Každý stavebník si v určitom bode svojej naplánovanej práce začne klásť otázky, na ktoré predtým príliš detailne nemyslel. Výnimku netvoria ani „banálne“ stavby, medzi ktoré patrí napríklad aj plot.
Ešte v čase jeho plánovania niekedy staviteľovi (zvlášť ak je laik) prebiehajú mysľou nasledovné otázky: Odizolovať betónový plot, alebo to nie je nutné? Môže ostať plot istý čas bez povrchovej úpravy, keď v budúcnosti sa plánuje jeho obloženie? Ako zabrániť navlhnutiu plotu? Pod plot bol vymurovaný základ. Ten je len niekoľko cm nad zemou a bude izolovaný proti spodnej vlhkosti. Na tento základ sa idú pokladať klasické šálovacie tvárnice. V budúcnosti bude plot obložený imitáciou kameňa. Môže ostať plot teraz bez povrchovej úpravy? Nemal by sa vykonať nejaký postup, aby nenabral vlhkosť iným spôsobom?
Otázok je naozaj veľa. Podstatná je však odpoveď, ktorá je platná pre všetky predošlé otázky: Izolácia plotu sa jednoznačne odporúča. Ak ju chcete urobiť profesionálne a pritom jednoducho s nízkymi nákladmi, využite jedinečné vlastnosti hydroizolačnej omietkovej zmesi IZONIL.
Prečo chrániť betónový plot?
Aj keď sa jedná o jednoduchú konštrukciu, ktorá nevyžaduje statické posudky a návrh, je potrebné pri stavbe plotu rešpektovať určité zásady. Ich zanedbanie môže viesť k vážnemu poškodeniu alebo až k deštrukcii materiálu. Nadzemné murivo plotu – celostenové alebo podmurovka v kombinácii so stĺpikmi patrí k stavbám, na ktorých dokáže vplyv počasia zanechať výrazné stopy. A nielen to. Plotové nadzákladové murivo treba chrániť pred zemnou vlhkosťou, ktorá doň preniká vzlínavosťou a je najčastejšou príčinou jeho rýchleho chátrania. Prenikaniu vody do podmurovky účinne zabraňuje vodorovná izolácia položená na vyrovnanú, hladkú, tvrdú a suchú plochu základov. To však nezaručí, že nadzemná časť plotu bude pred účinkami vody chránená. Zvlášť v zimných mesiacoch môže väčšia plocha nadzemnej časti plotu na dlhší čas „zmiznúť“ pod snehom, ktorého vlhkosť a soli začnú do betónu postupne prenikať. Je v podstate jedno, či chceme na nadzemnú časť plotu naniesť omietku, alebo či stihneme obložiť múry plotu napríklad imitáciou kameňa. Účinky vody, ktorá prenikne do plotovej časti pod obkladom bývajú často degradujúce. Obklad či omietka sa môže odlepiť, odpadnúť. V najhoršom prípade dôjde k deštrukcii celého plota. Ako vonkajší obkladový materiál sa dnes používajú kvalitné materiály. Hoci sa na ich osadenie k plotu používajú špeciálne lepidlá, ktoré zaručujú dokonalé prichytenie k betónu, môže sa stať, že celá práca vyjde nazmar. Každý betón je totiž vlhkostne nasiakavý. Záleží od nás, ako takémuto nasiakaniu zamedzíme.
Pomoc menom IZONIL?
Vodeodolný a paropriepustný systém IZONIL, definovaný ako sanačná hydrofóbna omietka je dlhodobým riešením problémov s prenikaním vody nielen do budov ale aj stavieb, do ktorých voda nesmie prenikať. Plot medzi ne určite patrí. IZONIL neobsahuje žiadne škodlivé alebo horľavé látky a je priateľský k životnému prostrediu. Pri dodržaní všetkých bodov odporúčanej práce s omietkou IZONIL ušetríte nielen čas, materiál a financie. Jeho sila je tiež v jednoduchosti práce a nečakane dobrých výsledkoch pri ochrane stavieb proti nepriateľovi menom voda.
Pre murovaný plot platia tie isté fyzikálne zákony ako pre základy a múry domu. Dodnes však panuje nie celkom dobrý názor, že väčšinou sa u vonkajších múrikov hydroizolácia nedáva. Toto tvrdenie bolo pravdivé v čase, keď sa ploty stavali z veľkých kusov kameňa, alebo sa vybetónovali bez ďalšej úpravy. Dnes v čase tenkostenných dekoratívnych obkladov je situácia trochu iná. Vždy záleží na pomeroch vlhkosti v mieste stavby. Obklad pritom môže úplne absentovať. Ak je plot opatrený klasickou stierkou, môže sa stať, že napríklad múrik vydrží, no stĺpiky sa môžu vzlínaním „zasoľovať“ a vznikajú na nich časom škaredé mapy.
Ďalším problémom je napríklad zatekanie vody z hornej strany stĺipka. IZONIL poskytne betónovému plotu maximálnu ochranu pred vodou aj soľami. IZONIL je extrémne vodonepriepustná (vodeodolná) suchá omietková zmes, ktorá vytvára po aplikácii vodonepriepustnú (vodeodolnú) vrstvu, ale zároveň zostáva parou priepustná s vysúšacím efektom. Špeciálna prísada Izocomponent zabezpečuje výnimočné vlastnosti produktu. IZONIL sa nanáša na povrch plotu ručne tak, ako bežná omietka maximálne v troch vrstvách v celkovej hrúbke od 10 do 30 mm. Celková hrúbka omietky sa určí podľa stupňa zaťaženia muriva vlhkosťou. Omietka IZONIL môže byť po finálnom vyhladení natretá interiérovou, alebo exteriérovou farbou, alebo obložená obkladom. Pred lepením obkladu je nutné omietku zdrsniť.