Hoci bol kovový nábytok v minulosti využívaný hlavne v exteriéri, dnes sa niektoré jeho prvky preniesli už aj do moderných interiérov. Sami ste sa už zrejme stretli s dilemou, či si do kuchyne zaobstaráte drevené alebo kovové stoličky.
Je to dôkaz toho, že kovový nábytok považujeme za pevný, stabilný, odolný a najmä za takmer bezúdržbový. Jeho ďalšou prednosťou je možnosť kombinácie s inými – často krát hlavnejšie teplejšie pôsobiacimi materiálmi. V interiéri ho teda nachádzame nielen samostatný, ale často v kombináciách s drevom, sklom či kameňom.
Interiérový kovový nábytok
V kuchyni sa kov nachádza nielen vo forme z nerezu drezov, batérií, spotrebičov ale v poslednej dobe aj v podobe dvierok, pracovných dosiek kuchynských liniek, ale aj obkladov za pracovnými doskami. Pre kuchyňu poskytuje kov možnosť využitie nerezových závesných systémov, drôtených programov pre kuchynské linky a samozrejme, už spomínaných kuchynských stoličiek v kombinácii s kožou či koženkou. Kovové stoličky a stoly sa na rozdiel od kovových elementov kuchynských liniek vyrábajú z hliníka. Hliník i nerez možno kombinovať zo sklom a lesklými i lakovanými povrchmi. Dobré je však, ak ho skombinujete s drevom alebo drevotrieskou s dezénom dreva. Interiér kuchyne tak ožije a nebude pôsobiť príliš sterilne.
Stále väčšiu obľubu u zákazníkov si získavajú kovové postele. Inak modernému charakteru dodajú dojem romantiky, ktorý však môže byť narušený vŕzganím a kývaním sa postele. Preto buďte pri výbere postele pozorný. Vyberte si radšej drahšiu, kvalitnú a hlavne stabilnú posteľ, ktorá vám skutočne zaručí pokojný spánok.
I v spálni by ste to však s množstvom kovu nemali preháňať, preto ho radšej kombinujte s drevom, najlepšie s masívnym. Ak sa obávate pôsobeniu kovu vo vašom interiéri a bojíte sa experimentovať, nemusíte na kov v interiéri celkom zabudnúť. Skúste si prezrieť napríklad ponuku kovových lustrov, svietidiel, zrkadiel alebo aspoň solitérnych stolíkov. Kovový lesk dáva interiéru nové svetlo a tým pádom ho príjemne oživí.
Záhradný kovový nábytok
Výroba oceľového i hliníkového záhradného nábytku prešla rokmi mnohými štádiami a dnes výrobcovia uprednostňujú hlavne výrobu kovového nábytku z odľahčených oceľových profilov a zameriavajú sa na ich kvalitnú povrchovú úpravu. Záhradný nábytok musí byť nielen vkusný, ale hlavne moderný, stabilný a napriek tomu čo najľahší. Oceľ sa z tohto dôvodu často kombinuje aj s hliníkom. Týmto spôsobom sa vyrába napríklad kovové pletivo, ktoré možné anatomicky tvarovať, perforovaný plech alebo mriežkovina.
Výhody hliníka ako materiálu na výrobu záhradného nábytku sa ukrývajú v jeho pružnosti a stabilite. Hliník sa dobre píli, reže, ohýba i napína. U hliníkového nábytku je dôležitá hrúbka použitého materiálu, sila steny kvalitných výrobkov predstavuje 1,8 – 2 mm. Lacnejšie výrobky sa vyrábajú z tenšieho materiálu, čo môže mať za následok ich skorú deformáciu. Kvalitu hliníkových kresiel a stoličiek najlepšie otestujete, ak si na hliníkový nábytok sadnete a pocítite jeho pružnosť pri dosadnutí a opretí sa alebo zatlačení dlaňou na sedaciu plochu.
Foto: www.blog.avs.spb.ru, www.seliger2010.com