Fasádna farba

FASÁDNE NÁTERYDruhy fasádnej farby sa delia na základe ich spojiva, ktorým tak ako v prípade fasádnych omietok, môžu byť minerály, akryláty či silikáty. V každom prípade však treba rozlišovať medzi pojmami fasádna omietka a fasádna farba či inak povedané - fasádny náter.

 

Fasádne farby totiž nemôžu zastávať funkciu vonkajšej omietky, pretože sú to len veľmi tenké krycie vrstvy, ktoré po aplikácii na nevhodný povrch väčšinou popraskajú alebo pri svojich reakciách s podkladom vytvoria fľaky. Ich úlohou je iba ochraňovať povrch omietnutých plôch, predlžovať ich životnosť, farebnosť a samozrejme, čím účinnejšie ich chrániť pre usádzaním nečistôt. Najodolnejšie povrchy majú hlavne minerálne nátery. Ich použitie je možné aj na miesta, ktoré sú často zaťažované dažďovou vodu.

 

Na to, aby povrchové nátery mohli skutočne zastávať svoju funkciu, treba pred ich aplikáciou dodržať niekoľko zásad. Povrch fasád by mal byť čistý a suchý, nekvalitné a staré časti omietok musia byť eliminované a nahradené kvalitnou novou omietkou. Fasádne farby by sa mali nanášať až po vyzretí omietky a to najlepšie až 21 dní od jej nanesenia. Ak prebehli len čiastočné opravy povrchu fasády, treba ju nechať zrieť aspoň 2 týždne. Fasádny náter sa nedoporučuje nanášať za intenzívneho slnečného žiarenia, počas silného vetra alebo dažďa. Počas jeho zrenia, ktoré trvá približne 28 dní, by teplota fasády nemala klesnúť pod 5°C.

 

Klasikou medzi nátermi dodnes používanými na Slovensku je vápenný náter, ktorý sa vyrába z haseného vápna a svoje využitie nachádza hlavne v silne znečistenom prostredí, teda ak objekt stojí napr. blízko pri frekventovanej verejnej komunikácii. Vhodné je ho nanášať na minerálne omietky, prírodné kamene ale i betón. V praxi sa osvedčilo, čím drsnejší povrch podkladu, tým dlhšie na ňom náter drží. A ešte jedna zaujímavosť. Vápenné nátery sa doporučuje nanášať za vlhkého počasia.

 

Na omietky s drsnejším povrchom sa zvyknú nanášať silikátové nátery a to v troch vrstvách. Podmienkou je, že použitý podklad musí obsahovať kremík a nesmie obsahovať sádru. Vhodné sú teda na prekrývanie minerálnych omietok a starších silikátových náterov, ktoré znesú ešte ďalšiu vrstvu. Ak sa do silikátových náterov pridá akrylát, ich kvalitatívne vlastnosti sa ešte o niečo zvýšia. Výhodou použitia týchto náterov je schopnosť udržať farby dlho živé a sýte, hoci samotná farebná škála týchto náterov je dosť obmedzená. Silikátové nátery majú najvyššiu možnú paropriepustnosť a dlhú životnosť. Pri aplikácii silikátových náterov je dôležité, aby bola fasáda pod nimi homogénna a nie opravovaná rozdielnymi materiálmi v rôznych časových obdobiach. Ak sa toto pravidlo nedodrží, čoskoro sa na ich povrchu začnú objavovať trhliny. Silikátové farby je potrebné nanášať plynulo a bez prerušenia na ucelenú plochu, inak sa na mieste spoja suchého a mokrého náteru vytvorí viditeľný pás. Životnosť správne aplikovaného silikátového náteru sa pohybuje okolo dvadsiatich rokov.

 

Silikónové nátery majú proti silikátovým paropriepustnosť o niečo nižšiu, ale vynikajúco odpudzujú vodu. Čo sa životnosti týka, pokojne môžu fasádu ochraňovať aj tridsať rokov.

 

Pri nanášaní akrylátových farieb nehrá rolu kvalita podkladu. Aplikovať sa teda dajú na akýkoľvek povrch, dokonca aj na staré nátery, ak ešte dobre držia. Akrylátové nátery dosahujú stredné hodnoty paropriepustnosti a životnosť približne 15 rokov.

 

Foto: maler.org

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

9341