Predstavujeme vám výber fotografií z kuchynských interiérov, v ktorých je dôraz kladený na štýlovú kreatívnu pracovnú dosku. Vývoj dizajnu dokazuje, že kuchyňa sa môže stať štýlovou a úplne jedinečnou miestnosťou vo vašej domácnosti vďaka použitiu neobvyklých moderných materiálov, textúr a tvarov pri výrobe jej prvkov.
V modernom interiéri nastavuje doska tón pre dizajn kuchyne a zdôrazňuje vybraný štýl interiéru. Jedná sa o plnohodnotný a funkčný prvok kuchyne, ktorý má dnes špeciálne požiadavky. Je to estetika a praktickosť a odolnosť voči rôznym vplyvom. Kuchynská doska je z funkčného pohľadu najviac namáhanou stacionárnou časťou kuchyne.
Jej výber musí preto zohľadniť množstvo parametrov. V súčasnosti možno voliť z celej rady diametrálne rozdielnych materiálov. Od drevotrieskovej alebo MDF dosky s laminátovým povrchom cez tvrdé drevo, prírodný či umelý kameň až po keramiku, sklo alebo nerezový plech.
Výber materiálov, z ktorých sa vyrábajú dosky, je teda dnes pomerne veľký - laminát, umelý kameň, žula, čadič, mramor, kov a sklo. Rôzne moderné štýly kuchynských interiérov používajú oceľové kuchynské dosky s nerezovou úpravou. Nerez je hygienický materiál a má najvyššiu pevnosť, odolnosť proti vlhkosti.
Kuchynská pracovná doska by mala odolávať mechanickému poškodeniu, agresívnym látkam i vysokým teplotám. Naviac sa musí ľahko udržiavať. V poslednej dobe sú "in" predovšetkým robustnejšie dosky, a to najčastejšie o hrúbke okolo 6 centimetrov. Do kuchýň sa však začínajú vracať aj značne subtílnejšie dosky, ktoré tvoria podkladová doska s hrúbkou 2,6 centimetrov a laminát vysoký 1,3 centimetrov. Rozhodovanie medzi korpulentnou a subtílnou doskou by malo vychádzať zo štýlu kuchynského vybavenia.
S lamino úpravou
Najčastejšie sa v úlohe pracovnej kuchynskej dosky uplatňuje drevotrieska či MDF doska, ktorej povrchovú úpravu tvorí laminát. Tento materiál dobre odoláva v kuchyni bežne používaným chemikáliám, nepoškodí ho ani krátkodobo položenej dno hrnca o teplote do 180°C. Najviac mu ublížite narušením povrchu, napríklad čepeľou noža, pretože tak umožníte vode prenikať dovnútra.
K porušeniu laminátovej pracovnej dosky môže vedľa mechanického poškodenia dôjsť aj vinou zle vykonaných spojov okolo drezu, chrbta pracovnej dosky, prípadne stojankovej batérie. Inak laminátu nemožno nič vytknúť: vyrába sa v rôznych farbách, dekoroch, má neporézny povrch, a preto sa veľmi ľahko udržuje a je hygienický. Cena záleží na značke a úprave hrany dosky. Pracovné dosky sa vyrábajú v hrúbkach 28, 38 a tiež aj 50 milimetrov. Silnejšia doska je vhodnejšia najmä pri zabudovaní vstavanej varnej dosky.
Masívne drevo
Snáď žiadny iný materiál nemá takú schopnosť oživiť interiér v takej miere ako drevo. To je asi aj hlavný dôvod, prečo sa z neho stále vyrábajú aj kuchynské pracovnej dosky. V tejto úlohe však neobstojí každé drevo, ale iba tvrdé (napríklad dub a buk), navyše dobre vysušené.
Aby drevo spĺňalo prísne požiadavky kladené na kuchynskú pracovnú dosku, malo by mať vhodnú povrchovú úpravu zaisťujúce nenasiakavosť. Pokiaľ ju tvorí lak, olej či vosk, nátery treba v pravidelných intervaloch opakovať. To nie je nutné v prípade povrchovej úpravy tlakovou impregnáciou epoxidovými živicami. K výrobe pracovných dosiek sa používa aj tropické drevo, predovšetkým teak, u ktorého možno ošetrenie spomínanými prostriedkami vynechať, pretože je nenasiakavý.
Prírodný kameň
Na dosky sa často používa aj prírodný kameň. Mramor, ktorý je populárny v kúpeľniach, sa do kuchýň príliš neodporúča, pretože je značne pórovitý, a tým aj krehký, a predovšetkým nasiakavý. Najviac sa osvedčila žula, ktorá má nižšiu nasiakavosť, čo znamená aj vyššiu odolnosť proti vsakovaniu olejov či kyslých látok do štruktúry materiálu.
Nezáleží však len na samotnom druhu kameňa, ale aj na jeho povrchovej úprave. Leštené povrchy sú odolnejšie ako rôzne patinované úpravy.
Nerezový plech
Predtým sa nerezový plech používal výhradne v profesionálnych prevádzkach, dnes aj v súkromných kuchyniach. U tohto materiálu sa dá spoľahnúť na odolnosť voči vode a vysokej teplote aj na dostatočnú tvrdosť. Veľkou výhodou je ľahké udržiavanie hygieny, ale keď ak chcete mať dosku bez šmúh, znamená to jej časté leštenie.
Trvanlivá aj odolná keramika
Úplne originálnu kuchynskú dosku je možné vytvoriť z keramických obkladov. Na tento účel sa používajú glazované alebo plne zliate štandardné obklady či mozaiky. Obklady na pracovnej ploche sú odolné proti znečisteniu, ale aj vodotesné a tlmia hluk.
Výhodou je nízka obstarávacia cena, možnosť zladenia s chrbtom kuchynskej zostavy, naopak nevýhodou krehkosť materiálu (mäso na nich klepať nemôžete) a škáry komplikujúce údržbu. Pri škárovaní pracovnej plochy dáme prednosť škárovacej hmote v neutrálnej tmavo šedej farbe.
Foto:www.foto-room.au
Autor: Ivan Nôta