ÚvodHrubá stavbaIzolácieKorková izolácia

Korková izolácia

Korkové rolkyKorková izolácia je maximálne šetrná k prírode a napriek tomu kvalitná a zdravá. Hoci sa v stavebníctve vo svete využíva už cez storočie, u nás je korok, napriek svojim vzácnym vlastnostiam,  ešte stále málo známy materiál.

 

Pár informácií o korku

 

Korok je prírodný materiál, ktorý sa získava z kôry korkového duba. Tento zvláštny strom sa vyznačuje schopnosťou regenerovať svoju kôru a je ho teda možné lúpať bez toho, aby sa poškodil ďalší vývoj a rast samotného stromu.

Možno už táto zvláštnosť predurčuje korok ako ekologický materiál s jedinečnými vlastnosťami. Patria k nim vysoká pružnosť, ľahkosť, stlačiteľnosť, nenasiakavosť, antistatickosť, nízka vodivosť a v neposlednom rade odolnosť voči plesniam i chemikáliám.

 

Do korku sa nechytá ani drevokazný hmyz či hlodavce. Po stlačení sa korok dokáže až z 90tich percent vrátiť do pôvodného stavu, výborne odoláva striedaniu teplôt  a navyše, už na pohľad je to teplý a veľmi príjemný materiál.

 

Jedinečná stavba jeho buniek dáva korku zase schopnosť izolácie, tak zvukovej, tepelnej ako aj vibračnej. Nevyužíva sa teda len na výrobu podláh a podlahovín, ale čím ďalej tým viac sa používa pri zatepľovaní fasád, na izoláciu striech či na izoláciu tepla a tiež hluku v interiéroch.

 

Korok je teda schopný obmedzovať nežiadúce tepelné straty a pozitívne tak vplývať na tvorbu vnútorného prostredia obydlí. Korková tepelnoizolačná vrstva má za úlohu spomaliť odovzdávanie tepla, čím sa jednoduchšie udrží teplota vo vykurovanej miestnosti pri prestupe do chladného exteriéru. Vrstva korkovej izolácie má eliminovať vznik tepelných mostov a tiež obmedzovať deformácie spôsobované teplom. Vďaka nízkemu difúznemu odporu zamedzuje tiež tvorbe neželaného kondenzátu vodných pár.

 

Korok a jeho všestranné využitie

 

Korková izolácia sa pre svoje univerzálne vlastnosti používa skutočne v rôznych odvetviach stavebníctva. Pre svoju schopnosť zachovávať optimálnu pružnosť nachádza využitie v pochôdznych či pojazdových strešných systémoch. Pre svoju schopnosť odolávať vlhkosti je najvhodnejším riešením pre konštrukcie zelených teda vegetačných striech. Pre interiér je využitie korku tiež veľmi zaujímavé. Svoje miesto si tento materiál našiel už v spomínaných  podlahových systémoch a pri izolácii vnútorných priečok, tak kvôli tepelnej ako aj zvukovej izolácii.

Vo výrobných halách či prevádzkach sa špeciálne upravovaný korok využíva ako antivibračný izolant pod rôzne technické zariadenia a výrobné stroje.

 

Korková tepelná izolácia

 

Korková tepelná izoláciaKorková tepelná izolácia sa vyrába vo viacerých formách. Jednou z nich je expandovaná sypaná drť  alebo drvina, ktorá sa používa na vypĺňanie dutín a ťažko dostupných miest vo zvislých konštrukciách. Jeho druhou formou sú expandované izolačné dosky alebo rolky.

Tie sa zhotovujú z korkových granulátov nasypaných do foriem. Granuláty pri zvýšenej teplote a tlaku vypustia vlastnú živicu a vzájomne sa zlepia. Korková izolácia sa tak vyrába bez pridania iných spojív.

 

Izolačné dosky sa vyrábajú v niekoľkých veľkostiach a tiež hrúbkach a hustotách. Svoje uplatnenie potom nájdu tak v interiéri ako aj v exteriéri. V dnešnom modernom stavebníctve sa využívajú najmä pri stavbe nízkoenergetických domov, kde je potrebné prihliadať na ekologické riešenie i zdravú klímu.

 

 

Hlavnými výhodami korkovej tepelnej izolácie sú:

 

- odolnosť aj proti extrémnym poveternostným podmienkam

- paropriepustnosť

- rozmerová stálosť

- odolnosť voči chemickým látkam, plesniam i škodcom

- dlhá životnosť

- flexibilita Pretože vysoko kvalitný korok sa zbiera len z duba, ktorý rastie v Portugalsku a Španielsku, je jeho nevýhodou premenlivá dostupnosť na trhu, čo sa samozrejme odráža aj na jeho vyššej cene.

 

Foto: www.amazon.de, www.selbst.de

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

12148