Nemusia to byť však iba okná staré, môžu to byť aj nové, ale napríklad neodborne namontované okenné rámy, ktoré svojim majiteľom robia rovnakú medvediu službu. Najväčší únik tepla býva často spôsobený škárou medzi okenným rámom a obvodovým murivom okenného otvoru, čiže jeho ostením. Menej tepla prepúšťa zasklenie okna a ešte menej prechádza cez samotné okenné rámy.
Pri rekonštrukcii staršej budovy sa nemôžeme spoliehať na to, že okná budú spĺňať súčasné požiadavky obyvateľov, alebo užívateľov budovy a technické normy a v drvivej väčšine prípadov treba prstúpiť k ich výmene. Pri veľkom množstve rozličných druhov okenných rámov, ktoré nám dnes náš trh ponúka nie je ľahké sa správne rozhodnúť, ale plastové okná, ktoré sa v súčasnosti vyrábajú majú tepelnoizolačné vlastnosti porovnateľné s oknami drevenými, ich údržba je však ľahšia. Pri výbere z ponuky rôznych dodávateľov je dobré sa informovať aj o tom, od akého výrobcu plastové rámy pochádzajú, pretože príliš lacné profily mávajú obvykle horšie tepelnoizolačné vlastnosti.
Termovízia je jedným z najlepších spôsobov, ako zistiť, či vôbec a ako spĺňajú naše okná požiadavky, ktoré sú v súčasnosti na ne kladené. Termovízna kamera premieňa tepelné žiarenie do snímok s rôznou intenzitou farieb, podľa ktorých sa dá zistiť povrchová teplota materiálov. Takto sa dajú zistiť napríklad tepelné mosty v novostavbách, predchádzať rôznym nedostatkom pri zatepľovaní budov, dajú sa vypátrať netesnosti a predovšetkým nám odhalí nedostatky našich okien. Termovízne merania sa uskutočňujú pri vonkajšej pomerne nevľúdnych teplotách okolo nuly, aby boli rozdiely na snímke čo najjasnejšie – svetlé farby na takejto fotografii znamenajú, únik tepla, čím je farba tmavšia, tým je povrch materiálu chladnejší. Ak teda váhame a premýšľame o výmene okien, je využitie termovíznej techniky spoľahlivým riešením, pričom náklady na prevedenie termovízneho merania aj s vystavením záverečného protokolu sa napríklad v prípade rodinného domu pohybujú okolo 5 000 korún.
Foto: www.teplovizo.ru