ÚvodInteriér a nábytokNábytokNavrhujeme vstavané skrine

Navrhujeme vstavané skrine

 

Riešenie úložných priestorov v byte nám niekedy dá pekne zabrať. Našťastie existujú vstavané skrine, ktoré sú vyrobené na mieru a majú oproti klasickým voľne stojacim skriniam hneď dve veľké výhody: efektívnejšie využívajú priestor a vnútorné usporiadanie si môžete navrhnúť presne podľa svojich potrieb. 

 

Na čo je pri navrhovaní vstavaných skríň potrebné myslieť?

 

Navrhujeme vstavané skrine

 

Tyče, police a výsuvy

 

Firma vyrábajúca skrine na mieru k vám príde zmerať vytýčený priestor a samozrejme vám môže sama od seba spracovať nejaký návrh. Vy sami ale najlepšie viete, čo všetko potrebujete do skrine ukladať, a na základe toho by ste mali výrobcom poskytovať indície. Pre dlhé večerné šaty až na zem možno nebude stačiť štandardná výška šatníkovej tyče 165 cm od dna skrine, ak pod ne chcete uložiť aj spoločenské topánky či kabelky. Podobne muž, ktorý nosí do práce obleky, môže potrebovať tyč dlhšiu ako obvyklých 120 cm a mohol by zvážiť inštaláciu takzvaného kravatovníka.

 

Pred návrhom vstavanej skrine je tiež dobré zoznámiť sa s možnosťami, ktoré dnešná doba ponúka: na miesto klasických políc môžete zvoliť napríklad výsuvné drôtené koše, ktoré síce vyjdú drahšie, ale oblečenie v nich bude lepšie "dýchať" a budete mať o ňom lepší prehľad.

 

Navrhujeme vstavané skrine

 

Systém otvárania

 

Systém otvárania skrine sa odvíja od priestorových možností interiéru i od dizajnu celej miestnosti. Súvisí s ním však aj hĺbka skrine: kovanie posuvných dverí z nej uberie až 10 cm. Zatiaľ čo pri „pántových“ dverách nám postačí hĺbka šatníkovej skrine 60 cm (optimálna hĺbka na ukladanie ramienok), v prípade posuvných musíme 5-10 cm pridať.

Pozornosť venujte kovaniu a rámu posuvných dverí, pretože na ňom závisí životnosť celej skrine. Najspoľahlivejším materiálom je jednoznačne hliník, ktorý vyniká nízkou hmotnosťou a nijako nepodlieha zubu času.

 

Navrhujeme vstavané skrine

 

 

Zvláštne doplnky

 

Nemusí to byť len oblečenie, čo budeme vo vstavaných skriniach schovávať. Môžu sem prísť aj športové potreby alebo napríklad žehlička. Všetkým týmto predmetom je potrebné vyhradiť potrebný priestor, pričom bežne používané veci by mali byť umiestnené v ľahko dostupnej zóne (zhruba do výšky 180-200 cm). Do väčšej výšky potom patrí sezónne vybavenie, za ktorým sa treba vydať na púť smerom nahor raz za čas s pomocou schodíkov alebo stoličky. Zvážiť môžeme tiež zvláštne osvetlenie, či už v podobe bodových svetiel, alebo LED pásikov, ktoré sa hodí hlavne v prípade, že skriňa stojí v tmavšom kúte miestnosti.

 

Foto: www.zwsoft.ru, www.mastershkafff.ru

Autor: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

3187