ÚvodKúrenieKúrenie a ohrev vodyModerné kotly na biomasu sú nielen ekologické ale aj úsporné

Moderné kotly na biomasu sú nielen ekologické ale aj úsporné

Biomasu ako palivo začal človek využívať na úsvite veku ľudstva ako takého. Oheň mu privodzoval pocit bezpečia, zohrieval ho a stal sa nenahraditeľným pomocníkom pri príprave jedál. Vôbec teda nie je prehnané tvrdenie, že biomasa (ako palivo) je určite najstarším využívaným zdrojom energie na svete.

 

Moderné kotly na biomasu sú nielen ekologické ale aj úsporné

 

Vo chvíli, keď človek skrotil oheň a uzavrel ho napríklad do hlinenej pece začal sled udalostí, vďaka ktorým môžeme dnes využívať napríklad krbové vložky.  Dlhý čas bolo takéto vykurovanie príbytkov veľmi populárne, hoci sa všeobecne vedelo, že tento spôsob spaľovania bol aj z hľadiska využitia uchovanej energie v palive, v našom prípade v biomase, neefektívny. K dispozícií však prišli nové technológie a vďaka nim vieme nielen vyrobiť kvalitnejšie spracovanú biomasu, ale tiež ju efektívnejšie spáliť. Kotly na biomasu sa stali výhodnejšími (cenovo aj výkonom) ako to bolo v nedávnych časoch.

 

Pomoc štátu

Vo februári 2019 bol schválený projekt Zelená domácnostiam II.  Realizátorom projektu je Slovenská inovačná a energetická agentúra.

 

Cieľ projektu:  

  • znížiť emisie skleníkových plynov
  • zvýšiť podiel využívania obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach

 

Projekt Zelená domácnostiam umožňuje získať dotácie na nákup a montáž kotlov na biomasu, ktoré slúžia na výrobu tepla a teplej vody. Týka sa to kotlov na:

  • pelety
  • brikety
  • štiepku
  • splyňovanie kusového dreva

 

Do roku 2023 by mohlo byť podporených ďalších  21-tisíc inštalácií v domácnostiach mimo Bratislavského samosprávneho kraja. Od polovice júna sa mení spôsob podávania žiadostí, ktorý už nebude prebiehať v presne stanovených kolách. Novinkou sú zásobníky žiadostí a postupné vydávanie poukážok podľa poradia. Slovenská inovačná a energetická agentúra vyhlásila oprávnené obdobia, počas ktorých  je možné žiadať a vydávať poukážky, pokiaľ sa nevyčerpe alokácia pre dané zariadenie.

 

Úspora energie

Kotly na biomasu zabezpečujú ekologické i ekonomicky úsporné vykurovanie a ohrev vody. Ide o jedno z najlacnejších spôsobov získavania tepla. Výška úspor závisí samozrejme od ročnej spotreby. Pri nízkoenergetickej novostavbe rodinného domu s tepelnými stratami cca 5,5kW a 4 člennej rodine jasne vidno rozdiely v nákladoch na vykurovanie biomasou, plynom, použitím tepelného čerpadla vzduch voda či elektrického kotla.

 

Palivo

Moderné kotly na biomasu sú nielen ekologické ale aj úspornéPalivom pre kotly na biomasu sú kusové drevo, drevná štiepka, pelety a brikety. Drevná štiepka je z hľadiska uchovanej energie formou najmenej účinnou. Pelety majú tvar granúl a je to už zlisovaná forma biomasy pod určitým tlakom.  Tým najvyšším stupňom spracovania biomasy sú brikety, ktoré sa vyrábajú zlisovaním biomasy pri veľmi vysokých tlakoch a tvar brikiet môže pripomínať valec alebo hranol.

 

Kotol

Jednotlivé typy palív podnecujú výber kotla, teda  možnosť zaobstarať si kotol na konkrétny typ paliva, prípadne siahnuť po takom, v ktorom  je možné spaľovať tak kusové drevo, ako aj pelety, štiepku či brikety. Pri výbere toho-ktorého kotla je potrebné pouvažovať nad tým, kde ten kotol bude prevádzkovaný a koľkokrát do roka pôjde v plnom zaťažení.

 

Ako to funguje?

Moderné kotly na biomasu sú nielen ekologické ale aj úspornéKotol ako taký je súčasťou celého vykurovacieho systému. Do toho systému patria rôzne ďalšie komponenty, ako je napr. obehové čerpadlo, akumulačný zásobník teplej vody, expanzná nádoba atď. Typy kotlov podľa druhu spaľovania poznáme roštové, práškové alebo fluidné. V domácnostiach sa využívajú roštové kotly. Ostatné typy kotlov sa využívajú v priemysle a energetike. Roštové kotly v domácnostiach majú najčastejšie otočný rošt, samozrejme, všetko plne automatické z dôvodu čo najvyššieho komfortu používateľa, aby sa kotol na biomasu vyrovnal komfortu plynových kotlov.

 

Proces spaľovania začína u kotlov na biomasu zapálením paliva pomocou horáku, ktorý sa nachádza vo vnútri kotla. Následným spálením paliva sa uvoľní tepelná energia v palive. Tepelná energia, resp. ohriaty vzduch, putuje smerom do komína, no cestou sa ešte ochladí a ohreje vodu privedenú v rúrkach do vnútra kotla. Následne táto ohriata voda putuje do zásobníka teplej vody , do radiátorov alebo do podlahového vykurovania v závislosti od potreby tepla v dome či v byte. Nato aby sa táto voda dala do pohybu, slúži obehové čerpadlo. Horením paliva vzniká popol, ktorý pomaly plní nádobu v spodnej časti kotla, ktorá sa nazýva výsypka. Túto nádobu je treba ručne vyprázdňovať.

 

Celý spaľovací proces, ktorý prebieha v kotle, riadi centrálna riadiaca jednotka, ktorá v prípade požiadavky na teplo pomocou dopravníka automaticky dopravuje palivo do kotla, resp. na rošt kotla. Elektronika taktiež automaticky reguluje výkon kotla, ktorý podlieha aktuálnej potrebe tepla v domácnosti, a tým znižuje náklady na vykurovanie. Novodobé kotly na biomasu sú schopné regulovať svoj výkon od 30 do 100 %.

 

Čo sa týka bezpečnosti, moderné zariadenia sú viacstupňovo chránené proti prehriatiu či vzniku požiaru. Sú vyhotovené ako absolútne tesné s protipožiarnou klapkou oddeľujúcou sklad paliva od kotla, čím sa zabráni prípadnému spätnému vznieteniu paliva. V prípade výpadku prúdu dochádza k odstaveniu zariadenia.

 

Záverom

Ak uvažujete o výbere kotla, neunáhlite sa s rozhodnutím a dobre sa zoznámte s parametrami jednotlivých modelov.  Automatické podávanie peliet a štiepky či čistenie výmenníka tepla, pružné skladovacie a podávacie systémy, veľké plniace priestory, dlhé intervaly dokladania paliva atď. sú tu, a to v snahe zaistiť používateľom čo najväčší komfort pri využívaní tohto stále viac populárnejšieho vykurovacieho systému.

 

Foto: yougen.co.uk, thegreenage.co.uk

Autor: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

9773