Aby strecha vášho domu skutočne ochraňovala vás i váš majetok, mali by ste pravidelne kontrolovať jej stav a zabezpečiť jej tak dlhú životnosť.
Prvý krát by ste strechu mali skontrolovať dokonca hneď po jej dokončení. Pozornosť by ste mali venovať hlavne odkvapom. Mali by ste z nich odstrániť zvyšky stavebných materiálu i pilín, ktoré vznikajú pri jeho úpravách.
Novú strechu by ste mali pohľadom skontrolovať raz do roka, hĺbkovú kontrolu by ste mali vykonať každých 5 rokov počas celej záručnej doby. Po ukončení záručnej lehoty, je rozumné strechu hĺbkovo kontrolovať každé 2 roky.
Ku kvalite strechy prispieva aj taká na pohľad jednoduchá vec, ako je kontrola a pravidelné čistenie odkvapov. Ak odkvapový systém neplní svoju funkciu a je upchatý nánosmi lístia, machom či inými nečistotami, ľahko zapríčiní vlhnutie múrov, tvorbu plesne alebo iné problémy spôsobené namŕzaním zozbieranej vody či následkami korózie.
Na streche s kvalitnou krytinou sa zvyčajne sneh nedrží a tak jeho váha nemôže streche ublížiť. Ak sa však neúprosná tetka zima potrebuje z času na čas predsa len vyšantiť a vy musíte sneh zo strechy zhadzovať , urobte to tak, aby ste na jej povrchu pri práci zanechali aspoň niekoľkocentimetrovú vrstvu snehu. Strechu tak pri zhadzovaní snehu lopatami alebo inými ostrými pracovnými nástrojmi nedoškriabete, ani inak nepoškodíte.
Aj samotnej streche sa doporučuje čistenie. Pravidelným čistením strechy dokážete predísť jej predčasnému znehodnoteniu, pretože množstvo nečistôt, akými je lístie, mach či vtáčí trus a v neposlednom rade aj popolček, ohrozuje jej funkčnosť.
Preto ak zistíte, že je vaša strecha znečistená, môžete si pomôcť sami alebo prizvať na čistenie strechy odborníkov. Najlepším spôsobom, ako strechu zbaviť nečistôt je čistenie vysokým tlakom vody, ktorým ju zbavíme všetkej mechanickej špiny a usadenín.
Ak sa vám zdá, že vaša strecha je síce zdravá, ale stráca svoju farbu, môžete ju premaľovať. Nielenže jej farby ožijú ale navyše, dnešné kvalitné náterové hmoty dokážu vylepšiť streche odolnosť, čo v nemalej miere taktiež prispeje k predĺženiu jej životnosti.
Skôr ako sa pustíte do maľovania, je však dobré zo strechy odstrániť uvoľnené vrstvy pôvodného náteru a hrdze, a to i napriek tomu, že na trhu už existujú aj farby tzv. 2 v 1, ktoré je dovolené nanášať aj na zhrdzavené miesta. Farby, ktoré sa nanášajú priamo na hrdzu sú o podstatne drahšie. Ak teda chcete na údržbe strechy niečo ušetriť, strechu prebrúste a okefujte. V prípade potreby vymeňte zhrdzavený spojovací materiál a strechu zastabilizujte náterom odhrdzovaču.
Ak pri kontrole zistíte, že sa na streche poškodilo zopár tašiek, nemusíte ešte zalamovať rukami nad očakávanou rekonštrukciou strechy. Zväčša postačí kúpiť tašky rovnakého druhu a vzoru, aký ste použili na streche a poškodené kusy vymeniť za nové.
V prípade, že máte pocit, že lokálna renovácia už nestačí, skúste zvážiť niekoľko základných faktorov a odpovedať si na niekoľko otázok. Ich pomocou získate jednoznačnú odpoveď, či je nutné pristúpiť ku generálnej rekonštrukcii. Medzi ne patrí napríklad otázka, ako často musíte strechu čistiť či natierať. Izoluje vaša strecha kvalitne? Netvoria sa vo vašom dome vlhké miesta alebo vám do domu rovno zateká? Nepredstavuje vaša strecha nebezpečenstvo pre ľudí žijúcich v dome alebo jeho bezprostrednom okolí?
Na oceľovú strechu sa nezvykne lepiť špina a machovatie len minimálne. Horšie je to s ťažkou strechou z betónu alebo bitúmenových pásov. Ak takúto strechu musíte čistiť príliš často, znamená to, že s ňou už nie je všetko v poriadku a je pravdepodobne skutočne odsúdená na rekonštrukciu. Podobne je to aj vtedy ak sa na vnútorných stenách vášho domu začnú objavovať vlhké mapy, alebo vlhne strešná konštrukcia. Pravdepodobne to znamená, že strecha netesní, alebo pre určitú príčinu zlyháva odvod vody odkvapovým systémom.
Ďalšou chybou, ktorú je nutné riešiť rekonštrukciou strechy, je aj jej nedostatočné odvetrávanie. Poškodenia izolácie strechy je možné identifikovať najmä v zimnom období. Ak navyše zistíte, že sa na spojoch strechy alebo na odkvapoch tvoria cencúle, je to znakom nedostatočne fungujúcej tepelnej izolácie a je potrebné ju riešiť spolu s rekonštrukciou.
Čo sa týka bezpečnosti strechy pre vaše okolie, zistiť možný problém či ohrozenie je jednoduché. Postačí, keď skontrolujete, v akom stave sa nachádzajú strešné bezpečnostné prvky, medzi ktoré patria okrem rebríkov či strešných lávok, najmä snehové zábrany. V prípade, že objavíte takéto poškodenie, okamžite ho riešte, aby sa strecha nestala nebezpečnou pre vašich najbližších.
Foto: www.n24.de