ÚvodHrubá stavbaStavebný materiálKompozitné stavebné tyče výhodne nahrádzajú oceľ na stavbách

Kompozitné stavebné tyče výhodne nahrádzajú oceľ na stavbách

Dlhé roky sa oceľové tyče používali ako výstuž betónových stavebných konštrukcií. Inovatívne kompozitné tyče im však začali „dýchať na krk“ nielen kvôli svojim vlastnostiam, ale hlavne preto, že sú riešením  pri súčasných obmedzených a tiež predražených dodávkach stavebnej ocele.

1.jpg

Pozitívne vlastnosti

Odborníci sa o kompozitných tyčiach vyjadrujú v superlatívoch: Sú odolné voči korózii, sú pevnejšie a ľahšie ako oceľ a nemenia svoje vlastnosti ani pri zmene teplôt, a preto je tento nový materiál veľmi sľubný do budúcnosti. Aby sme si jednoduchšie vedeli predstaviť prínos kompozitu v stavebníctve, môžeme si ako príklad zobrať železobetón. Jeho hlavným nedostatkom je nízka odolnosť ocele voči korózii a z toho vyplývajúca obmedzená životnosť a nutnosť častých opráv železobetónových konštrukcií. Množstvo spoločností sa tak už niekoľko rokov venovalo intenzívnemu vývoju alternatívneho materiálu. Tak vznikla aj kompozitná výstuž, ktorá vyhovuje vysokým nárokom na trvanlivosť, dlhú životnosť, efektívnosť a zároveň primerané náklady.

Kompozitná výstuž nevedie elektrický prúd a tým nevzniká elektromagnetické pole, stavba je tak nerušivá pre citlivé prístroje a elektroniku. Nevznikajú indukčné prúdy zahrievajúce výstuž a celú štruktúru stavby. Toto riešenie si vystačí s menšou betónovou pokrývkou, čo znižuje stavebné náklady. Tiež zabraňuje karbonizácii betónu, čím minimalizuje škody a minimalizuje náklady na údržbu. V neposlednom rade sa jedná o materiál priateľský k životnému prostrediu s nízkou uhlíkovou stopou.

Prínosy pre stavebníctvo

Vyvinutá kompozitná výstuž je produktom na báze epoxidovej živice posilneným sklenými vláknami. Výstuž je odolná voči korózii a navyše je až trikrát pevnejšia a štyrikrát ľahšia ako oceľ, nemagnetická, chemicky odolná. Je tiež elektrickým izolantom, nevedie teplo a nestráca svoje vlastnosti pri zmene teplôt. Kompozitné tyče dokonale zodpovedajú stratégii vyváženého rozvoja stavebníctva, podľa ktorej musia byť budovy naprojektované z materiálov, ktoré nevyžadujú nákladnú údržbu a opravu a zabezpečia jednoduché oddeľovanie rôznych materiálov od seba pri opravách a demontáži.

Foto: невская-арматура.рф

Autor: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

1586