Atraktivita, originalita a väčšinou ničím nerušený výhľad na okolie sú len dve z rady výhod, ktoré podkrovné bývanie poskytuje. Okrem vzhľadu samotného bývania, môže vhodná a samozrejme kvalitne zrealizovaná strecha zvýšiť nielen kvalitu bývania, ale pozitívne ovplyvniť aj vzhľad celého objektu.
Podkrovné riešenie môže byť dokonca vhodným riešením ako získať potrebný priestor už v stojacom rodinnom dome, alebo vyriešiť problém nevhodnej pôvodnej strechy pri kúpe staršieho objektu. Veď si len predstavte, že v rodinnom dome získate ďalšiu bytovú jednotku, napr. pre svoje deti bez toho, aby ste kupovali nový pozemok, budovali pivnice alebo základy a napájali rozvody inžinierskych sietí. Z tohto titulu je výstavba podkrovia výhodnejšia a predovšetkým šetrí náklady určené na nové samostatné bývanie. Pod vhodne zvolenou strechou a pri dostatočnej úžitkovej ploche možno pod strešným priestorom vybudovať dokonca dve podlažia.
Čo sa týka samotného podkrovného bývania, aj pokiaľ je súčasťou obytného domu, vytvára vďaka atypickosti a štrukturovanému prevedeniu jeho priestorov, pocit bývania v dome rodinnom. Veľkou výhodou je aj dokonalé presvetlenie podkrovia. V prípade, že sa v ňom nachádzajú dve podlažia, možno voľný priestor medzi nimi využiť na vybudovanie galérií so zábradlím.
Nielenže sa tým presvetlí aj spodné podlažie podkrovia, ale priestor získa naviac na originalite. Výhodou podkrovného bývania je aj jeho variabilita, v prípade, že sa požiadavky členov rodiny zmenia, môže sa zmeniť aj spôsob jeho využitia.
Podkrovný byt poskytuje vďaka obmedzenej podchodovej výške po svojom obvode, dostatok miesta pre úložné priestory. Stačí len kúpiť alebo nechať vyrobiť pasujúci skrinkový nábytok.
Ak je podkrovie skutočne kvalitne zateplené, môže vďaka jeho šikmým stenám a tým pádom menšiemu vykurovaciemu priestoru, dôjsť dokonca ku šetreniu nákladov na vykurovanie v porovnaní s bytom na bežnom poschodí s rovnakou plochou.
Zástancovia podkrovného bývania sú hlboko presvedčení o jeho kladoch, za ktoré považujú napríklad aj fakt, že im nehrozí vytopenie nepozorným susedom z vrchného poschodia.
Má teda podkrovné bývanie aj svoje nevýhody?
Negatíva sa snažia nevnímať, alebo ich aspoň potláčať. Napriek tomu však existujú. Ak chcete, aby bolo vaše podkrovie dostatočne presvetlené, vyžaduje to prítomnosť veľkých zasklených plôch. Tie môžu následne v zimnom období spôsobiť väčšie tepelné straty a v lete opačne prehrievanie interiéru. Tento problém rieši aj kvalitná izolácia len čiastočne, preto by sa najmä v horúcom lete mala v podkroví používať klimatizácia. Samozrejme, podobne ako dokurovanie, predstavuje toto riešenie zvýšenie finančných nákladov na stavbu alebo chod domácnosti.
Zvýšené náklady si vyžaduje aj zariadenie atypických priestorov podkrovného bytu. Väčšinu nábytku totiž treba nechať vyrobiť na mieru, aby sa jednotlivé kusy zmestili do tzv. mŕtvych zón, ktoré kvôli nízkej podchodnej výške inak nevyužiteľné. V podkrovných bytoch môže vďaka fyzikálnej vlastnosti teplého vzduchu, stúpať do výšky, dochádzať ku jeho zrážaniu, tvorbe vlhkosti a následne i plesní.
Foto: www.hoessle.info, www.openpr.de, www.uznat.info, www.desclub-training.ru, www.kakprosto.ru, www.ahome4u.se