Vlhkosť tak útočí naozaj z každej strany a ukrýva sa tiež pod nalepenými obkladovými prvkami Aj v tomto prípade platí, že prevencia je cenovo výhodnejšia ako následné riešenie porúch. Hydroizolačná vrstva natrvalo ochráni steny a podlahy pred stekajúcou vodou i vlhkosťou. Kvalitné hydroizolačné stierky vynikajú dokonca schopnosťou premostenia trhlín vzniknutých v podklade. Predstavíme vám omietku, ktorá navyše po nanesení umožní múru naďalej dýchať ako bonus má dlhodobý vysúšací efekt.
Volá sa IZONIL a je prvou omietkou na svete, ktorá je 100% vodeodolná a zároveň paropriepustná. Súčasne plní funkciu sanačno – renovačnej omietky. Jej využitie je naozaj všestranné: slúži na úplnú hydroizoláciu pivníc, šácht a podzemných stavieb od podzemných vôd, na rekonštrukciu omietok starých budov a hydroizoláciu existujúcich navlhnutých stavieb, pri novostavbách na izoláciu soklových častí proti podzemnej vode, na hydroizoláciu kúpeľní, sprchovacích kútov, na zabránenie zatekaniu vody medzi poschodiami, na hydroizoláciu betónových vaní nadrozmerných veľkostí, bazénov a pivníc.
IZONIL sanačná hydrofóbna omietka a prísada Izocomponent sa vyrába na Slovensku.
Podklad musí byť pred aplikáciou omietky IZONIL pevný, bez voľných častíc prachu, mastnoty a oleja a starých náterov a musí byť primerane zvlhčený.
IZONIL sanačná hydrofóbna omietka sa pripravuje stálym miešaním v samospádovej miešačke pričom doba miešania je cca 10 minút, resp. ručným elektrickým miešadlom, pri ktorom sa doba miešania skráti na 5 minút. V podstate sa tento úkon nelíši od prípravy klasických betónových zmesí – po prvom zamiešaní sa nechá zmes na 5 minút odstáť. Potom sa znovu premieša po dobu 1 minúty.
IZONIL sanačná hydrofóbna omietka sa predáva v 25 kg vreciach a jedno takéto vrece je potrebné použiť 4 – 4,7 litrov čistej vody. Nakoľko ide o omietku, je potrebné pracovať naozaj tak ako s omietkou a hlavne je potrebné dodržať pomer vody ako je uvedené v návode (IZONIL nie je poter a nemôže sa riediť do tekutého stavu). Namiešaná zmes sa musí spracovať do 3 hodín. Do namiešanej omietky sa nesmie nič pridávať.
Stratila by tak svoje jedinečné schopnosti. IZONIL sanačná hydrofóbna omietka sa nanáša na pripravený povrch ručne alebo strojovo, ako bežná omietka, maximálne v troch vrstvách v celkovej hrúbke od 10 do 30 mm. Celková hrúbka omietky sa určí podľa stupňa zaťaženia muriva vlhkosťou. Ak je potrebné naniesť len jednu vrstvu, je hrúbka omietky v rozsahu 10 mm-15mm.
Plochu každej vrstvy pred nanesením ďalšej vrstvy je potreba jemne zdrsniť. Jednotlivé vrstvy sa nanášajú na pripravený povrch po 24 hodinách. Je veľmi dôležité, aby sa zabránilo príliš rýchlemu vyschnutiu IZONIL sanačnej hydrofóbnej omietky, pretože optimálna vlhkosť umožňuje nepretržitú hydratáciu cementového materiálu a minimalizáciu praskania. Po nanesení poslednej vrstvy je v niektorých prípadoch potrebné povrch omietky jemne zvlhčovať vodou v priebehu 7 dní. Posledná vrstva môže byť po finálnom vyhladení natretá interiérovou, alebo exteriérovou farbou, alebo obložená kachličkami. V prípade kachličiek je ale potrebné omietku zdrsniť.