Drevo je prírodným prvkom s vynikajúcimi vlastnosťami, z pomedzi ktorých vyniká najmä jeho prispôsobivosť prírodnému prostrediu a ľahká a jednoduchá opracovateľnosť. Veď si len predstavte záhrady našich starých otcov. Drevené ploty, drevené šopy a stodoly... Ešte aj dnes na nás, vďaka materiálu, z ktorého sú zhotovené, pôsobia romanticky a upokojujúco. Drevo však nájde skutočne širokú škálu uplatnenia aj v modernej záhrade.
Na vonkajšie využitie sa hodia tak tuzemské ako aj exotické dreviny. Z domácich odborníci doporučujú najmä agát (cca 10 rokov) a dub (cca 6 rokov), ktoré sa vyznačujú dlhou životnosťou. Cenovo najdostupnejší, a z tohto dôvodu aj najpredávanejší, je však smrek, aj keď jeho životnosť predstavuje len približne 4 roky. Samozrejme, všetky dreviny treba pred použitím v exteriéri ošetriť ochranným náterom alebo impregnáciou. Úpravou hĺbkovotlakovým spôsobom sa napríklad životnosť smrekového dreva predĺži minimálne na 20, a ak je drevo skutočne kvalitné, aj na 50 rokov.
Exotické dreviny, na rozdiel od domácich, spoľahlivo odolávajú vlhkosti a tepelným výkyvom, v dôsledku čoho sú vynikajúco odolné proti vzniku húb. Mnohé druhy dokonca ani nepotrebujú chemickú povrchovú úpravu. Pri nákupe však musíte rátať s ich vyššou cenou.
Keď ide o drevené ploty
Rozoznávame ich niekoľko druhov a rozhodnúť pre konkrétny typ sa môžeme sami. V prvom rade by sme, samozrejme, mali zvážiť, akému účelu má drevený plot slúžiť. Ak potrebujeme drevený plot len na optické predelenie napr. časti záhrady, postačí nám plot tyčový. Neplní funkciu ochrany a jeho tyče preto bývajú zvyčajne nízke. Tyčový plot však pôsobí veľmi jednoducho a ak sme náročnejší, jeho forma by nám nemusela vyhovovať. Viac noblesne pôsobia ploty so šikmým latovaním do kríža alebo s mrežovými konštrukciami.
Ak chceme zabrániť, aby do našej záhrady vnikali cudzie pohľady a popr. aj neželené zvieratá, mali by sme pouvažovať nad výstavbou latkového alebo stĺpikového plotu. Ich výšku a priehľadnosť si môžeme zvoliť sami a to tým, v akých hustých odstupoch budeme radiť ich jednotlivé prvky. Tieto ploty na svojej prirodzenosti nestratia ani v kombinácii s betónovým či kamenným múrikom a vďaka výberu vhodného náteru dokážu pôsobiť veľmi vkusne a prirodzene.
Ako ochrana proti pohľadom dobre poslúžia aj ploty pletené z vŕbového alebo jelšového prútia či bambusu. Tieto ploty sa z vnútornej strany záhrady výborne dopĺňajú plotmi živými a ich kombinácia určite ulahodí aj náročnému oku.
Foto: www.eichler-sachsen.de, www.garten-penn.at, www.hibara.net, www.tsvetnik.info, www.pref-bet.pl