Pre správnu funkčnosť stránky, používame iba nevyhnutné cookies súbory.
Taktiež používame dodatočné súbory cookies ( zlepšujú napr. funkčnosť stránky, YouTube videí, zdielanie postov...), akceptovaním súhlasíte s ich používaním.
V modernej architektúre plní omietka akúsi kumulovanú funkciu. Jej úlohou je nielen vylepšenie vzhľadu stavby, ale rovnako aj ochrana zvyslých konštrukcií (múrov) pred následkom poveternostných vplyvov, výkyvmi teplôt, vlhkosťou a znečisteným ovzduším.
Výrobcovia omietok ponúkajú veľa rôznych technológií, typov a systémov a preto sú ich rozdelenie a špecifikácia pomerne zložité. Asi najjednoduchším je ich rozlíšenie vzhľadom na výrobu. Niektoré omietkové systémy vo forme suchých zmesí sa vyrábajú priemyselným spôsobom, iné si stavbári zhotovujú ručne priamo na stavbe, zmiešaním piesku, vápna, cementu a vody.
Z hľadiska ich umiestnenia rozoznávame omietky vonkajšie, vnútorné a univerzálne. Vonkajšie omietky sa nanášajú na obvodové murivá a ich úlohou je prenášanie ťahov a tlakov materiálu vyvolaných zmenami teploty a prenášanie napätia, ktoré vzniká teplotným spádom. Priebeh tejto reakcie je závislý od ich hrúbky. Dôležitou vlastnosťou omietok je aj odolnosť voči mechanickému poškodeniu.
Delenie omietok
Vnútorné omietky sú určené na použitie v interiéroch a požiadavky na ich kvalitatívne vlastnosti sú neúmerne nižšie. Jednou z požiadaviek na ich funkčnosť je napr. odolnosť voči oteru.
Ďalším delením druhov omietok je delenie podľa spracovania a to na ručné, strojové a kombinované spracovanie. Podľa počtu aplikovaných vrstiev rozoznávame jedno -, dvoj - a trojvrstvové omietky.
Dôležité je aj rozdelenie podľa toho na aký účel sú určené a rozoznávame sanačné, akustické, ochranné a tepelnoizolačné omietky, ktorých boom nastal práve v posledných rokoch, vzhľadom na trend zatepľovania starších budov. Tepelnoizolačné omietky totiž dokážu zvýšiť tepelný odpor stien. Ich fyzikálne vlastnosti zabraňujú prestupu tepla a udržujú miestnosti aj počas zimy príjemne teplé. V lete je ich účinok opačný.
Ak sa tepelnoizolačná omietka použije z vnútornej a z vonkajšej strany, dosiahne sa ešte vyšší účinok zateplenia, preto sa táto technológia často aplikuje napr. na miestach osadenia okenného rámu, kde často dochádza k tepelným stratám.
Špeciálnym druhom tepelnoizolačných omietok sú omietky s obsahom expandovaného perlitu. Jeho prísada vo forme plniva zvyšuje tieto vlastnosti najmä v ľahčených omietkach a navyše im dodáva aj zvukovoizolačné schopnosti.
Sanačné omietky slúžia na obnovu stavby poškodenej napr. pri záplavách. Neplnia však len estetickú úlohu, hlavným účelom ich použitia je zabezpečiť vyschýnanie muriva. Tieto omietky majú veľké množstvo pórov, ktoré zabezpečujú prestup pár zvnútra a súčasne sú schopné zachytiť vykryštalizované soli. Vyrábajú sa na univerzálne použitie.
Ďalšie rozdelenie omietok nastáva na základe plniva použitého pri výrobe: omietky z kamenných drvín, omietky s ľahčeným plnivom alebo momentálne stále obľúbenejšie textilné omietky.
Podľa použitého materiálu ich ďalej delíme na cementové, vápenno- cementové, akrylátové atď. a delenie nasleduje aj podľa technológie ich konečnej úpravy.