Zvažujete inštaláciu fotovoltických panelov na vašom dome?Solárna energia je ekologický a ekonomický spôsob, ako znížiť účty za elektrinu a zároveň prispieť k ochrane životného prostredia. Ale vedeli ste, že fotovoltické panely sa dajú umiestniť aj na iné miesta okrem strechy domu? V tomto článku vám predstavíme rôzne nápady na umiestnenie fotovoltických panelov, ktoré vám pomôžu maximalizovať zisk slnečnej energie.
Zdroj: freepik.com
1. Altánok a prístrešok
Máte na záhrade altánok alebo prístrešok na auto? Využite ich plochu na umiestnenie fotovoltických panelov. Vďaka šikmej streche altánku či prístrešku dosiahnu panely optimálny uhol na dopad slnečného žiarenia a vy tak získate maximum energie.
Pri naklonenej streche navyše ušetríte financie na montáž. Pretože ak máte na dome rovnú strechu tak, pri fotovoltike na dome musíte počítať aj s montážnou konštrukciou. Tá bude držať vaše panely v optimálnom uhle aby im neublížil vietor, dážď alebo krúpy.
2. Záhradný domček
Okrem skladovania náradia, záhradnej techniky a sezónnych dekorácií môže slúžiť aj ako dielňa, letná kuchyňa, oddychová zóna alebo dokonca ako hosťovská izba.
Záhradný domček však môže slúžiť aj ako ideálne miesto pre umiestnenie fotovoltických panelov. Výhodou pri tomto umiestnení je najmä systém batérií.
V prípade, že váš záhradný domček nie je pripojený na elektrickú sieť a nechcete absolvovať prerábku nainštalujte naň fotovoltické panely so systémom batérií. Ak ju budete potrebovať bude uložená v batériách pripravená na použitie.
3. Terasa
Ak máte terasu s pevnou strieškou, môžete na ňu taktiež umiestniť fotovoltické panely. O streche nad terasou by ste mali rozmýšlať aj v prípade, že fotovoltiku neplánujte. Budete tam môcť tráviť čas aj keď bude vonku najväčší úpek.
Cez letné večery vám fotovoltika s batériovým systémom môže poháňať napríklad svetlá na terase. To však neznamená, že takýto systém nebudete môcť mať napojený na svoje domáce spotrebiče. Fotovoltika na akomkoľvek mieste môže byť napojená aj na práčku alebo iné spotrebiče. Podľa toho kde ju potrebujete.
Zdroj: freepik.com
4. Solárne oplotenie
Hľadáte originálne riešenie pre váš plot? Solárne oplotenie spája estetickú funkciu s výrobou energie. Fotovoltické panely zabudované do plotových stĺpikov vám dodajú elektrinu a zároveň vám poslúžia ako moderný a elegantný plot.
5. Balkóny
Ak bývate v bytovom dome s balkónom, môžete zvážiť aj umiestnenie menších fotovoltických panelov na balkónové zábradlie. Aj takto môžete prispieť k ochrane životného prostredia a znížiť svoje účty za elektrinu.
V každom prípade stále môžete fotovoltiku namontovať aj na stenu vášho domu. Montážny systém ju bude držať pripevnenú priamo na stene domu. Dôležité pri každej montáži nie je priamo to kde je, ale či spĺňa atribúty na to aby bola vaša fotovoltika efektívna.
Tipy pre výber umiestnenia
- Orientácia. Pre optimálny výkon by mali byť fotovoltické panely orientované na juh. Preto je ideálne si vybrať napríklad južnú stenu vášho domu.
- Sklon. Ideálny sklon panelov je okolo 30°, no v praxi sa dajú inštalovať aj v rôznych iných uhloch. Ideálny sklon však zabezpečuje to aby panely nepoškodil silný vietor alebo krupobitie. Na dosiahnutie ideálneho sklonu môžu inštalatéri použiť montážnu konštrukciu. Napríklad na rovných strechách alebo na zemi, môže byť fotovoltika namontovaná najprv na takúto konštrukciu a až s ňou na strechu.
- Zatienenie. Vyhnite sa umiestneniu panelov do tieňa stromov alebo budov. To neznamená, že fotovoltika nebude fungovať v tieni vôbec. Výrazne sa však znižuje jej výkon. Preto dbajte na to aby miesto kde ju umiestnite bolo čo najslnečnejšie.
- Dostupnosť. Umiestnenie panelov by malo umožňovať jednoduchú údržbu a kontrolu. Panely bude musieť kontrolovať technik nielen počas montáže, ale aj po nej. Ak máte príliš vysokú strechu domu mali by ste kvôli bezpečnosti zvoliť inú alternatívu.
Solárne panely vám pomôžu ušetriť peniaze, znížiť emisie CO2 a chrániť životné prostredie. Vďaka rôznym možnostiam umiestnenia si môže fotovoltický systém prispôsobiť potrebám naozaj každý.