Na pozemku nie je vždy dostatok miesta na vybavenie plnohodnotného veľkého skleníka. Kompaktné varianty však nie sú o nič horšie, najmä ak si nájdu správne umiestnenie.
Nástenný skleník sa môže stať nielen funkčnou miestnosťou, ale aj ozdobou pozemku. Všetko závisí od toho, ako sa k tejto otázke postavíte. Hlavným rozdielom medzi touto konštrukciou a bežným skleníkom je, že má spoločnú stenu s domom, plotom, múrom prístavby. Z tohto dôvodu sa oplatí veľmi starostlivo zvážiť jeho usporiadanie. Skleník by mal pôsobiť esteticky a zapadnúť do celkovej koncepcie domu a pozemku a nemal by vyzerať ako cudzí objekt pripevnený na stenu. Takéto stavby sú zvyčajne vykurované, takže je v nich možné celoročne pestovať bylinky, alebo si v nich zriadiť zimnú záhradu s exotickými rastlinami. A to nie sú jediné možnosti. Zariadenie interiéru závisí od preferencií a fantázie majiteľov domu.
Pre takýto skleník je dôležitý základ. Môže to byť plytký pásový základ alebo trámový základ. V prvom prípade je potrebné, aby bolo miesto rovné, potom sa môžete zaobísť bez debnenia vo vnútri jamy a stačí zdvihnúť základ asi 10 cm nad úroveň terénu. Trámový základ sa postaví ešte jednoduchšie, stačí, aby skleník získal stabilitu. Treba však mať na pamäti, že drevo nie je príliš "priateľské" s vlhkosťou, takže bude musieť byť veľmi starostlivo ošetrené vodoodpudivými kompozíciami.
Nástenný skleník má mnoho výhod:
- jedna stena je kombinovaná s domom, čo už znamená, že táto časť konštrukcie je teplá;
- takáto miestnosť sa veľmi ľahko pripája k ústrednému kúreniu domu;
- výstavba skleníka bude vyžadovať oveľa menej materiálov;
- Priestor sa tiež šetrí, čo je obzvlášť dôležité pre malé plochy;
- Je veľmi výhodné starať sa tu o rastliny, pretože nie je potrebné ísť ďaleko.
Medzi nevýhody patrí skutočnosť, že stena domu môže trpieť vlhkosťou, ktorá bude prítomná v skleníku. Budete si musieť dobre premyslieť, ako sa takýmto problémom vyhnúť. Ale nie sú vždy relevantné, všetko závisí aj od materiálu, z ktorého je dom postavený.
Druhy
Existuje mnoho rôznych typov skleníkov. Vždy si teda môžete vybrať presne takú možnosť, ktorá bude vyhovovať v každom prípade.
Koncové
Takéto skleníky sa pripevňujú k akejkoľvek voľnej stene domu, kde napríklad nie sú žiadne okná, dvere, iné budovy v blízkosti. Takýto skleník je možné ľubovoľne usporiadať. To sa týka jeho tvaru, strechy, dĺžka sa tiež môže meniť. O tom, či má takýto skleník zaberať celú stenu alebo len jej polovicu, rozhoduje len samotný majiteľ domu.
Polygonálne (mnohouhlové)
Tieto skleníky sa zvyčajne stavajú na pestovanie kvetov či exotických rastlín. Stávajú sa ozdobou pozemku. Rám je vyrobený z dreva alebo kovu a samotný kryt je zo skla.
Jednostupňové
Táto možnosť je najbežnejšia, pretože vám umožňuje rýchlo postaviť konštrukciu a obsadiť ňou akúkoľvek stenu. Takýto skleník so strechou sa používa na pestovanie zeleniny.
Poloblúkové
Tieto konštrukcie sú náročnejšie a drahšie na výrobu. Preto v prípade nástenných skleníkov nemožno túto možnosť označiť za praktickú. Ak však všetky tieto prekážky nie sú hrozné a myšlienka presne zodpovedá všeobecnému štýlu domu a pozemku, potom je takýto návrh odôvodnený.
So vstupom cez dom
Toto riešenie má určité výhody. V o vstupe do domu je predsieň, takže teplo zostáva zachované. Starostlivosť o rastliny je veľmi jednoduchá. Takéto štruktúry sa spravidla nepoužívajú na zeleninové záhony, ale na pestovanie kvetov v krásnych kvetináčoch.
Foto: stroy-podskazka.ru