ÚvodStrechyStrešné systémyDrevené a plastové strešné podhľady

Drevené a plastové strešné podhľady

Podhľady šikmých striech pomáhajú doladiť vzhľad domu. Pritom chránia cez fasádu presahujúcu časť strešnej konštrukcie pred klimatickými vplyvmi. Všeobecne môžeme hovoriť o obkladoch. Tieto obklady musia mať dobrú statiku (musia byť dobre ukotvené k nosnej konštrukcii strechy) a musia dopĺňať architektonický vzhľad domu. Dnes sa pozrieme na dva najpoužívanejšie druhy strešných podhľadov.

Drevené a plastové strešné podhľady

 

Drevené podhľady

Drevené podhľady sú tradičným a stále obľúbeným riešením. Stále hojnejšie je však drevo nahradzované materiálmi sadrokartónovými. Prirodzená štruktúra dreva dá každému domu nezameniteľný výraz. Priaznivo drevo pôsobí aj na našu psychiku. Drevené obklady môžeme použiť z doskového reziva, fošní či paluboviek (dreva masívneho) a dreva ušľachtilého (vrstvené lisované drevo, preglejky, lamelové drevo, …). Používa sa ale aj drevo aglomerované (drevotrieskové, sendvičové a drevovaláknité dosky a dosky z drevitej vlny a cementu).

Väčšinou používame drevo borovicové, smrekové a dubové, pričom je hlavným kritériom dostupnosť a cena týchto materiálov. Použiť ale môžeme aj dreviny exotické s vysokým obsahom živíc a pokiaľ máme tú možnosť, použijeme tvrdé miestne drevá (dub, buk, orech, jaseň), taktiež typické vysokým obsahom živíc. Ak stavíme na drevo mäkké, budeme vyberať medzi smrekom, borovicou a jedľou alebo zvolíme polotvrdý smrekovec.

Drevo je ľahko spracovateľné, dobre sa montuje, je pružné a húževnaté. Má jedinečný prírodný vzhľad a pritom sú náklady na výrobu jednotlivých obkladových prvkov veľmi nízke. Na druhú stranu však drevo zosychá, alebo naopak napučí (kolíše jeho objem) a preto sú vyššie nároky na jeho údržbu.

Drevo je nutné povrchovo upraviť a teda zakonzervovať, pričom musíme toto ošetrenie periodicky opakovať. Myslieť musíme aj na možné napadnutie dreva hmyzom či drevokaznými hubami. Preto mnohí stavebníci stále častejšie siahnu po dreve ušľachtilom, ktoré je už vopred ošetrené proti objemovým zmenám a jeho vonkajšia povrchová údržba je teda minimálna. Aglomerovaný drevený materiál je stálofarebný, dobre sa čistí a je možné ho ľahko rezať aj vŕtať. Na vonkajšie použitie sa však nehodia všetky druhy aglomerovaného dreva.

Drevené a plastové strešné podhľady

 

Plastové podhľady

Na plastové strešné podhľady sa najčastejšie používa vytvrdený polyvinylchlorid (PVC), polyesterové lamináty spevnené skleneným vláknom (GUP), alebo polymetylmetakrylát (PMMA). Tvrdené PVC je vždy vystužené skleneným vláknom, pretože má nízku pevnosť v ťahu. Takému materiálu hovoríme sklolaminát. Jeho veľkou výhodou je však malá objemová hmotnosť, pokiaľ má sklolaminát hrúbku 2 mm, nahradíme ním oceľový plech s hrúbkou 1 mm, alebo hliníkový s hrúbkou 1,5 mm. Plastové profily môžu byť aj vyplnené polyuretánovou penou, avšak v prípade exteriérových podhľadov plochých striech takú tepelnú izoláciu nepotrebujeme.

Drevené a plastové strešné podhľady

Výborná pevnosť pri nízkej hmotnosti, rôznorodosť farebného povrchu a vysoká životnosť (vrátane odolnosti voči poveternostným vplyvom) sú spoločne s jednoduchou umývateľnosťou príčinami veľkej obľuby plastov. Plastový podhľad však zrejme zvolíme iba v prípade, že týmto materiálom obkladáme aj fasádu domu. Veľkými nevýhodami týchto materiálov sú totiž horľavosť a veľká tepelne objemová rozťažnosť.

 

Foto: kryshasvoimirukami.ru

Text: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

2041