Nie vždy si na všetky kutilské práce potrebujete zavolať odborníka. Ak máte chuť a čas, pokojne ich dokážete spraviť sami. Stačí trochu odhodlania a výsledok bude stáť za to. Avšak pri niektorých zložitejších rekonštrukciách (napríklad úprave kúpeľne či zatepľovaní) si radšej prizvite na pomoc skúseného majstra.
Zdroj: Pexels.com
4 práce okolo domu, ktoré zvládnete aj bez profesionála
Stierkovanie
Svoje steny môžete upraviť aj omietkou. Vnútorné omietky môžu byť dekoratívne, no podobne ako stierky poslúžia tiež ako podklad pre maliarsky náter.
Na prvý pohľad sa stierkovanie môže zdať až príliš náročné. Stačí však, ak budete dodržiavať pár základných zásad a zvládnete to aj svojpomocne. Na začiatku musíte odstrániť všetky staré nátery, aby stierka dobre držala. Potom nanesiete penetračný náter.
V ďalšom kroku si pripravte stierku podľa pokynov na obale. Po zamiešaní ju môžete začať nanášať na stenu. Pre dosiahnutie hladkého a rovného povrchu sa stierka zväčša nanáša v dvoch vrstvách. Najskôr naneste prvú vrstvu antikorovým hladidlom v rovnomernej hrúbke a povrch zahlaďte.
Zdroj: Pexels.com
Po zavädnutí prvej vrstvy naneste druhú tenšiu vrstvu stierky a povrch jemne vyhlaďte. Pre prípadné korekcie povrchu môžete povrch stierky prebrúsiť. Stenu opracovávajte počas dňa, pretože po tme neuvidíte nerovnosti, ktoré chcete brúsením odstrániť.
Betónovanie
Správne namiešať betón sa môže na prvý pohľad zdať ako alchýmia. Stačí však dodržiavať pár základných pravidiel, ktoré zaručia, že sa vám betónovanie podarí. Základnou zložkou betónu je cement, štrk, piesok a voda.
Všeobecný pomer je jeden diel cementu, 2 diely piesku a 3 diely štrku. Miešať ho môžete buď v miešačke, alebo ručne napríklad vo fúriku. Vodu pridávajte na začiatku, potom prihadzujte štrk a cement. Príliš veľa vody znižuje pevnosť a životnosť betónu, preto ju dávkujte primerane. Miešajte až kým nedosiahnete požadovanú konzistenciu. Ak sa nechcete trápiť ručným miešaním, použite hotový betón vo vreci, ktorý už len stačí premiešať s vodou.
Ideálna teplota na betónovanie je 15 až 25 °C. Vyššie teploty urýchľujú zrenie betónu, a tak by mohol popukať. Mali by ste ho chrániť aj pred nepriaznivým počasím. Zrenie trvá približne mesiac, avšak doba sa môže líšiť od prímesí či typu cementu.
Zdroj: Pexels.com
Maľovanie
Na začiatku každého maľovania musíte v prvom rade zakryť všetok nábytok, nech ho farbou nezničíte. Povrchy zbavte pavučín a prachu. Ak sa na stene nachádzajú viac ako štyri vrstvy starej farby, vyskúšajte jednoduchý test. Pomocou rozprašovača nastriekajte na stenu čistú vodu.
Keď sa farba na stene zvlní, musíte ju zoškrabať, inak totiž hrozí, že by povrch neudržal ďalší náter a vaša práca by bola zbytočná. Každé maľovanie by malo začať od stropu. Potom si vymaľujte detaily, rohy, okolo okien či vypínačov a až tak prejdite k celým stenám.
Výroba vyvýšených záhonov
Vyvýšené záhony majú niekoľko výhod. Ohraničená plocha chráni pred napadnutím škodcov a šetrí váš chrbát, pretože sa nemusíte veľmi zohýbať. Pestovať v nich môžete okrem zeleniny aj bylinky, jahody či dokonca kvetiny.
Na výrobu potrebujete buď hranoly, alebo zvyšné palety. Výber je na vás, avšak výroba záhonov z paliet je o niečo menej náročná. Po poskladaní záhonu ho poriadne natrite, aby ho nezničilo nepriaznivé počasie.
Zvnútra záhon ochránite zase nopovou fóliou, ktorú umiestnite tak, aby „kopčeky“ smerovali do jeho stien. Naspodok pridajte hnojivo, vďaka čomu budú mať pestované rastliny stálu výživu.