Keď vyhodíme plastovú nádobu alebo fľašu, väčšinou nemyslíme na to, čo sa s ňou stane, keď nám zmizne z dohľadu. Ukazuje sa, že mnohé z plastových predmetov, ktoré používame každý deň, nie sú recyklovateľné. Len Američania vyhodia každý rok 42 miliónov ton plastov na jedno použitie a len 9 % z tohto odpadu sa dá premeniť na niečo iné. Zvyšok končí na skládkach alebo, čo je horšie, v oceáne.
Začínajúca spoločnosť v Los Angeles v Kalifornii prišla na dômyselný spôsob, ako využiť všetok ten plastový odpad. Spoločnosť By Fusion bola založená v roku 2017 v snahe napraviť niektoré environmentálne škody spôsobené vyradeným plastom.
Problém
„Plast nebol vynájdený na vyhodenie,“ uvádzajú na svojej webovej stránke . „Plast je pevný, pružný a odolný. Plast preto nie je problém. Problém je, že sme nemali dobrý plán. Dnes sa plasty hromadia na skládkach, spaľujú sa na okrajoch miest, do ovzdušia sa uvoľňuje toxický dym a celé ostrovy plastov plávajú v mori a zabíjajú vzácnu divočinu.“
Riešenie
Surový, neumytý plastový odpad sa privádza do blokovačov / blokátorov a stláča sa do blokov, ktoré sa potom môžu použiť namiesto tradičných cementových blokov a iných stavebných materiálov. Bloky By Fusion nevyžadujú žiadne lepidlo a sú o 4,5 kg ľahšie ako cementové bloky, vďaka čomu je inštalácia rýchlejšia a jednoduchšia. Nerozpadnú sa ani sa nerozbijú ako betónové bloky a na ich stavbu nie sú potrebné žiadne špeciálne zručnosti. Spoločnosť má tiež absolútne nulový odpad z výroby: 1 tona plastu sa rovná 1 tone hotového výrobku – blokov.
Spoločnosť By Fusion doteraz pomocou systému ByBlock recyklovala 103 ton plastov. Spolupracovali s niekoľkými americkými mestami pri inštalácii blokátorov a ďalšie budú čoskoro nasledovať.
Jeden úžasný príklad sa odohral na havajskom ostrove Kauai, kde ByFusion dokázala pozbierať morský odpad a rybárske siete z oceánu, premeniť odpad na bloky a postaviť pavilón pre miestnu školu. ByFusion dokáže v súčasnosti spracovať 450 ton plastov ročne vo svojom výrobnom závode v Los Angeles, pričom v najbližších rokoch dorazí do amerických miest ďalších 12 blokátorov. „Naším hlavným cieľom je nainštalovať systém Blockers vo všetkých mestách. Potom bude môcť každé mesto samostatne zbierať recyklovateľný odpad,“ povedala zakladateľka spoločnosti Heidi Kujawa.
Plány
Spoločnosť si dala za cieľ zrecyklovať do roku 2030 100 miliónov ton plastového odpadu a ich zakladateľ verí, že toto číslo je celkom dosiahnuteľné. „Ak do roku 2025 nainštalujeme 9 000 Blockers systémov po celom svete, spoločne môžeme dosiahnuť náš cieľ 100 miliónov ton,“ zdieľa svoje plány Heidi.
Zdá sa, že je to príliš dobré na to, aby to bola pravda! Hľadanie spôsobu, ako premeniť odpad na užitočné, odolné a cenovo dostupné stavebné materiály, by malo byť vlnou budúcnosti. Spoločnosť ByFusion urobila naozaj obrovský skok pri hľadaní riešení tohto kritického environmentálneho problému.
Foto: www.instagram.com/byfusion
Text: Ivan Nôta