Stabilizujte veľké balvany maltou. Ak máte naozaj veľkú skupinu kameňov a staviate väčší vodopád, nezdráhajte sa použiť maltu a kamene spevniť. Kamene tak budú stabilné a neprevalia sa, keď sa terén trochu pohne. Vyplňte malými kamienkami alebo štrkom všetky medzery, aby voda nepresakovala.
Vodopád tak navyše bude vyzerať prirodzenejšie, pretože nikde nebude presvitať fólia alebo podložka. Malé praskliny a medzery môžete vyplniť izolačnou penou, špeciálne vyrobenou pre tieto účely. Najvyššie táto špeciálna pena funguje na vlhké, studené povrchy, vodopád preto poprášte vodou. S penou to nepreháňajte, môže sa nafúknuť viac, než čakáte, a akonáhle ju raz nanesiete, nie je ľahké sa jej zbaviť. Môžete síce použiť aj iné druhy izolačnej peny, ale tieto často obsahujú toxické látky, ktoré sú škodlivé pre ryby a iné živočíchy.
Ak teda chcete v jazierku ryby, vyberte si penu, ktorá je nezávadná. Nechajte penu asi 30 minút až hodinu zaschnúť. Pokiaľ máte všetko ostatné pripravené, môžete vodopád utesniť penou a v ten istý deň uviesť do prevádzky. Zvážte zakrytie peny neutrálne sfarbeným pieskom. Čierna pena potom nebude tak nápadná, keď ju tesne po nanesení pokryjete vrstvičkou piesku. Navyše tak bude pôsobiť prirodzenejšie. Ak omylom nanesiete penu na kameň, počkajte, až stvrdne, a potom ju oškrabte nožom.
Foto: www.stroychik.ru
Autor: Ivan Nôta