Podlahové kúrenie je na trhu v dvoch variantoch - buď teplovodné, alebo elektrické. U druhého menovaného sa prasknutie trubiek a opráv báť nemusíte. Teplovodné ponúka oproti elektrickému však iné výhody - je možné ho napojiť na akýkoľvek zdroj tepla a odtiaľ ho rozviesť do celého domu. Teplovodné kúrenie má vyššiu schopnosť akumulovať teplo. Naproti tomu inštalácia je náročnejšia, je nutné vopred počítať aj s väčšou výškou podlahy, čo v niektorých prípadoch môže byť problém.
Skúška podlahového kúrenia
Po pokládke podlahového kúrenia je nutné ho ešte pred spustením nechať prejsť skúškou na tesnosť - vyhnete sa tak skorým opravám. Vyvinutý pretlak je potom nutné zachovať po celý čas, kedy sa na podlahu bude aplikovať ďalšia vrstva - betónový poter či anhydrit. Pokiaľ dôjde k úniku vody pri nanášaní tejto vrstvy, ukáže sa to okamžite na povrchu a oprava je ešte rýchlou a jednoduchou záležitosťou.
Kedy rúrky kúrenia prasknú?
Prasknutie rúrok podlahového kúrenia (a ich nutné následné opravy) či prienik vody je väčšinou dôsledkom nekvalitnej práce kúrenárov počas kladenia kúrenia, prípadne môže ísť o hrdzou postihnutý či nekvalitne vytvorený spoj. V minimálnom množstve prípadov môže ísť aj o chybu materiálu, hoci výrobcovia používaných rúr väčšinou garantujú ich odolnosť a veľmi dlhú životnosť. Ak zvolíte certifikovaný systém a spoločnosť pre inštaláciu, je veľmi nepravdepodobné, že by k prasknutiu došlo. Navyše firmy mnohokrát ponúkajú veľmi dlhé záruky a opravu možno tak uplatniť v ich rámci.
Ako zistiť únik vody z podlahového kúrenia?
Ak máte podozrenie, že vám z vykurovacieho systému podlahového kúrenia uniká voda a je nutné sa pustiť do opravy, asi najlepšie vám pomôžu profesionáli s modernými prístrojmi. Ako sa dá únik vody zo systému zistiť?
- Vyhľadávanie závad trubiek pomocou elektroakustiky. - Technológia digitálnej korelácie, ktorou možno miesto úniku vody presne lokalizovať. - Použiť možno tiež zaťahovací prút s hydrofónom. - Únik vody možno zistiť aj plynným vodíkom H5.
Týmito spôsobmi je možné nájsť poškodené miesto v rúrkach s veľkou presnosťou pod rôznymi povrchmi - betónom, asfaltom, dlažbou atď.
Pre plastové potrubia je najvhodnejšia metóda s vodíkom. Potrubie sa týmto plynom naplní, a pretože je ľahký a preniká cez všetky materiály kolmo hore, možno nad povrchom podlahy pomocou detektora zistiť, kde sa plyn nachádza a určí sa presne miesto, kde je potrubie porušené.
Použiť sa dá tiež termokamera. Pomocou tej tiež dokážete s veľkou presnosťou zistiť únik vody a nebude treba rozoberať či búrať celú podlahu. V tomto prípade však musí ísť o poškodenie väčšie, drobné závady termokamera neodhalí, rovnako tak je väčšinou neúčinná v prípade, že je problém u spiatočnej vetvy potrubia a tepelné polia sa tu prekrývajú. Kamera zachytáva teplo, ktoré vytvára voda vyliata a nasiaknutá v tepelnej izolácii a priľahlom materiálu, a zvyšuje tak ich tepelnú vodivosť a spôsobuje ich rýchlejšie zahrievanie oproti miestam, kde voda neuniká.
Poistenie ako prevencia
Z hľadiska prevencie možných havárií možno u poisťovne v rámci poistenia nehnuteľnosti či domácnosti pripoistiť aj vodovodné škody, prípadne aj poistenie zodpovednosti. Predsa len škody spôsobené vodou bývajú vysoké a môžu zasiahnuť nielen vašu domácnosť, ale aj tú susedovu, a náklady sú spojené s opravami nielen samotného podlahového vykurovania, ale aj s možným poškodením stropov, stien, podhľadov a v ňom uložených elektrických rozvodov, nábytku aj ďalšieho vybavenia a uložených vecí a finančné náklady sa veľakrát šplhajú do státisícov.
Foto: www.olenord.com
Autor: Ivan Nôta