penového skla je možné využiť na rekonštrukciu stropných konštrukcií ako náhradu pôvodných materiálov používaných do zásypov klenieb, drevených trámových stropov a pod ďalšie podlahové konštrukcie.
Stavby a rekonštrukcie
Vnútorná stavba penového skla sa skladá z malých uzavretých sklenených buniek, ktoré držia pevne pri sebe. Vďaka týmto uzavretým malým priestorom sklo dokonale zabraňuje priestupnosti chladného či teplého vzduchu z okolia, ktorý by mohol negatívne ovplyvniť teplotu izolovaných priestorov. Penové sklo sa používa najčastejšie na: pozemné stavby, bazény – izolačné obsypy, rekonštrukciu podláh, Stropy, klenby, zelené strechy, obsypy vlhkých múrov, betóny ľahké a medzerovité, omietky tepelnoizolačné, dosky z penového skla, dopravné a inžinierske stavby, historické stavby.
Text: Ivan Nôta