V článku „Dizajnové riešenia interiéru miniatúrneho podkrovia“ sme spomínali že dodnes sa pojem podkrovie v niektorých prípadoch spája s pojmom skladisko. A keďže konštrukcia krovu a takmer vo všetkých prípadoch aj interiéru našich chát je drevená, musíme v prvom rade dbať na prísne protipožiarne opatrenia.
No drevené časti je nutné chrániť aj voči iným vplyvom. Najzákladnejšou a najjednoduchšou prevenciou proti poškodeniu drevených konštrukcií je ich vhodné uloženie v stavbe, čo znižuje riziko navlhnutia, nakazenia či požiaru na minimum. V drevených krovoch pôsobí škodlivo najmä umiestnenie alebo ponechanie trámov v tesnom kontakte so zásobníkom vlhkosti (odpadom, skládkou hygroskopického materiálu a podobne) a dlhodobé opustenie a uzatvorenie priestorov bez priebežného vetrania. Pri zavlhnutí drevenej konštrukcie zatečením alebo kondenzáciou vodnej pary treba zabezpečiť rýchle vysušenie, aby vlhkosť pôsobila na drevnú hmotu krátky čas.
Počas krátkeho pôsobenia vlhkosti (od niekoľko dní po 2 až 3 mesiace) sa v našich zemepisných šírkach zvyčajne nestihne žiadna nákaza hubami rozvinúť. Veľmi negatívne vplývajú na drevené konštrukcie nepriedušné vrstvy (napr. v zateplenom podkroví), pod ktorými sa môže hromadiť neodvetraná vlhkosť.
Životnosť neošetrených drevených konštrukcií sa v interiéri odhaduje na 120 až 200 rokov, v exteriéri na 8 až 15 rokov, avšak v priaznivých podmienkach, vhodnými konštrukčnými, prípadne chemickými opatreniami sa môže predĺžiť aj na niekoľkonásobok. Chemické opatrenia zvyšujú odolnosť drevených konštrukcií nielen proti hmyzu, hubám a plesniam, ale aj UV žiareniu, a to nielen povrchovo, ale pri vhodnej aplikácii aj hĺbkovo. Používať by sa však mali až ako doplnok vhodných konštrukčných opatrení.
Medzi chemické opatrenia patria natieranie dreva, nástrek dreva (pri ťažko dostupných konštrukciách), napúšťanie dreva ochrannou látkou, injektáž a infúzia dreva, bandážovanie dreva a fumigácia dreva (zaplynovanie).
Foto: www.pinterest.com
Autor: Ivan Nôta