K poškodeniu muriva vodou nemusí prísť len z dôvodu zatekania vody z deravej strechy, častokrát múr zvlhne vďaka nedostatočnej hydroizolácii pri extrémnych dažďoch, alebo napríklad pri povodni.
Otázka, ako opraviť rozpadajúce sa murivo porušené vodou, je stále veľmi aktuálna. Niekedy sa na lícnej strane muriva starších domov či chalúp objavia líci plytšie aj hlbšie "jazvy", siahajúce niekedy až do polovice hrúbky steny. Podľa toho možno jednoznačne usúdiť na veľmi zníženú nosnosť muriva a teda zásadne porušenú statiku konštrukcie časti domu alebo aj celej budovy. Túto závadu v plnom rozsahu odhalia napríklad povodne. Čo robiť?
Najhorším riešením je búranie. Aj značné poškodenie je totiž možné opraviť. Dokonca tak, že náklady nepresiahnu možnosti vašej peňaženky. Riešením je rekonštrukcia povrchu sokla a vykonanie dodatočnej hydroizolácie obvodových stien. Toto bola donedávna práca namáhavá, zdĺhavá a hlavne finančne náročná. Potom sa na trhu objavila sanačná hydrofóbna omietka IZONIL.
IZONIL je revolučná extrémne vodonepriepustná (vodeodolná) suchá omietková zmes, ktorá vytvára po aplikácii vodonepriepustnú (vodeodolnú) vrstvu, ale zároveň zostáva paropriepustná s vysúšacím efektom. Práve vysúšací efekt je dôležitý v prípade, že sokel a múr namáhaním zvlhol. Omietková zmes IZONIL obsahuje veľké množstvo mikropórov, ktoré umožňujú permanentné vysúšanie vlhkého podkladu. A to aj v tak extrémnych prípadoch, kedy sokel a múry domu zasiahne povodňová vlna.
Hydroizolačná vrstva, vytvorená pomocou omietky IZONIL im poskytne ochranu natrvalo. Pri opravách poškodeného soklu a muriva však treba postupovať podľa pokynov výrobcu a hlavne, ak sú múry poškodené vo väčšom rozsahu, bude potrebná odborná pomoc.
Nesmierne dôležitý je v týchto prípadoch stavebný prieskum. Nemusí to byť drahá odborná firma, vo väčšine prípadov postačí, ak si prizvete na posúdenie nejakého skúseného stavbára z okolia, o ktorom viete, že už viac ľuďom dobre poradil alebo pomohol. Je potrebné poznať vek objektu, druh muriva, spôsob omietnutia, stav zemnej vlhkosti a hydroizolácie. Hlavne tam, kde hydroizolácia absentuje a murivo vlhne od základov, je použitie sanačnej hydrofóbnej omietky IZONIL neúčinné a prakticky nevhodné. Naopak IZONIL sa výborne sa hodí tam, kde pri dobrej hydroizolácii od základov došlo k jednorazovému premočeniu a poruche muriva zatečením strechou, alebo poškodením povodňovou vlnou a podobne.
Po modernizáciách rodinných vidieckych domov je často možné nájsť podivné zásahy do nosných konštrukcií, vykonané v procese ich prestavby a úprav. Veľakrát ľudia úplne neuvážene objekty upravujú, technicky závadne a bez potrebnej dokumentácie. To neskôr vedie k nepríjemným následkom - poruchám a haváriám, ktoré majú spoločného menovateľa – vlhnutie muriva a jeho následnú degradáciu. Častokrát sú práve takéto neodborné zásahy kameňom úrazu a na prvý pohľad neriešiteľným problémom. IZONIL dokáže efektívne a bezpečne zaizolovať aj geometricky zložité detaily alebo nadväznosti na okolité inak veľmi problematicky hydroizolačne prepojiteľné konštrukcie a zabezpečiť tak ich dlhodobú spoľahlivosť. Nielen spoľahlivá hydroizolácia v ploche, ale aj riešenie ukončenia a detailov totiž rozhoduje o funkčnosti celého diela. Ak sa sanačná hydrofóbna omietka IZONIL správne použije a kvalitne aplikuje, vytvorí robustný a trvanlivý hydroizolačný povlak vo všetkých dôležitých detailoch, respektíve kvalitné hydroizolačné prepojenie všetkých dotknutých materiálov. IZONIL je 100% slovenským produktom.