Poznáme dva základné spôsoby výstupu poplachu zo zabezpečovacieho systému.
Hlasitý a tichý
Samozrejme sú aj alternatívy, ako napríklad zadymovacie zariadenia a podobne.
Hlasitý poplach: Hlučná siréna, ak máte dobrú ochranu. Amatérsky zlodej môže dostať strach len zo zvuku sirény. Hlasný, často veľmi nepríjemný tón sirény môže dezorientovať zlodeja a donútiť ho utekať. Ak je zvuk sirény dosť hlasný, susedia a okoloidúci môžu zbadať že sa niečo deje, môžu byť schopný identifikovať podozrivého a dať popis na políciu.
Čo treba aby to fungovalo?
- musíte bývať v obývanej časti, nie na samote
- musíte mať dobré vzťahy so susedmi
Tichý poplach: Žiadny hluk, zlodej pracuje v kľude a nepozorovaný inými ľuďmi, susedmi a pod. Ak je reakcia polície naozaj veľmi dobrá, zlodeja chytia a ani nebude vedieť, kedy polícia prišla. Ak bude reakcia polície pomalá, lupiči budú pokojne kradnúť, keďže alarm sa javí ako nespustený. Ak aj policajti vykonajú zásah v tichosti, ešte stále nie je všetko stratené. No ak prídu neskoro a ešte aj s policajnou sirénou, mohlo to byť pre vás zlé.
Ak chcete skutočne tichý poplach, musí byť celý poplachový systém skrytý. Ak je systém tichý, ale zlodej vidí blikajúce detektory a klávesnicu, môže sa rozhodnúť rozmlátiť čo vidí a utiecť.
Čo treba aby to fungovalo?
- polícia musí v tichosti prísť do 2-3 minút (max.5min).
- pomaly pracujúci zlodej, ktorý nemá tušenie, že je polícia na ceste.
Riešenie: Kombinácia oboch spôsobov
Systém sa javí ako tichý, pritom komunikuje s pultom centrálnej ochrany (alebo na váš mobil) a keď je správa odovzdaná a potvrdená, spustí sa hlasitý poplach na všetkých sirénach. Dôležité je mať namontovanú dostatočne vysoko (viac ako 4m nad zemou) externú sirénu s majákom. Drvivá väčšina zlodejov nechá všetko tak a utečie, no a pre tých odvážnejších príde zásahová jednotka vyslaná PCO. Ak ste sa rozhodli, že poplachový systém bude komunikovať iba s vami, alebo vašimi známymi, nezasahujte sami. Po overení poplachu volajte políciu!
www.unisep.sk