ÚvodDomy a bytyFinancovanie, ekonomika, úspornosťNa ceste k zelenej budúcnosti: 5 nezvyčajných vecí, ktoré firmy robia na podporu ekologických cieľov

Na ceste k zelenej budúcnosti: 5 nezvyčajných vecí, ktoré firmy robia na podporu ekologických cieľov

Keďže svet zápasí s dôsledkami zmeny klímy a zničeného životného prostredia, mnohé firmy začínajú prijímať opatrenia na podporu ekologických cieľov.

Spoločnosti využívajú svoje zdroje a postavenie, aby pozitívne ovplyvňovali planétu – od integrácie udržateľných postupov do svojich činností až po podporu environmentálnych iniciatív.

Niektoré iniciatívy sú už dobre známe, napríklad znižovanie emisií uhlíka alebo používanie ekologických obalov, no firmy robia na podporu ekologického rozvoja aj nezvyčajné veci.

V tomto článku sa pozrieme na päť z týchto jedinečných stratégií a spôsoby, akými pomáhajú budovať zelenú budúcnosť.

Na ceste k zelenej budúcnost

 

Recyklované vlasy čistia prostredie

Belgická nezisková organizácia Dung Dung je na čele projektu recyklácie vlasov, v rámci ktorého sa odstrihnuté ľudské vlasy používajú na absorbovanie znečisťujúcich látok z prostredia.

Projekt je zameraný na podporu obehového hospodárstva a to tak, že rozvíja systémy na zhodnocovanie odpadu. Kaderníci z celej krajiny prispievajú odstrihnutými vlasmi, ktoré sa dávkujú do stroja a vytvárajú spletené štvorce, schopné absorbovať ropu a iné uhľovodíky znečisťujúce životné prostredie.

Tieto štvorce sa dajú použiť aj na výrobu biokompozitných vrecúšok. Rohože sa umiestňujú do kanalizácie, kde bránia znečisteniu vodných tokov, a dajú sa použiť aj na riešenie problémov so znečistením počas povodní a na čistenie ropných škvŕn.

Takže keď pôjdete nabudúce na strihanie, predstavte si, kde všade by vaše vlasy mohli skončiť.

 

Ikea vyraďuje z ponuky mlieko

IKEA, švédsky maloobchodný predajca nábytku, plánuje počas nasledujúcich siedmich rokov zo svojich jedálnych lístkov vyradiť mlieko v rámci celopodnikovej snahy zbaviť sa mliečnych výrobkov.

Spoločnosť postupuje podľa svojho plánu udržateľnosti „People and Planet Positive“, ktorý obsahuje niekoľko iniciatív na zníženie vplyvu IKEA na životné prostredie. Patrí sem aj snaha rozšíriť v reštauráciách ponuku rastlinných jedál. IKEA chce zákazníkom poskytovať udržateľné, zdravé a chutné potraviny, ktoré sú cenovo dostupné a praktické.

V potravinách chce znižovať plytvanie, napríklad tak, že bude využívať aj nedokonalú zeleninu či ovocie a daruje prebytočné potraviny miestnym charitatívnym organizáciám. Spoločnosť sa tiež zaviazala získavať suroviny zo zodpovedných a udržateľných zdrojov, medzi ktorých patria biofarmári a lokálni pestovatelia.

Okrem toho plánuje do roku 2025 získavať všetky živočíšne produkty z chovov, ktoré spĺňajú prísnejšie normy pre dobré životné podmienky zvierat. Úsilie IKEA si získalo uznanie zo strany Organizácie spojených národov, ktorá spoločnosť označila za lídra v oblasti udržateľnosti a v roku 2021 jej udelila ocenenie OSN Global Climate Action Award.

 

Online kasína ponúkajú ekologické odmeny

V odvetví hazardných hier sa vedie veľká diskusia o tom, či sú online kasína oveľa ekologickejšie ako ich kamenné ekvivalenty. Aj keď kladná odpoveď sa môže javiť ako samozrejmá, rozdiel nie je taký veľký, ako si možno myslíte, a to vďaka značnému množstvu energie, ktoré online kasína spotrebujú.

Napriek tomu sa niektoré stránky snažia prispieť k ochrane životného prostredia. Stačí krátke vyhľadávanie na internete a nájdete ekologické ponuky: jednou z nich je, že získate niečo navyše, napríklad kasíno bonus bez vkladu, ak prispejete na ekológiu. Rovnako aj používanie ekologickej platobnej metódy, napríklad elektronickej peňaženky, môže priniesť zatočenia zdarma a ďalšie výhody.

Možno sa to nezdá byť veľa, ale ak by to urobilo každé online kasíno, možno by sme zrazu zaznamenali nárast charitatívnych darov.

Zelené stopy

Len si predstavte, koľko energie obsahuje milión krokov. Práve to inšpirovalo britský startup Pavegen k tomu, aby vytvorili riešenie, ktoré generuje čistú energiu z intenzívnej pešej premávky na verejných miestach.

Zakladateľ a generálny riaditeľ Laurence Kemball-Cook prišiel s touto myšlienkou počas štúdia na univerzite Loughborough v Anglicku. Uvedomil si, že tradičné obnoviteľné zdroje energie nie sú vždy vhodné pre mestské prostredie, a začal skúmať spôsoby využitia kinetickej energie, ktorú vytvárajú chodci v rušných oblastiach.

Každý krok na dlaždici Pavegen vygeneruje približne päť wattov energie, čo stačí na napájanie nočného svetla. Hoci sa to môže zdať málo, keď sa to vynásobí tisíckami alebo miliónmi krokov, vytvorené množstvo energie je impozantné.

Letisko Abú Zabí je jedným z miest, ktoré technológiu vyskúšali. Mesačne prejdú po jeho podlahe dva milióny cestujúcich, čo predstavuje nemalý energetický potenciál. Letisko je jedným z 250 miest v 36 krajinách, vrátane letísk, nákupných centier, parkov a koncertných priestorov, kde je Pavegen nainštalovaný.

Okrem toho si chodci môžu stiahnuť firemnú aplikáciu Pavegen Go, ktorá im v reálnom čase poskytuje informácie o ich krokoch, a aplikácia ich tiež odmeňuje zľavami alebo príspevkami na charitu.

 

Bill Gates bojuje proti kravským prdom

Bill Gates investuje do austrálskeho klimatického technologického startupu Rumin8, ktorý vyvíja doplnok krmiva pre dobytok z morských rias na zníženie kravských emisií metánu.

Poľnohospodárstvo je zodpovedné za približne 32 % emisií metánu spôsobených ľudskou činnosťou, pričom väčšinu tvoria výkaly hospodárskych zvierat, prdy a hnoj.

Morské riasy prirodzene potláčajú tvorbu metánu pri kravách a iných hospodárskych zvieratách tým, že sa zameriavajú na enzým zodpovedný za jeho tvorbu počas trávenia.

Spoločnosti Volta Greentech a Irish Sea Solutions tiež vyvinuli kŕmne doplnky na báze morských rias. Spoločnosť Volta Greentech zistila, že pri skrmovaní iba 100 gramov červených morských rias sa emisie metánu z čreva kráv môžu znížiť až o 80 %.

Podnik podporovaný Gatesom doteraz získal 25 miliónov austrálskych dolárov ako počiatočné financovanie a dúfa, že čoskoro získa ďalšie.

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

250