Pokiaľ ste sa rozhodli ohradiť svoj pozemok, určite premýšľate, aký materiál použiť. Myslite však aj na to, že sa jedná o drobnú stavbu a s tým sa spájajú aj zákonné povinnosti, ktoré je potrebné splniť. Aký materiál na stavbu plota bude pre váš pozemok najvhodnejší a čo všetko musíte pred jeho stavbou vybaviť?
Obrázok: Stavebný zákon sa týka aj plota. Zdroj: Sunsystem.sk
Stavebný zákon pri realizácii oplotenia pozemku
V prvom rade je potrebné zistiť, čo všetko potrebujete pre realizáciu svojho oplotenia. Ak už máte všetko potrebné zistené, môžete začať riešiť úrady. Pretože sa jedná o drobnú stavbu, na realizáciu nepotrebujete stavebné povolenie, ale musíte túto stavbu ohlásiť príslušnému stavebnému úradu. V malých obciach sú to obecné úrady. Do 15 dní od ohlásenia dostanete z úradu vyrozumenie.
Plot však nesmie presahovať 2 metre, pretože v opačnom prípade môže úrad od vás požadovať stavebné povolenie. Povolenie môže úrad požadovať aj na pozemku v zastavanom území. Pokiaľ sa jedná o pamiatkovú zónu, tak aj rekonštrukciu či nové oplotenie je potrebné konzultovať s pamiatkovým úradom. V ostatných prípadoch pri rekonštrukcii plota nemusíte realizáciu vôbec nahlasovať.
Príprava na stavbu oplotenia
Pokiaľ už máte stavbu nahlásenú, alebo vybavené stavebné povolenie a dohodli ste sa na stavbe aj so susedmi, môžete začať zameriavať a vytyčovať pozemok.
Pokiaľ stavbe nebránia žiadne viditeľné hranice, ako napríklad iný plot, hraničné znaky či múr, geodet môže vykonať meranie len podľa dostupných katastrálnych máp. Nestačia však len aktuálne katastrálne mapy, ale je potrebné získať z katastrálneho úradu aj historické mapové podklady. Potrebné mapové doklady väčšinou zabezpečuje práve geodet.
Pri zameriavaní umiestnenia plota, myslite aj na podzemné prekážky. Je dôležité, aby ste nenarušili nejakú podzemnú infraštruktúru, napríklad inžinierske siete. Pokiaľ sa nejaká podzemná stavba nachádza na mieste budúceho oplotenia, musíte príslušnému stavebnému úradu dodať aj jednoduchý popis oplotenia s výkresmi.
Obrázok: Plot voľte podľa terénu pozemku.
Typy materiálu na stavbu plota
Okrem estetického hľadiska, by ste mali dbať aj na terén na vašom pozemku. Pokiaľ chcete murovaný alebo kamenný základ zapustený do zeme, musíte zistiť, či sa v zemi nenachádzajú nejaké prekážky, ktoré by Vám stavbu skomplikovali. Tiež je dôležité pri výbere myslieť na to, či máte rovný alebo kaskádovitý či hrboľatý terén. Najčastejšie sa stavba plota realizuje z týchto materiálov:
Plot z dreva
Drevo je najobľúbenejším materiálom pre oplotenie záhrady. Ľahko sa tvaruje, je prírodné a môžete na ňom previesť rôzne povrchové úpravy. Je však náročné na údržbu, pretože ľahko podlieha poveternostným podmienkam, plesni, hubám a hmyzu.
Kovový plot
Kovové ploty sa hodia ako ku starším stavbám, tak aj k moderným. Sú takmer bezúdržbové, samozrejme, ak majú vhodnú povrchovú úpravu. Tieto ploty však nie sú lacnou záležitosťou, pretože pekné a kvalitné kované oplotenie je hlavne od šikovného kováča a jeho práca je cenná.
Plot z betónu
Betón nemusíte využiť len na výstavbu základu či na stĺpiky plota. Môžete ho použiť na stavbu celého oplotenia vašeho pozemku a nemusí sa jednať o nepekný “továrenský” dizajn. V dnešnej dobe si môžete postaviť estetický betónový plot, ktorý imituje kamene, tehly a pokiaľ ho skombinujete s peknou zeleňou, oceníte jeho životnosť a bezúdržbovosť.
Drôtený plot
Najrýchlejšia a najlacnejšia realizácia oplotenia pozemku je drôtený plot. Ak zatiaľ nechcete investovať do drahého ohraničenia vášho pozemku, môžete práve toto oplotenie využiť ako dočasné riešenie. Drôtený plot je vhodný na oplotenie veľkého pozemku, kde je zbytočné investovať do dizajnového variantu. Keďže jeho nevýhoda je práve vzhľad, hlavne majitelia rodinných domov siahajú po iných typoch. Na druhej strane sa po ňom dobre ťahajú rôzne okrasné rastliny, ktoré ho ľahko skrášlia.
Živý plot
Živý plot je veľmi pekný, ale je potrebné sa oň pravidelne starať a keď si ho zasadíte, musíte čakať dlho, kým začne plniť svoju funkciu. Na druhej strane pre tých, ktorý milujú niečo tvoriť zo živých rastlín a oddýchnu si pri práci na záhrade, je práve starostlivosť o živý plot výborným relaxom a výsledok ich práce môže obdivovať každý okoloidúci.
Hliníkové oplotenie
Pokiaľ si myslíte, že plot z hliníka je škaredý, tak to už dávno nie je pravda. Dokonca sa stáva čoraz častejším riešením ohraničenia pozemku, hlavne u moderných stavieb. Výhodou hliníkového plota je jeho dlhá životnosť a bezúdržnosť.
Obrázok: Hliníkové moderné oplotenie. Zdroj: Sunsystem.sk
Okrem oplotenia je vhodné riešiť aj vjazdovú bránu. Je dôležité, aby ste vedeli, aký typ brány chcete. Ak dvojkrídlovú, myslite na to, že pri otváraní zaberá miesto. Pokiaľ vám priestor bráni, aby ste si dvojkrídlovú bránu vybrali, vhodným variantom pre vás bude posuvná brána. Pri tomto type je však nevyhnutné, aby oplotenie okolo bolo rovné.