Inteligentná domácnosť, to je prvotriedny komfort, bezpečnosť a úspora nákladov za energie. Dokáže totiž prepojiť spotrebiče a na základe vyhodnocovania aktuálnych podmienok určiť, čo treba urobiť. Čo všetko v takejto domácnosti môžete mať?
Ako vám poslúži inteligentná domácnosť
Funkcie inteligentnej domácnosti závisia od preferencií vlastníka. Záleží len na vás, čo od inteligentnej domácnosti očakávate. Možnosti sú však naozaj široké.
1. Reguluje osvetlenie
Vstúpite do miestnosti a osvetlenie sa automaticky zapne. Alebo naopak, vypne sa, ak z miestnosti odídete. Dokáže regulovať intenzitu a farbu osvetlenia. Šetrí energiu, pretože sa už nestane, že zabudnete zhasnúť.
2. Šetrí energiu za kúrenie a dokáže automaticky nastaviť teplotu v miestnosti
Inteligentná domácnosť dokáže sledovať teplotu v miestnostiach a na základe vopred nastavených požiadaviek ju regulovať. V noci, prípadne keď nikto nie je doma, sa teplota zníži a vy tak môžete ušetriť na vykurovaní.
3. Dokáže regulovať tienenie
Riadi tieniacu techniku tak, aby slnečné lúče využila na vykúrenie domácnosti. V čase odpočinku napríklad žalúzie automaticky zatiahne.
4. Vetrá podľa potreby
A to na základe monitorovania teploty a vlhkosti v domácnosti. V prípade potreby sa zapne klimatizácia, či ventilácia.
5. Chráni dom pred nehodou a zlodejmi
Pri narušení simuluje vašu prítomnosť osvetlením alebo hudbou. Dokonca vie odstaviť prívod vody, plynu, či elektriny, ak zaregistruje únik vody, požiar, či iné nebezpečie. Možností je omnoho viac. Inteligentná domácnosť môže ovládať aj závlahu, saunu, bazén, vírivku, hudbu, či dokonca zvonček pri dverách.
Túžite po takejto domácnosti? Myslite na to už v projekte!
Takýto komfort a zároveň šetrenie nákladov znie lákavo, však? Ak o takejto domácnosti uvažujete, mali by ste na to myslieť už pri projekte rodinného domu. Skúsení architekti z aphaus.sk vám poradia, čo všetko je potrebné zvážiť v projekte domu pre inteligentnú domácnosť a aké sú špecifiká takéhoto projektu.