Pri samotnom lepení obkladačiek si tiež môžete vybrať z dvoch spôsobov ten, ktorý vám bude viacej vyhovovať. Alebo budete obkladačky lepiť do hrubšieho lôžka vytvoreného z malty, alebo ich budete na stenu lepiť pomocou tenkej vrstvy špeciálneho lepidla.
Cementovú maltu nanášajte priamo na zadnú stenu obkladačiek, potom pritlačte obkladačku na stenu a zarovnajte tak vo vodorovnom ako aj zvislom smere. Na hornou hranou obkladačky vždy vytvorte mierny presah z malty. Dajte však pozor na to, aby maltové lôžko nebolo hrubšie ako 25 mm. Ďalší rad môžete začať lepiť až po vytvrdnutí predchádzajúceho radu. Tento klasický spôsob lepenia obkladov je vhodný aj na steny s väčšími nerovnosťami, pretože vrstva malty ich vyhladí a dokáže zarovnať aj výraznejšie výškové rozdiely.
Jednoduchším a v dnešnej dobe obľúbenejším spôsobom, je lepenie obkladačiek pomocou lepidla, ktoré je vlastne špeciálnym druhom malty. Týmto spôsobom sa však odporúča lepiť obklady iba na skutočne čisté, rovné a hladké steny. O kvalite obkladu rozhoduje a druh a kvalita lepidla, ktoré by si malo zachovať dostatočnú pružnosť, malo by bez problémov odolať vibráciám a v prípade skutočne problematického povrchu by sa mali aplikovať lepidlá dvojzložkové. Ich kvalita sa ale prejaví aj na ich cene. Väčšina dostupných flexibilných lepidiel má dobu tuhnutia okolo 24 hodín.
Postup ukladania obkladu
2. V prípade, že obklad končíte v určitej výške steny, zamerajte si presne výšku a vyznačte si ju čiarou. V tomto prípade začnite ukladať od horného radu, aby ste v spodnom rade mohli podľa potreby obkladačky zrezať.
3. Lepidlo nanášajte pomocou zubovej stierky a rovnomerne ho roztiahnite po rade na súvislú plochu po celej dĺžke. Ak kladiete obkladačky klasickým spôsobom, prvé si nalepte vodiace rady. Jednu zvislú a jednu vodorovnú radu.
4. Obkladačky zatláčate do lepidla zľahka, mierne točivým pohybom. Keďže sa medzi jednotlivými obkladačkami musí zachovať správna vzdialenosť, vkladajte medzi ne špárovacie krížiky.
5. Aby sa obkladačky pekne usadili jemne po nich poklepte ľahkou gumovou paličkou.
6. Najviac viditeľné plochy sa snažte vyskladať z celých kusov obkladu, menej viditeľné môžete doplniť odrezkami, ktoré vzniknú počas obkladania. Úzke kúsky obkladačiek využite len v krajných prípadoch.
7. Obkladačky upravujeme na potrebný rozmer rezačkou na dlažbu a obklad, ktorou dokážete napr. aj zabrusovať priznané hrany. Rezačkou v nich tiež vytvárate otvory. Ak to inak nejde, môžete na precíznejšie práce použiť rezačku na sklo.
Ak potrebujete vyrobiť otvor v ploche obkladačky, musíte ju vyvŕtať vrtákom do steny a to bez použitia príklepu.
8. Do hornej, poslednej rady môžete vsadiť ukončovaciu lištu.
Špárovanie
Skôr než budete môcť prejsť k samotnému špárovaniu, bude potrebné všetky špáry vyčistiť. Najlepšie sa to robí pomocou profesionálneho čističa špár.
Na špárovanie musíte použiť elastickú špárovaciu hmotu, ktorej farebný odtieň sa dá veľmi dobre kombinovať s farbou obkladu.
Špárovacia hmota dobre spracujete v pripravenej nádobke a rozmiešajte až do hustej kaši. Do špár sa hmota nanáša pomocou gumovej stierky, opatrne, aby ste v prvom rade vyplnili škáry. Keď špárovacia hmota v špárach zaschne, ostatné prebytky z obkladu zotrite pomocou vody navlhčenej vlažnou vodou. Špáry okolo umývadla, vane či sprchovacieho kúta môžete pokojne vyplniť protiplesňovým sanitárnym silikónom.
Foto: www.fliesen24.com, www.artikelwissen.info