Ak sa práve chystáte stavať, umiestnenie krbu v novostavbe si musíte premyslieť a naplánovať už pri príprave samotného projektu. Uľahčíte si tak prácu navyše a samozrejme aj zvýšené náklady. Pokiaľ chcete krb postaviť v už hotovej stavbe, rátajte s pomerne obmedzenými možnosťami.
Krb mal stáť na mieste, ktoré si vyžaduje jeho dôstojný a dominantný zjav. Mal by stáť v strede miestnosti, alebo miestností určených na vykurovanie, samozrejme s podmienkou, že obyvateľov nebude obmedzovať v komunikácii. Takáto poloha v centre je výhodná aj vzhľadom na výšku komína a dĺžky rozvodov. Krby sa najčastejšie umiestňujú do rohov miestností.
Krby môžu dotvárať aj dispozičné riešenia miestností: môže napríklad oddeľovať kuchynskú časť od časti obývacej. Výhodou je možnosť jeho konštrukcie s otvormi na obidvoch stranách.
Tvar a typ kozubu by mal samozrejme dokonale harmonizovať so štýlom interiéru. Do príbytkov v rustikálnom štýle sa hodia klasické krby. Moderné interiéry si vyžadujú krby s rovnými líniami, jednoduchými tvarmi vyrobené z kvalitných materiálov a súčasný trend dokonca dovoľuje, zapustiť ich, či už čiastočne alebo celkovo, do steny.
Dnes už nie sú pre krby nedostupné ani panelákové byty, ktoré nemajú samostatný komín. Elektrické krby či biokrby je možné umiestniť skutočne kamkoľvek, napr. i do prostred miestnosti.
Obľúbenými sa stávajú i vertikálne krby, ktoré akoby viseli zo stropu miestnosti.
Foto: www.kamin-komfort.ru, www.planktons.ru, www.topdom.ru, kamin-tut.ru, www.trizio.ru