Gabiónové konštrukcie sú vlastne drôtené koše, vyplnené najčastejšie kamením. Niekedy sa ako výplň používa tiež drevo, drvený betón, recyklovaný materiál, či zemina. Technológia gabiónu je známa už z konca devätnásteho storočia, no doslova stavebný boom zažíva až v súčasnosti. Gabión sa stal zaužívaným stavebným materiálom a prírode blízkym krajinotvorným prvkom. Tvoria ho zvárané, alebo pletené drôtené siete, navzájom pospájané špirálami, čím nedochádza k vytvoreniu dvojitých stien na styku košov.
Najčastejšie majú tvar kvádru, môžu však mať aj iné tvary. Rozmer koša je možné prispôsobiť podľa potreby, ako pri skladaní stavebnice. Štandardný oceľový drôt dostatočnej hrúbky, ktorý tvorí sieť, býva navyše povrchovo upravený (pozinkovaním, použitím špeciálnej úpravy zmesou hliníka a zinku, či použitím prídavného PVC). Gabiónové koše sa na pohľadovej strane ručne plnia vkladaním kameňa, ktorý navyše musí spĺňať aj estetické požiadavky. Stredná časť konštrukcie sa zvyčajne vypĺňa drobnejším kamením. Takto vznikajú zaujímavé stavebné prvky s prírodným vzhľadom, ktorých životnosť presahuje viac, ako sto rokov a veľmi jednoducho sa s nimi pracuje.
Koše sa jednoducho kladú na seba, pričom ich vzájomný posuv nie je potrebný, navyše ide o suchú montáž (bez použitia napr. betónu). Veľkou devízou je to, že nie je potrebné pre ich podklad vybetónovať základy. Buď sa kladú priamo na pôdu, alebo len minimálne zapúšťajú do zeme (v závislosti od jej vlastností). Oproti klasickým betónovým konštrukciám je ich montáž realizovateľná za každého počasia, vrátane zimy. Nezanedbateľná je tiež úspora nákladov. Gabióny sú vysoko odolné voči ťahu a tlaku. Napríklad pri zosuve pôdy prenášajú nadmerné deformácie bez významnejšej straty nosnosti. Preto čoraz častejšie nahrádzajú tradičné betónové konštrukcie.
Využitie gabiónových konštrukcií
Pôvodne boli gabiónové konštrukcie využívané najmä vo vodohospodárstve na spevňovanie tokov. Postupom času sa ich realizácia preniesla najmä do dopravného inžinierstva, kde nenáročná a spoľahlivá konštrukcia z drôtov a kameňa zaujala projektantov rozvíjajúcich sa diaľnic a rýchlostných ciest. Tam tvoria podpery a krídla mostov, oporné a zárubné múry, deliace, protihlukové a bezpečnostné steny, alebo ako súčasť vystužených zemín tvoria násypy cestných telies. V pozemnom staviteľstve sa používajú k terasovaniu svahov, k úpravám parkov, na vyrovnanie terénu, vytvoreniu kaskád a podobne.
Od záhrad bol už iba krôčik k využitiu gabiónov v domovej architektúre. Využívajú sa tiež, ako podklad pre terasy, alebo ako ozvláštnenie vzhľadu samotných terás. Originálne tiež pôsobí výplň z rôznych okrasných farebných kameňov. Výrobcovia vyvinuli tenkostenné gabiónové obklady, ktoré dodávajú priečeliam domov úplne nový rozmer.
Keďže gabión je vyrobený z prírodných materiálov, v prírodnom prostredí nepôsobí rušivo. Vzhľadom na úsporu finančných nákladov a jednoduchosť montáže má veľa možností na využitie.
Foto: www.growi.de, www.gabionen-kaufhaus.de, www.gartenwelt.de, www.teich-udo.de