Obvyklou chybou u väčšiny starších nehnuteľností je vzlínanie vlhkosti do muriva sokla a následné poškodenie (opadávanie) soklovej omietky. Riešením je rekonštrukcia povrchu sokla a vykonanie dodatočnej hydroizolácie obvodových stien. Až donedávna to bola práca zdĺhavá, namáhavá a hlavne finančne náročná. A potom sa na trhu objavila sanačná hydrofóbna omietka IZONIL. Jej využitie je všestranné - slúži na úplnú hydroizoláciu pivníc, šácht a podzemných stavieb od podzemných vôd, na rekonštrukciu omietok starých budov a hydroizoláciu existujúcich navlhnutých stavieb a tiež na izoláciu soklových častí stavieb proti podzemnej vode a vonkajším vplyvom.
Ak sa na problematiku pozrieme bližšie, zistíme, že sokel stavby prilieha tesne k okolitému terénu, chodníku, alebo inej spevnenej ploche a okrem mechanického pohybu osôb je namáhaný je namáhaný predovšetkým:
- odstrekujúcou zrážkovou vodou
- snehom
- vzlínaním vody z podzákladia
Sanačná hydrofóbna omietka IZONIL pôsobí ako nekompromisný bojovník z vlhkosťou a jej použitie pri rekonštrukcii sokla prináša aj ďalšie benefity. IZONIL je revolučná extrémne vodonepriepustná (vodeodolná) suchá omietková zmes, ktorá vytvára po aplikácii vodonepriepustnú (vodeodolnú) vrstvu, ale zároveň zostáva paropriepustná s vysúšacím efektom. Práve vysúšací efekt je dôležitý v prípade, že sokel namáhaním zvlhol. Omietková zmes IZONIL obsahuje veľké množstvo mikropórov, ktoré umožňujú permanentné vysúšanie vlhkého podkladu. A to aj v tak extrémnych prípadoch, kedy sokel a múry domu zasiahne povodňová vlna. Hydroizolačná vrstva, vytvorená pomocou omietky IZONIL poskytne soklu ochranu natrvalo.
Správna funkčnosť sokla je dôležitá pri každej stavbe. Ak by ste sokel zle spracovali, môže sa to negatívne podpísať na celom dome. Dobrou správou je, že sanačná hydrofóbna omietka IZONIL dokonale nahrádza bežné cementové omietky pri novostavbách, alebo bežné omietky pri rekonštrukcii domu. Na rozdiel od nich však zabezpečí dokonalú ochranu proti vlhkosti a vode, takže jej aplikáciou ušetríte nemalý obnos peňazí. IZONIL navyše neobsahuje žiadne škodlivé ani toxické látky a vďaka tomu, že sa nanáša ako hocijaká iná omietka, je práca s IZONILOM naozaj jednoduchým riešením.
Pri rekonštrukcii sokla je dôležité dôkladné odstránenie degradovanej omietky až po samotné murivo.
Pod pojmom murivo si treba predstaviť len základný materiál: tehla, kameň, pórobetón. IZONIL v žiadnom prípade nie je možné nanášať na polystyrén, minerálnu vatu, pôvodnú omietku.
V ďalšom kroku je potrebné murivo sokla očistiť tak, aby na ňom nezostali častice prachu, voľné časti, nečistoty a mastnoty.
Pri použití sanačnej hydrofóbnej omietky IZONIL je potrebné prečítať si návod na použitie a striktne podľa neho postupovať: hlavne je dôležité dodržať pomer vody ako je uvedené v návode (IZONIL nie je poter a nemôže sa riediť do tekutého stavu). Namiešaná zmes sa musí spracovať do 3 hodín.
Do namiešanej omietky sa nesmie nič pridávať. Stratila by tak svoje jedinečné schopnosti. Sanačná hydrofóbna omietka IZONIL sa nanáša na pripravený povrch sokla ako bežná omietka, maximálne v troch vrstvách v celkovej hrúbke od 10 do 30 mm. Celková hrúbka omietky sa určí podľa stupňa zaťaženia sokla vlhkosťou. Posledná vrstva môže byť po finálnom vyhladení natretá exteriérovou farbou, alebo obložená (po zdrsnení povrchu omietky) vhodným obkladom.
IZONIL je 100% slovenským produktom. Jeho kúpou a použitím podporíte slovenského výrobcu.